Maya Angelou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maya Angelou
Ilustracja
Maya Angelou (2013)
Imię i nazwisko Marguerite Ann Johnson
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1928
Saint Louis
Data i miejsce śmierci 28 maja 2014
Winston-Salem
Narodowość amerykańska
Język angielski
Dziedzina sztuki poezja, proza
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Narodowy Medal Sztuki (USA)
Strona internetowa

Maya Angelou, z domu: Marguerite Ann Johnson (ur. 4 kwietnia 1928 w St. Louis, zm. 28 maja 2014 w Winston-Salem)[1]afroamerykańska poetka, pisarka i aktorka odznaczona Narodowym Medalem Sztuk oraz Prezydenckim Medalem Wolności.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Marguerite Annie Johnson urodziła się w St. Louis, Missouri, 4 kwietnia 1928 r., Drugie dziecko Bailey Johnson i Vivian (Baxter) Johnson. Kiedy Angelou miała trzy lata, a jej brat cztery, małżeństwo ich rodziców zakończyło się, a ich ojciec wysłał ich do Stamps w Arkansas, samotnie pociągiem, aby zamieszkali ze swoją babcią ze strony ojca, Annie Henderson.[2]

Cztery lata później ojciec oddał je pod opiekę matki w St. Louis. W wieku ośmiu lat, mieszkając z matką, Angelou była molestowana seksualnie i gwałcona przez chłopaka jej matki, mężczyznę o imieniu Freeman. Powiedziała swojemu bratu, który powiedział reszcie ich rodziny. Freeman został uznany za winnego, ale został uwięziony tylko na jeden dzień. Angelou milczała przez prawie pięć lat.

Według Marci Ann Ann Gillespie i jej współpracowników, którzy napisali biografię o Angelou, to właśnie w tym okresie ciszy Angelou rozwinęła swoją niezwykłą pamięć, miłość do książek i literatury oraz jej zdolność do słuchania i obserwowania otaczającego ją świata.

Kiedy Angelou miała 14 lat, ona i jej brat przeprowadzili się ponownie z matką, która odtąd przeprowadziła się do Oakland w Kalifornii. Podczas II wojny światowej Angelou uczęszczała do California Labor School. W wieku 16 lat została pierwszą czarnoskórą kobietą prowadzącą kolejkę linową w San Francisco.

Trzy tygodnie po ukończeniu szkoły, w wieku 17 lat, urodziła syna Clyde'a (który później zmienił nazwisko na Guy Johnson).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jedna z największych poetek aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znana z utworów autobiograficznych: I Know Why the Caged Bird Sings (1969) i All God's Children Need Traveling Shoes (1986). Jej tom poezji, Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die (1971), był nominowany do Nagrody Pulitzera. Oprócz tego wydała wiele innych zbiorów wierszy.

Pod koniec lat 50. współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. W latach 60. współwydawała gazety w Afryce. W latach 70. wróciła do Stanów Zjednoczonych, ciesząc się uznaniem polityków i naukowców. Na życzenie Billa Clintona odczytała swój wiersz On the Pulse of Morning na jego inauguracji prezydenckiej w 1993.

Obok kariery literackiej i społeczno-politycznej Angelou osiągała także sukcesy jako reżyserka, producentka filmowa i telewizyjna oraz aktorka. Jej scenariusz do filmu Georgia, Georgia z 1971 był nominowany do Nagrody Pulitzera. W 1973 otrzymała nominację do Nagrody Tony jako aktorka za Look Away (rola debiutancka). Była pierwszą czarnoskórą kobietą dopuszczoną do Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W 1992 wprowadzona do St. Louis Walk of Fame.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Margalit Fox, Maya Angelou, Lyrical Witness of the Jim Crow South, Dies at 86, nytimes.com, 28 maja 2014 [dostęp 2014-05-29] (ang.).
  2. History com Editors, Maya Angelou is born, HISTORY [dostęp 2020-07-08] (ang.).