Maya Angelou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maya Angelou

Maya Angelou, z domu: Marguerite Ann Johnson (ur. 4 kwietnia 1928 w St. Louis) – poetka, pisarka i aktorka afroamerykańska. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

Jedna z największych poetek-aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w USA. Najbardziej znana z utworów autobiograficznych I Know Why the Caged Bird Sings (1969) i All God's Children Need Traveling Shoes (1986). Jej tom poezji, Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die (1971), był nominowany do nagrody Pulitzera. Oprócz tego wydała wiele innych zbiorów wierszy.

Pod koniec lat 50. Angelou współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. W latach 60. współwydawała gazety w Afryce. W latach 70. wróciła do USA, ciesząc się uznaniem polityków i naukowców. Na życzenie Billa Clintona odczytała swój wiersz On the Pulse of Morning na jego inauguracji prezydenckiej w 1993.

Obok kariery literackiej i społeczno-politycznej Angelou osiągała także sukcesy jako reżyserka, producentka filmowa i telewizyjna oraz aktorka. Jej scenariusz do filmu Georgia, Georgia z 1971 był nominowany do nagrody Pulitzera. Dwukrotnie była nominowana do nagrody Tony jako aktorka: w 1973 za Look Away (rola debiutancka) i w 1977 za Roots (Korzenie). Była pierwszą czarnoskórą kobietą dopuszczoną do Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W 1992 roku wprowadzona do St. Louis Walk of Fame.