Mensa International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mensa
Mensa International
Logotyp / flaga
Siedziba

Slate Barn, Church Lane, Caythorpe, Lincolnshire, England, United Kingdom

Członkowie

145.000 (Świat, 2020) 2.400 (Polska, 2023)

Prezes Mensa International

Björn Liljeqvist (od 2019)

Utworzenie

1 października 1946

Strona internetowa

Mensa (pełna nazwa Mensa InternationalMensa Międzynarodowa) – największe i najstarsze stowarzyszenie ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. Założona w 1946 roku przez brytyjskiego naukowca i prawnika Lancelota Ware’a oraz australijskiego prawnika Rolanda Berrilla jest organizacją typu non-profit, do której mogą przystąpić osoby o ilorazie inteligencji w zakresie dwóch górnych percentyli (procent) populacji. Składa się z grup krajowych, zwanych Mensami poszczególnych krajów (np. Mensa Polska, Mensa Brytyjska), oraz organizacji patronackiej Mensa International z siedzibą w Caythorpe (Lincolnshire) w Anglii.

Do Mensy należy ponad 145 000 osób w ponad 100 krajach (z tego odrębne oddziały znajdują się w 49 krajach)[1]. Nazwa Mensa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego „stół” i taki stół przedstawia logo organizacji.

Przynależność[edytuj | edytuj kod]

Aby zostać członkiem Mensy, należy przystąpić do testu badającego inteligencję i uzyskać w nim wynik umieszczający osobę zdającą w 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji. Jest to, oprócz wyrażenia woli wstąpienia do organizacji i opłacenia składki, jedyny warunek.

Oddziały Mensy w różnych krajach używają różnych testów. Testy te są okresowo normalizowane lub wymieniane oddzielnie dla każdego kraju, aby zniwelować efekt Flynna oraz próby wyuczenia się odpowiedzi poprzez wielokrotne podchodzenie do testu.

Aby w Polsce uzyskać członkostwo Mensy, należy osiągnąć wynik oznaczający IQ równy co najmniej 130 w skali Wechslera (do 2015 roku obowiązywał dolny limit wyniku 148 w skali Cattella, oba wyniki są równoważne)[2]. Według statutu i przepisów Mensy International przyjmowane są tylko osoby, które uzyskają taki wynik w teście zatwierdzonym przez Głównego Psychologa Mensy International (International Supervisory Psychologist) i superwizowanym przez krajową Mensę, co oznacza, że muszą podejść do testu organizowanego przez Stowarzyszenie Mensa Polska (SMP) lub przepisać członkostwo uzyskane na podstawie testu przeprowadzanego za granicą, przez inny oddział Mensy[3]. Funkcję Głównego Psychologa Mensy Polskiej od momentu jej powstania pełni prof. dr hab. Czesław Nosal[4][5].

Testy takie organizowane są przez SMP co pewien czas w większych miastach Polski[6]. Sesje testowe są płatne, informacje o nich pojawiają się regularnie na stronie internetowej SMP. Od 2018 roku istnieje możliwość udziału w badaniach indywidualnych w niektórych miastach[7]. Osoby, które uzyskały odpowiedni wynik, otrzymują zaproszenie do przystąpienia do Stowarzyszenia. Jeśli wypełnią deklarację członkowską oraz wniosą opłaty wpisowe, zostają członkami Mensy. Członkostwo ustaje na skutek nieopłacenia składki członkowskiej na dany rok; uzyskuje się je ponownie po opłaceniu składki – bez konieczności powtórnego zdawania testu[8].

