Uniwersytet Albertyna w Królewcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet „Albertyna” (Albertina), kartka pocztowa, XIX wiek
Stary Uniwersytet i katedra, przed 1944

Uniwersytet „Albertyna” (Albertina) (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu istniejący w latach 1544-1945. Jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski w 1657, Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.

Obecnie do tradycji Albertyny odwołuje się Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie[1].

Powstanie uniwersytetu[edytuj]

Uniwersytet Królewiecki zawdzięcza swą nazwę Albrechtowi Hohenzollernowi – pierwszemu władcy Prus Książęcych. Celem, jaki stawiał książę Albrecht przed uniwersytetem, było szerzenie „czystej ewangelii” wewnątrz księstwa i w całej Rzeczypospolitej, dostarczenie państwu kadry urzędniczej, nauczycieli, lekarzy oraz ogólne szerzenie oświaty i kultury humanistycznej.

W 1539 książę polecił stanom pruskim znalezienie funduszy na utrzymanie szkoły. Brano pod uwagę kilka lokalizacji: Nidzica, Zalewo, Welawa. Ostatecznie w 1542 założono w Królewcu (Knipawie) szkołę partykularną, która miała przygotowywać uczniów do studiów uniwersyteckich. Już w lipcu 1544 Albrecht rozesłał do kilku państw (w tym Polski, Danii, Szwecji i do krajów niemieckich) proklamację powstania uniwersytetu. 17 sierpnia nastąpiło poświęcenie uczelni i objęcie rządów przez pierwszego rektora Georgiusa Sabinusa. Sabinus był dwukrotnie rektorem Albertyny. Dotychczasowa szkoła partykularna została przekształcona w pedagogium, a jej zamknięcie nastąpiło w 1617.

Albrecht zapowiedział, że uczelnia będzie nadawała stopnie naukowe, ale nie posiadała ona odpowiedniego przywileju ani od Stolicy Apostolskiej (papież nie widział interesu w popieraniu protestanckiego uniwersytetu), ani od cesarza Niemiec (Albrecht po sekularyzacji zakonu krzyżackiego został w Niemczech banitą). Uniwersytet powstał dzięki królowi Polski Zygmuntowi Augustowi, który w 1560 obdarzył go takimi samymi przywilejami, jakie posiadała Akademia Krakowska.

Polacy na uczelni[edytuj]

Wśród pierwszych profesorów uczelni byli: Abraham Kulwieć – wykładowca greki i hebrajskiego, Stanisław Rafajłowicz – wykładowca teologii (nie znał niemieckiego, wykłady odbywały się po łacinie). Wśród pierwszych studiujących tu znanych Polaków byli: Bieniasz Budny, Erazm Gliczner, Marcin Kwiatkowski, Jan Kochanowski, Piotr Kochanowski, Andrzej Kochanowski, Jan i Jakub Niemojewscy i Stanisław Sarnicki. Astronomią zajmował się m.in. Polak Maciej Menius, profesor matematyki w gdańskim gimnazjum, który w Królewcu wydał w 1584 książkę Themata de circulis Spherae Materialis. Wykładał tu także luterański teolog Hieronim Malecki[2]. Przez 24 lata rektorem uczelni był Celestyn Myślenta.

Jednym z ważniejszych celów uczelni było kształcenie duchownych protestanckich; od 1728 istniało tam ewangelickie „Seminarium Polskie”[3], które działało aż do lat 30. XX w. i wykształciło wielu pastorów, zasłużonych dla krzewienia oświaty i kultury polskiej, m.in. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, Gustawa Gizewiusza, Władysława Semadeniego. Na Uniwersytecie działali też m.in. Jerzy Olech, Marcin Gregor, Herman Pełka, August Grzybowski.

Rektorzy[edytuj]

Georgius Sabinus 1544-1547
Christoph Jonas 1548 (prawnik)
Johannes Brettschneider 1549 (prof. medycyny)
Georgius Sabinus 1552-1553
Celestyn Myślenta 1628
Celestyn Myślenta 1632
Celestyn Myślenta 1636
Celestyn Myślenta 1640
Celestyn Myślenta 1644
Celestyn Myślenta 1648
Celestyn Myślenta 1652
Simon Dach 1656-1657
Immanuel Kant 1786
Immanuel Kant 1788
Wilhelm Georg Remer 1812 (witał Napoleona)
Ferdinand Lindemann 1892-1893
Götz von Selle ostatni rektor

Profesorowie[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Albertyna w Królewcu.

Słynni absolwenci i studenci[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci i studenci Uniwersytetu Albertyna w Królewcu.


Przypisy

  1. Immanuel Kant Baltic Federal University - History (ang.)
  2. Jerzy Duda: „Albertina” na znaczkach i kartach pocztowych
  3. Grygier, T (1957): Seminarium polskie w Królewcu (Das polnische Seminar in Königsberg), in: Komunikaty Mazursko-Warminskie (Olsztyn) Nr 3, S. 129-141.

Bibliografia[edytuj]

  • Caspar Stein: Das Alte Königsberg. Eine ausführliche Beschreibung der drei Städte Königsberg... anno 1644, Verein für Familienforschung in Ost- und Westpreussen Hamburg 1998, ​ISBN 3-931577-14-7​, reprint wyd. Königsberg 1911
  • Janusz Jasiński: Historia Królewca, Szkice z XIII-XX stutecia, Książnica Polska Olsztyn 1994, ​ISBN 83-85702-03-2
  • Tadeusz Oracki: Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej od połowy XV do końca XVIII wieku L-Ż, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie 1988
  • Sławomir Augusiewicz, Janusz Jasiński, Tadeusz Oracki: „Wybitni Polacy w Królewcu XVI-XX wiek”, LITTERA Olsztyn 2005, ​ISBN 83-89775-03-4