Marta Kielczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marta Kielczyk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1974
Siedlce (Polska)
Zawód, zajęcie dziennikarka, prezenterka
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Marta Kielczyk (ur. 23 maja 1974 w Siedlcach)[1] – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach szkolnych mieszkała w Rawie Mazowieckiej. Jest absolwentką tamtejszego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Szkołę Główną Handlową w Warszawie (studia menedżerskie).

Rozpoczęła karierę w 1993 roku w Radiu Kolor. W latach 1994–2007 i 2009–2012 pracowała w Programie I Polskiego Radia, najpierw w Sygnałach dnia, potem w Lecie z radiem i Czterech porach roku – w tym jako kierownik redakcji Kultury i rozrywki odpowiedzialna za Lato z radiem i Cztery pory roku. Od września 2013 do 2015 prowadziła sporadycznie Pierwsze Śniadanie w radiu Tok FM.

W 1999 wygrała casting na prezenterów i reporterów TAI i została prezenterką Panoramy. Na antenie Dwójki prowadziła programy: Praca dla każdego, Studio SAPARD oraz W imieniu obywatela – cykl debat przed wyborami parlamentarnymi 2005. W ramach Pytania na śniadanie przygotowywała cotygodniowe felietony Po godzinach, prezentujące życie prywatne znanych osób. Była również gospodynią Pytania w Sylwestra 2007. Podczas Igrzysk w Pekinie przedstawiała olimpijskie ciekawostki w programie Pekin 2008 – Z olimpijskich aren. W TVP Info przez kilka miesięcy prowadziła program publicystyczny Minęła dwudziesta, a w wakacje 2008 program krajoznawczy Okno na Polskę. Od 3 września do 31 grudnia 2009 była współgospodynią czwartkowych wydań porannego magazynu Kawa czy herbata? w TVP1. W 2011 na XLVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu była jedną ze współprowadzących koncert z okazji 40-lecia Lata z Radiem. Od 2012 ponownie współpracowała z Pytaniem na śniadanie. Od lipca 2013 w TVP Info współprowadziła Info Dziennik, zastąpiony od 1 września tego roku przez Panoramę dnia, którą 4 maja 2016 zastąpiła Panorama Info. Jest także prezenterką Poranka Info oraz Serwisów Info. Od jesieni 2017 do wakacji 2018 prowadziła Magazyn Ekspresu Reporterów, a obecnie magazyn opisujący działalność organizacji pożytku publicznego i formy aktywności obywatelskiej Pożyteczni.pl w TVP2 oraz serwis informacyjny Polonia 24 i magazyn Halo Polonia w TVP Polonia.

W 2015 została członkinią Zespołu Języka w Mediach Rady Języka Polskiego. Autorka książki #WPADKI - @grzechy językowe w mediach (2017)[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]