Cele i ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

Statut Mensy definiuje trzy cele[9]:

 1. odkrywanie i pielęgnowanie inteligencji człowieka dla dobra ludzkości
 2. popieranie badań naukowych określających charakter, rodzaj oraz zastosowanie ludzkiej inteligencji
 3. stwarzanie dla swoich członków korzystnego środowiska intelektualnego i społecznego

Statut wyraźnie zastrzega, że choć członkowie Stowarzyszenia mogą reprezentować różnorodny zakres poglądów, to Stowarzyszenie nie ma prawa podejmowania akcji politycznych, wyrażania opinii o charakterze ideologicznym, filozoficznym, politycznym lub religijnym, ani też angażowania się w działalność organizacji o takim charakterze[9]. Natomiast sami członkowie Mensy mogą publicznie wyrażać własne poglądy na dowolne tematy, mogą też tworzyć grupy członkowskie, które będą wyrażać swoje poglądy – pod warunkiem, że nie będą ich przypisywać całemu Stowarzyszeniu.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Mapa pełnych Mens Krajowych, oddziałów w trakcie tworzenia oraz państw zamieszkania osób należących bezpośrednio do Mensy International w kraju bez Mensy Krajowej (część osób może należeć do mensy państw sąsiednich a nie MI bezpośrednio i nie być uwzględniona). Stan na 13.10.2021[10]

Mensa International (MI) ma ponad 145 000 członków, pochodzących z ponad 100 państw i należących do jednej z 49 Mens krajowych[1] lub zapisanych do MI bezpośrednio. Osoby mieszkające w kraju, w którym działa Mensa krajowa, należą do Mensa International poprzez członkostwo w Mensie krajowej, natomiast osoby mieszkające w kraju, w którym nie ma zarejestrowanej Mensy krajowej, mogą zapisać się bezpośrednio do Mensa International.

Trzy największe Mensy krajowe to American Mensa, która ma około 44 000 członków, British Mensa licząca około 18 000 członków, oraz Mensa Deutschland z ponad 15 000 członków. Duże Mensy krajowe dzielą się na grupy regionalne, np. American Mensa ma 134 grupy regionalne, z których największa ma ponad 2000 członków. Mensanie mogą też tworzyć grupy skupiające osoby o wspólnych zainteresowaniach, tzw. SIG-i (ang. Special Interest Groups). W Polsce używa się nazwy SIG lub GSZ (Grupa Specjalnych Zainteresowań), a nazwa grupy musi zawierać w sobie jeden z tych dwóch akronimów (SIG lub GSZ).

Mensa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce działa Mensa Polska, utworzona w 1989 roku i zarejestrowana jako Stowarzyszenie Mensa Polska z siedzibą w Krakowie. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Mensa Polska w latach 1990–1994 był profesor Andrzej Fal[11][12].

W ramach Mensy Polska działają następujące Grupy Regionalne (GR-y)[13]:

GR Region Zachodniopomorski GR Trójmiasto GR Olsztyn x
x GR Kujawsko-Pomorski GR Warszawa GR Lublin
GR Wielkopolska GR Łódź GR Kielce GR Rzeszów
GR Wrocław x GR Górny Śląsk GR Kraków

Członkowie nie mają obowiązku do nich należeć – wszyscy i tak należą do Stowarzyszenia Mensa Polska bezpośrednio. Grupy Regionalne są pomocne w organizowaniu kontaktów na szczeblu lokalnym, są jednak mensanie, którzy nie należą do żadnej z nich.

Obecnie w ramach Stowarzyszenia Mensa Polska działają następujące SIG-i (GSZ)[14][13]:

