Międzynarodówka (pieśń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy pieśni. Zobacz też: inne pojęcia o takiej nazwie.
(audio)

Międzynarodówka (wersja rosyjska)

Pieśń w wykonaniu chóru i orkiestry Teatru Bolszoj

Międzynarodówka (tytuł oryginału francuskiego: L’Internationale) – pieśń socjalistyczna. Jej słowa napisał Eugène Pottier w roku 1871, a muzykę w 1888 roku skomponował kompozytor-amator Pierre Degeyter (pierwotnie tekst Pottiera śpiewano do melodii Marsylianki).

Od końca XIX wieku pieśń stała się nieformalnym hymnem międzynarodowego ruchu socjaldemokratycznego, skupionego w II Międzynarodówce. W Polsce spośród licznych, powstałych na początku dwudziestego wieku przekładów upowszechniło się ostatecznie tłumaczenie autorstwa działaczki Polskiej Partii Socjalistycznej, M. Markowskiej.

Rosyjska wersja utworu była w latach 1918-1922 hymnem Rosji Radzieckiej, a w latach 1922-1944 – hymnem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W roku 1944, z rozkazu Józefa Stalina, zastąpił ją nowo skomponowany Hymn Związku Radzieckiego. Międzynarodówka stała się wtedy hymnem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), a więc drugą pod względem znaczenia pieśnią państwową. Pierwszego tłumaczenia Międzynarodówki na język rosyjski dokonał Aron Kots (Koc, Арон Коц), ukazało się ono drukiem w 1902 w Londynie w piśmie rosyjskich emigrantów pt. Żyzń (ros. Жизнь).

W czasach Polski Ludowej Międzynarodówka była powszechnie nauczana w szkołach oraz śpiewana na corocznych pochodach pierwszomajowych, a także podczas zjazdów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Śpiewano ją w zmienionej w okresie stalinowskim wersji („Bój to jest nasz ostatni” zamiast oryginalnego „Bój to będzie ostatni”)

Międzynarodówka jest obecnie śpiewana nie tylko przez komunistów, ale w wielu krajach także przez socjalistów, socjaldemokratów i anarchistów.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Marsylianka (1917-1918)
Hymn Rosji Radzieckiej
1918-1922
Następca
brak (Rosja weszła w skład Związku Radzieckiego)
Poprzednik
Hymn Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
1922-1944
Następca
Gimn Sowietskogo Sojuza (1944-1991)