Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nova Muzyka i Architektura
Pełna nazwa

Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura"

Lata aktywności

od 1997

Data

lipiec – sierpień

Miejsce

Toruń

Organizator

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Założyciel

Marek Wakarecy i Jerzy Salwarowski

Tematyka

muzyka klasyczna

Strona internetowa
Koncerty festiwalowe odbywają się m.in. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego

Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”festiwal muzyczny, odbywający się od 1997 w Toruniu, organizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Koncerty festiwalowe odbywają się w weekendy w lipcu i sierpniu. Miejscami koncertów są m.in.: Starówkikościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusz Staromiejski, Zamek krzyżacki, Kamienica Pod Gwiazdą, katedra św. Janów, kościół św. Jakuba, siedziba Towarzystwa Naukowego w Toruniu, kościół Ducha Świętego, Pałac Dąmbskich i Dwór Artusa. Pomysłodawcami Festiwalu są Marek Wakarecy i Jerzy Salwarowski. Od 1 lipca 2020 dyrektorem orkiestry jest Przemysław Kempiński[1][2].

W 2015 festiwal składał się z 9 koncertów, w których wzięli udział wybitni wykonawcy m.in. z: Francji, Włoch, Rosji, Słowacji, USA, Finlandii i Polski oraz elita pianistycznej młodzieży z całego świata z Piano Paderewski Academy.

W 2015 roku dodatkową atrakcją festiwalu były projekcje filmowe, które odbywały się w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, kawiarni Alliance Française w Toruniu, Hanza Cafe oraz sali kinowej Dworu Artusa. W ramach festiwalu odbywają się także wystawy: „Architektura Muzyki na Świecie”, „Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzienia RZUT 1935-1996” (w ramach festiwalu TORMIAR) oraz prezentacja zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina[3][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]