Nazwa SIGu Opis
AI SIG skupiający Mensan zainteresowanych sztuczną inteligencją, jej zastosowaniami i rozwojem.
Astro SIG poświęcony astronomii, astrofizyce, kosmologii oraz wszystkiemu, z czym są one związane.
SIG Biegający dla biegających dla zdrowia
Filozofia SIG dla miłośników filozofii i filozofowania
Fitness SIG 25+ dla zainteresowanych tym, jak w teorii, a zwłaszcza w praktyce, osiągnąć lub utrzymać zdrowie i ogólną sprawność naszego organizmu na długie lata poprzez: zmianę sposobu odżywiania, ćwiczenia fizyczne i mentalne oraz zmianę filozofii życiowej.
Fishing SIG SIG zajmuje się organizowaniem wyjazdów wędkarskich, jak i wszelkiego rodzaju spotkań dających możliwość pochwalenia się dokonaniami na polu wędkarstwa.
Foto-SIG dla zainteresowanych fotografią/fotografowaniem
Food SIG dla miłośników gotowania
SIG Grajdołek skupia się na wspieraniu członków w organizacji gier i zabaw towarzyskich w ramach Mensy w Internecie
Legal SIG dla osób interesujących się prawem
Lingua SIG dla zainteresowanych językiem ojczystym, językami obcymi i/lub językoznawstwem
SIG Lwów dla odwiedzających Lwów i wspierających powstanie Mensy na Ukrainie
IT-SIG dla osób zainteresowanych tematyką technologii informacyjnej
Kot SIG Zrzesza opiekunów i miłośników kotów domowych.
MiKol SIG Grupa skupiająca Mensan zainteresowanych kolejarstwem i podróżami koleją. Jej celem jest wymiana informacji i doświadczeń związanych z podróżowaniem pociągami, historią kolejarstwa i ciekawostkami związanymi z tym tematem.
Movie SIG dla kinomanów, recenzentów, miłośników filmów i seriali
MY SIG sekcja międzynarodowego MY-SIGu organizującego spotkania międzynarodowe dla mensan do 35 r..ż. (lub młodych duchem)
Patataj SIG SIG miłośników koni (equus caballus) i jazdy konnej.
GSZ Piłka Nożna dla zainteresowanych piłką nożną
SIG Pisarski dla twórczych literacko oraz zainteresowanych tworzeniem
Sailing SIG dla zainteresowanych żeglarstwem, pływaniem, sportami wodnymi
Unicorn SIG SIG osób pogłębiających wiedzę o jednorożcach
GSZ Wspinaczka dla osób zainteresowanych wspinaczką skałkową

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Mensa umożliwia swoim członkom m.in.:

 • Kontakty z innymi mensanami w kraju i na świecie.
 • Udział w SIG-ach.
 • Uczestniczenie w SIGHT (Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers). Jest to międzynarodowy pogram pozwalający na tanie zakwaterowanie podczas zagranicznych podróży. Każdy członek Mensy może zostać gospodarzem w ramach SIGHT-u i gościć mensan z zagranicy, każdy mensanin ma też możliwość korzystania podczas swoich podróży z gościny tych miejscowych członków Mensy, którzy zgłoszą się jako gospodarze w ramach programu SIGHT.
 • Udział w krajowych i międzynarodowych cyklicznych spotkaniach (np. co roku w kilkudniowym Zjeździe, połączonym z Walnym Zebraniem Członków, uczestniczy ok. 300 osób).
 • Udział w badaniach naukowych, np. badaniach rezonansem nad różnicami anatomicznymi w budowie ciała modzelowatego między ogólną populacją a osobami z wysoką inteligencją.
 • Dostęp do zniżek i korzyści u partnerów, wewnętrzny sklep z odzieżą i gadżetami.

Każdy członek Mensy może też zamieścić informację o przynależności do Stowarzyszenia w swoim CV, oraz umieścić na swoich wizytówkach logo Mensy, przy zachowaniu zasad określonych przez Mensę International.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Mensa Polska wydaje własny biuletyn o nazwie ForuM, który obecnie wychodzi jako dwumiesięcznik. ForuM zawiera artykuły i felietony pisane przez mensan oraz, jako wydzieloną część, International Journal, odrębny periodyk, w którym są wiadomości z poszczególnych Mens krajowych oraz z Mensy International.

