Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa członkowskie IRU (kolor niebieski), stan na rok 2008

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego, International Road Transport Union, IRUmiędzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się kwestiami transportu, która reprezentuje interesy operatorów autokarowych, samochodów ciężarowych, korporacji taksówkarskich i kierowców.

Sekretariat Generalny i główna siedziba IRU znajduje się w Genewie, natomiast oddziały w Brukseli, Moskwie oraz Stambule.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Celem organizacji jest zapewnienie wzrostu gospodarczego poprzez stabilizację i równowagę mobilności osób i towarów drogą lądową. IRU jest jedyną międzynarodową organizacją pozarządową o zasięgu ogólnoświatowym, która specjalizuje się w zakresie ochrony interesów prywatnych przewoźników, firm oraz kierowców.

Głównym celem IRU jest ułatwienie handlu i turystyki, działanie na rzecz utrzymania i rozwoju zrównoważonego transportu drogowego przez wprowadzanie innowacji, zachęt i odpowiedniej infrastruktury.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Unia została założona w Genewie 23 marca 1948 roku, rok po utworzeniu Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ), by przyspieszyć odbudowę zniszczonej wojną Europy poprzez ułatwienie handlu międzynarodowego w zakresie transportu drogowego. Początkowo IRU działa jako grupa krajowych stowarzyszeń przewoźników drogowych z ośmiu krajów Europy Zachodniej: Belgii, Danii, Francji, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Obecnie Unia jest federacją stowarzyszeń narodowych i członków stowarzyszonych z 74 krajów i 5 kontynentów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janos Nagy,Tranzyt Międzynarodowy Wschód-Zachód aspekty celne i logistyczne, Wydawnictwo BW, s.33

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]