Martynas Mažvydas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Egzemplarz Katechizmu

Martynas Mažvydas, Marcin Mażwidas (ur. ok. 1520, zm. 21 maja 1563 na Małej Litwie) – litewski pisarz, autor pierwszej litewskiej książki wydanej drukiem – Katechizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Zachodniej Żmudzi. Od dzieciństwa był współpracownikiem reformacji. W latach 1539 – 1542 roku nauczał w wileńskiej kolegii protestanckiej założonej przez Abraoma Kulvietisa w centrum starego miasta. Po jej zamknięciu Marcin Mażvidas był prześladowany przez władzę wyższą katolickiego kościoła i prawdopodobnie więziony. 8 czerwca w 1546 roku pojechał do Królewca, przyjmując zaproszenie księcia Prus Albrechta Hohenzollerna. W tym roku Martynas wstąpił na uniwersytet w Królewcu. Tam, wspierany przez księcia Prus, studiował teologię. Na początku studiów, w 1547 roku, Martynas Mazvydas oddał do druku Katechizm, dzięki któremu wszedł do historii. Którego ocalały jedynie dwie kopie w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego oraz Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył w 1548 roku. Od 1549 roku do śmierci (21 maja 1563 roku) był kapłanem ewangelików w luterańskim kościele w miejscowości Ragaine, uzyskując godność arcykapłana.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W Kłajpedzie przy ulicy Daukantas został założony park rzeźb, który później nazwano imieniem Marcina Mażwidasa. Także w Kłajpedzie na placu Lietuvininikai znajduje się pomnik Mažvydasa. Koło portu morskiego jest przejście dla pieszych nazwane jego imieniem. Imię Marcina Mażwidasa nosi Litewska Biblioteka Narodowa w Wilnie.