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

Mensa Polska udziela patronatów m.in. wydarzeniom i publikacjom z zakresu szeroko rozumianego propagowania nauki i inteligencji, takim jak:

 • Maszyna genów. Wyścig do rozszyfrowania tajemnic rybosomuVenkatraman „Venki” Ramakrishnan, wyd. Copernicus Center Press (2021)[15]
 • “Potęga nieskończoności. Jak rachunek różniczkowy i całkowy odkrywa tajemnice Wszechświata”, Steven Strogatz, wyd. Copernicus Center Press (2021)[15]
 • “Jak się uczymy? Dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery… jak dotąd”, Stanislas Dehaene, wyd. Copernicus Center Press (2021)[15]
 • Serie "Dla mądrego nic trudnego" i "Zadania do główkowania" wyd. Zielona Sowa (2021-2022)
 • Zestawy naukowe dla dzieci "SmartBee Club"
 • Konkursowi Politechniki Białostockiej „Niesamowita maszyna”[16]
 • Serii wykładów „Fizyka Warta Poznania” prowadzonej przez Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk[17]

Spotkania ogólnopolskie i międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Mensa organizuje regularnie spotkania ogólnokrajowe i międzynarodowe swoich członków i członkiń. W Polsce Zjazdy Stowarzyszenia Mensa Polska odbywają się od lat na przełomie maja i czerwca, i gromadzą ok. 250-300 osób z kraju.

Od 2008 organizowane jest ogólnoeuropejskie spotkanie European Mensa Annual Gathering (EMAG)[18], a od 2011 Asian Mensa Gathering (AMAG)[19].

W sierpniu 2016 roku Mensa Polska była organizatorem międzynarodowego zjazdu European Mensa Annual Gathering (EMAG), który odbył się w Krakowie[20] i był największym dotychczas spotkaniem mensan w Polsce. Wydarzenie to zgromadziło ponad 450 osób, poza przedstawicielami państw z Europy pojawili się również członkowie Mensy z Australii, Hongkongu, Japonii, Kanady oraz Korei[21].

Od 2014 organizowana jest międzynarodowa "Silvensa" będąca międzynarodowym europejskim spotkaniem sylwestrowo-noworocznym[22].

MY-SIG (Mensa Youth SIG), który jest Międzynarodową Grupą Specjalnych Zainteresowań (ISIG) w ramach Mensa International mającą blisko 3000 członków, głównie z Europy organizuje międzynarodowe spotkania „młodych duchem mensan”[23]. Od 2007 roku odbywają się kilku-kilkunastodniowe spotkania MY-CAMP, a od 2009/2010 okołosylwestrowe spotkania MY NY. W sierpniu 2021 w okolicach Kielc odbyło się 14. międzynarodowe spotkanie MY-CAMP w którym brało dział ok. 120 członków i członkiń Mensy między innymi z Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Włoch, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Rumuni[24].

Rok EMAG[18] MY CAMP[23] MY NY (przełom roku) AMAG[19] Silvensa[22]
2007 n/a Dania Dania n/a n/a n/a
2008 Niemcy Kolonia Holandia Holandia n/a n/a n/a
2009 Holandia Utrecht Bułgaria Bułgaria Holandia Holandia(2009/2010) n/a n/a
2010 Czechy Praga Hiszpania Hiszpania Bułgaria Bułgaria n/a n/a
2011 Francja Paryż Szwecja Szwecja Hiszpania Hiszpania Malezja Kuala Lumpur n/a
2012 Szwecja Sztokholm Litwa Litwa Szwecja Szwecja Indonezja Bali n/a
2013 Słowacja Bratysława Wielka Brytania Wielka Brytnia Dania Dania Singapur Singapur n/a
2014 Szwajcaria Zürich Niemcy Niemcy Wielka Brytania Wielka Brytnia Japonia Osaka Polska Warszawa[25]
2015 Niemcy Berlin Francja Francja Niemcy Niemcy Korea Południowa Seul Austria Wiedeń
2016 Polska Kraków[26] Dania Dania Francja Francja Ghuangzou Holandia Maastricht[27]
2017 Hiszpania Barcelona Węgry Węgry Szwajcaria Szwajcaria Australia Gold Coast Polska Warszawa
2018 Serbia Belgrad Włochy Włochy Wielka Brytania Wielka Brytnia Filipiny Cebu Słowacja Bratysława
2019 Belgia Ghent Hiszpania Hiszpania Węgry Węgry Nowa Zelandia Aukland/Rotorua Francja Marsylia
2020 Czechy Brno

(przełożone na 2021)

Polska Polska

(przełożone na 2021)

Dania Dania

(przełożone na 2021)

Korea Południowa Suwon (odwłane) Szwecja Sundsvall

(przełożone na 2021)

2021 Czechy Brno Polska Polska Dania Dania

(odwołane)

Malezja Langkawi (odwłane) Szwecja Sundsvall

(odwołane)

2022 Francja Strasburg[28] Niemcy Niemcy Włochy Włochy Korea Południowa Seul

(odwołane)

RumuniaCluj
2023 Holandia Rotterdam [29] Austria Austria Indonezja Bali Serbia Belgrad
2024 Rumunia Bukareszt Tajwan (planowane)
2025 Cardiff Japonia Japonia (planowane)
2026 Podgorica


Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Mensa Polska odbywa się zwyczajowo w maju lub czerwcu i jest połączony z Walnym Zebraniem SMP. W ostatnich Zjazdach przed pandemią COVID-19 uczestniczyło po ok. 250-300 osób z całej Polski oraz goście z zagranicy.

Rok Data Miasto Miejsce
1990 3.03 Warszawa (walne)
1991 23.03 Warszawa (walne, AM UW)
1992 16.05 Wrocław (walne)
1993 29.05 Wrocław (walne, Państwowy Szpital Kliniczny nr. 5)
1994 14.05 Wrocław (walne, Dolnośląska Izba Lekarska)
1995 20.05 Warszawa (walne, ul. Koszykowa)
1996 8.06 Katowice (walne, ul. Mickiewicza)
1997 29.05-1.06 Lądek Zdrój O.W. "Hel"
1998 27.06 Kraków (walne, ul. Lubomirskiego)
1999 3.06-6.06 Zakopane DW "Podhale"
2000 22-25.06 Marózek k.Olsztyna K. S.-W. "Wiatraki"
2001 14-17.06 Szklarska Poręba DW "Krokus"
2002 30.05-2.06 Smardzewice O.R.W. "Borki"
2003 19-22.06 Wisła DW "Relaks"
2004 10-13.06 Kwiejce Ośrodek Hubertus
2005 26.05-29.05 Bachotek PTTK Bachotek, Stanica Wodna
2006 15.06-18.06 Podlesice Zajazd Jurajski
2007 7.06-10.06 Bukownia Tatrzańska O.W. „Harnaś”
2008 22.05-25.05 Sulejów O.W. „Dresso”
2009 11.06-14.06 Kolbudy O.W.-S. „Dorota”
2010 3.06-6.06 Smulnik Pensjonat Dąb Polski
2011 23-27.06 Skorzęcin Hotel Biały
2012 7-10.06 Olecko Hotel Olecko
2013 30.05-2.06 Mąchocice Kapitulne Hotel Ameliówka
2014 19-22.06 Słok Hotel Wodnik
2015 4-7.06 Krynica (górska) Hotel Krynica
2016 26.05-29.05 Jachranka Hotel Windsor
2017 15-18.06 Międzyzdroje Hotel Wolin
2018 31.05-3.06 Słok Hotel Wodnik
2019 20.06-23.06 Suchedniów[30] Hotel Paradiso
2020 odwołany odwołany n/d (walne-online)
2021 odwołany odwołany n/d (walne- Hotel Meruce Warszawa Centrum)
2022 16-19.06 Wisła hotel Stok
2023 8-11.06 Starachowice Hotel Europa Starachowice
2024 30.05-2.06 planowany planowany

Niektórzy znani członkowie Mensy[edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista zawiera nazwiska niektórych znanych osób należących – obecnie lub w przeszłości[31] – do Mensy.

Imię i Nazwisko Informacje Kraj
Wojciech Adamczyk Reżyser[32] Polska Polska
Marcin Bruczkowski Polski pisarz, informatyk i perkusista Polska Polska
Antoni Chodorowski Polski grafik karykaturzysta, autor ilustracji do książek, plakatów, zajmował się także fotografią i malarstwem Polska Polska
Andrzej Dragan[potrzebny przypis] Fizyk teoretyk i artysta: fotograf, kompozytor oraz twórca filmowy, a także popularyzator nauki[33] Polska Polska
Andrzej Fal Lekarz, internista, alergolog i specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Od 2014 roku prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, a od 2015 roku członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk[34]. Pierwszy Prezes Stowarzyszenia Mensa Polska (1990-1994)[11][12] Polska Polska
Bogumił Książek Malarz, doktor nauk plastycznych, wykładowca i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie[35] Polska Polska
Jacek Leluk Biochemik i bioinformatyk[36] Polska Polska
Andrzej Majewski Pisarz, felietonista, artysta fotografik, reżyser Polska Polska
Dorota Rabczewska Piosenkarka, aktorka teatralna i filmowa, producentka filmowa, znana pod pseudonimem Doda[37][38] Polska Polska
Arlena Witt Filolożka angielska, autorka kanału na YouTube „Po Cudzemu”[39] Polska Polska
Markus Persson Szwedzki programista, twórca gry Minecraft[40]. Szwecja Szwecja
Scott Adams Amerykański rysownik, twórca Dilberta[41] Stany Zjednoczone USA
Isaac Asimov Autor s-f i biochemik, były wiceprzewodniczący Mensa International[42] Stany Zjednoczone USA
Jean Marie Auel Pisarka[43][44] Stany Zjednoczone USA
Derek Keith Barbosa Raper (używający pseudonimu Chino XL)[45] Stany Zjednoczone USA
Arthur C. Clarke Pisarz s-f, propagator kosmonautyki, autor książki 2001: Odyseja kosmiczna i współautor, wraz ze Stanleyem Kubrickiem, scenariusza filmu o tym samym tytule Wielka Brytania UK
Martin Cooper Wynalazca, uważany za twórcę telefonu komórkowego[44] Stany Zjednoczone USA
Geena Davis Aktorka[43] Stany Zjednoczone USA
Nelson DeMille Pisarz[44] Stany Zjednoczone USA
Buckminster Fuller Wizjoner, projektant, architekt, poeta, pisarz, wynalazca. Drugi przewodniczący Mensy[46] Stany Zjednoczone USA
Nolan Gould Amerykański aktor dziecięcy Stany Zjednoczone USA
Jeremy Hanley Były przewodniczący Partii Konserwatywnej[47] Wielka Brytania UK
Frank Lampard[potrzebny przypis] Piłkarz reprezentacji Anglii Wielka Brytania UK
Ranan Lurie Rysownik i dziennikarz[44] Stany Zjednoczone USA
Steve Martin Aktor, zdobywca nagrody Emmy[48] Stany Zjednoczone USA
Ellen Muth Aktorka[49] Stany Zjednoczone USA
Joyce Carol Oates Pisarka[50] Stany Zjednoczone USA
Adam Osborne Brytyjski autor książek i wydawca oprogramowania, projektant komputerów Wielka Brytania UK
Donald Petersen Dyrektor generalny Forda w latach 1985–1989[43] Stany Zjednoczone USA
Marilyn vos Savant Amerykańska felietonistka i pisarka pochodzenia austriackiego; odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa jako osoba z najwyższym ilorazem inteligencji Stany Zjednoczone USA
Norman Schwarzkopf Amerykański generał Stany Zjednoczone USA
Victor Serebriakoff Brytyjski pisarz, specjalista technologii drewna, wieloletni przewodniczący Mensy Wielka Brytania UK
Clive Sinclair Brytyjski wynalazca i konstruktor, wieloletni prezes Mensy UK Wielka Brytania UK
Lancelot Ware Prawnik, biochemik, współzałożyciel Mensy[51] Wielka Brytania UK
Roger Zelazny Amerykański pisarz science-fiction[52] Stany Zjednoczone USA

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b About Mensa International | Mensa International, mensa.org [dostęp 2017-02-05] (ang.).
 2. FAQ – Często zadawane pytania, odpowiedź na pytanie Nr 9. [w:] Mensa Polska (strona www) [on-line]. [dostęp 2017-11-30].
 3. „The Constitution of Mensa” oraz „Mensa International Actions Still In Effect”.
 4. Osoby badające. mensa.org.pl. [dostęp 2019-06-02].
 5. Czesław Nosal – Uniwersytet SWPS. swps.pl. [dostęp 2019-06-02].
 6. Harmonogram sesji testowych, Stowarzyszenie Mensa Polska, mensa.org.pl [dostęp 2017-11-30].
 7. Badania indywidualne | Stowarzyszenie Mensa Polska [dostęp 2022-02-03] (pol.).
 8. Statut Stowarzyszenia Mensa Polska, § 14. [w:] Mensa Polska (strona www) [on-line]. [dostęp 2017-11-30].
 9. a b The Constitution Of Mensa.
 10. Mensa World Map & Table (updated 13-10-2021).
 11. a b dr hab. n. med. Andrzej M. Fal, prof. AM | Narodowy Komitet Seniora [dostęp 2021-11-19] (pol.).
 12. a b Biuletyn Mensy Polskiej, maj 1990.
 13. a b Stan na 1.10.2021
 14. SIG – Grupy specjalnych zainteresowań | Stowarzyszenie Mensa Polska [dostęp 2021-10-11] (pol.).
 15. a b c Patronaty Mensy Polska dla książek wydawnictwa Copernicus Center Press | Stowarzyszenie Mensa Polska [dostęp 2021-09-16] (pol.).
 16. Niesamowita Maszyna | Stowarzyszenie Mensa Polska [dostęp 2021-09-16] (pol.).
 17. Dawid Konieczny, Fizyka Warta Poznania uzyskała patronat MENSY – Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, www.ifmpan.poznan.pl [dostęp 2021-09-16].
 18. a b EMAG Historia.
 19. a b AMAG – Asian Mensa Gathering | Mensa Switzerland, members.mensa.ch, 26 kwietnia 2014 [dostęp 2021-10-02] (ang.).
 20. Ludzie z najwyższym ilorazem inteligencji na zjeździe Mensy w Krakowie, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2016-09-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-23].
 21. Mensa Polska wznawia sesje testowe ilorazu IQ –, „Głos Nieważny”, 25 września 2016 [dostęp 2016-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-27].
 22. a b Facts about Silvensa, Silvensa [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 23. a b MY-Events, www.my-camp.org [dostęp 2021-10-02].
 24. Paula Goszczyńska, Najinteligentniejsi ludzie z Polski i Europy przyjechali do Kielc. Spędzili tu małe wakacje (ZDJĘCIA), Kielce Nasze Miasto, 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-16].
 25. Silvensa organizowana wspólnie przez mensy polską i niemiecką.
 26. Największe międzynarodowe spotkanie Mensy w Polsce w historii.
 27. Silvensa organizowana wspólnie przez mensę holenderską i belgijską.
 28. EMAG 2022 | Mensa France [dostęp 2022-08-05] (ang.).
 29. The most splashing EMAG ever!, www.emag23.nl [dostęp 2022-08-05].
 30. W 2019 Walne Zebranie SMP odbyło się oddzielnie od Zjazdu, w Warszawie, razem z obchodami 30-lecia Stowarzyszenia w Polsce.
 31. Lista nie jest kompletna, ponieważ przynależność do Stowarzyszenia jest sprawą prywatną każdego z jego członków, a informacja o tym, że ktoś należy do Mensy, staje się znana tylko wtedy, gdy upubliczni ją sam zainteresowany. Z kolei zastrzeżenie „obecnie lub w przeszłości” oznacza, że lista zawiera też nazwiska osób już nieżyjących oraz osób, które mogły przestać należeć do stowarzyszenia, np. na skutek nieopłacenia bieżącej składki (patrz wyżej, sekcja „Przynależność”). Nie jest to więc aktualizowany spis członków, lecz informacja o tym, że niektóre znane osoby kiedyś wstąpiły do Mensy i podały to do wiadomości publicznej.
 32. "Ranczo": 10 lat w Wilkowyjach. Rozmowa z reżyserem Wojciechem Adamczykiem, wyborcza.pl [dostęp 2017-11-11].
 33. Spotkanie z dr hab. Andrzejem Draganem w Krakowie.
 34. Andrzej M. Fal | Cluster World Congress, web.archive.org, 21 kwietnia 2016 [dostęp 2021-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-21].
 35. https://artinfo.pl/artysci/bogumil-ksiazek
 36. dr hab. prof. nadzw. Jacek Leluk. uz.zgora.pl. [dostęp 2021-08-14].
 37. Zaświadczenie o wyniku testu Doroty Rabczewskiej. [dostęp 2010-01-13].
 38. Polscy Mensanie, mensa.org.pl [zarchiwizowane z adresu 2011-09-28].
 39. Facebook, www.facebook.com [dostęp 2022-03-22].
 40. Jonas Högberg, ”Minecraft kan bli fyra gånger större”, www.aftonbladet.se [dostęp 2021-12-30] (szw.).
 41. Bernie Alexander: Mensa: Are You Smart Enough?. [w:] AskMen.com [on-line]. [dostęp 2009-03-24].
 42. Isaac Asimov: I, Asimov: A Memoir. Doubleday, 1994, s. p. 380. ISBN 0-553-56997-X.
 43. a b c Prominent Mensans. [w:] Mensa International [on-line]. [dostęp 2012-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-22)].
 44. a b c d They’re Accomplished, They’re Famous, and They’re MENSANS. „Mensa Bulletin”. 476, s. p. 23, July 2004. American Mensa. ISSN 0025-9543. 
 45. RapIndustry.com Chino XL Interview, with Sway and King Tech. [w:] RapIndustry.com [on-line]. [dostęp 2007-10-11].
 46. Victor Serebriakoff: The Odd Way Mensa Began. [w:] Western Pennsylvania Mensa [on-line]. [dostęp 2007-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-23)].
 47. Vanessa Thorpe: The Rise and Fall of IQ. [w:] The Guardian Unlimited [on-line]. [dostęp 2008-01-02].
 48. Melia Robinson, Melissa Stanger, The 30 Smartest Celebrities In Hollywood, Business Insider [dostęp 2021-12-30] (ang.).
 49. Scott Moore: Ellen Muth Is Reaping Life’s Rewards. [w:] The Washington Post [on-line]. 2004-08-22. [dostęp 2007-10-11].
 50. Molly Folse: The Mensans and Me: Intelligence and perception put to the test at American Mensa’s Annual Gathering. [w:] Birmingham Weekly [on-line]. October 25-November 1, 2007. [dostęp 2007-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-01)].
 51. „Mensa Information”. Mensa International. https://web.archive.org/web/20091015003441/http://www.mensa.org/index0.php?page=10. Accessed 2009-03-08.
 52. strona biblioteki uniwersyteckiej Syracuse University; sekcja Biographical History.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]