Michał Juszczakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Juszczakiewicz
Ilustracja
Michał Juszczakiewicz (2014)
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1958
Sopot
Zawód aktor, scenarzysta,
reżyser i producent filmów dokumentalnych

Michał Juszczakiewicz (ur. 14 listopada 1958 w Sopocie) – polski aktor oraz scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Dużą popularność zdobył jako prowadzący programu Od przedszkola do Opola, który był emitowany w TVP1.

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

W roku 1977 rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, które ukończył w roku 1981. Jeszcze w trzeciej klasie liceum zaczął grać w filmach. Jako student III roku warszawskiej PWST zagrał główną rolę w filmie w reż. Piotra Andrejewa Czułe miejsca (1980), a następnie zagrał kilka jeszcze ról w ważnych wtedy filmach Gorączka, Człowiek z żelaza, Miś, Matka Królów. Za swoje role filmowe w roku 1984 otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego aktora młodego pokolenia. Rok później na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę za Debiut za monodram pt. „Za życie zuchwałe” na podstawie prozy Edwarda Stachury.

Scenarzysta i reżyser[edytuj | edytuj kod]

W roku 1987 rozpoczął studia na wydziale scenariuszowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, które ukończył w roku 1988. Jako reżyser w roku 1989 zadebiutował filmem telewizyjnym pt. „Kawalerka”. Ma na swoim koncie scenariusze filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, oraz adaptacje sceniczne. Od roku 1991 prowadzi w Gdańsku swoją niezależną agencję artystyczną.

Cykliczny program rozrywkowy ze śpiewającymi dziećmi, pt. „Od przedszkola do Opola”, którego był współautorem, scenarzystą, prowadzącym i reżyserem stał się popularnym formatem, odnosząc wielki sukces i przysparzając mu olbrzymiej popularności. Za program ten otrzymał Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola. Program emitowany był nieprzerwanie przez trzynaście lat, na antenie Programu I TVP, pomiędzy rokiem 1995 a 2007. Równolegle z pracą nad tym cyklem zajmował się realizacją filmów dokumentalnych, reportaży, pisaniem scenariuszy, reżyserowaniem spektakli i widowisk. Prowadził warsztaty aktorskie z aktorami, dziećmi oraz młodzieżą uzależnioną od narkotyków. Od jedenastu lat produkuje w Gdańsku autorski festiwal szantowy „Szanty pod Żurawiem”.

Fascynacja astronomią[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jako nastolatek pragnął zostać astronomem. Przygotowywał się do tego bardzo poważnie. Wiedzę swoją zweryfikował zdobywając na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Astronomicznej 11. miejsce. Produkcja i reżyseria filmu dokumentalnego „Tajemnica grobu Kopernika” o poszukiwaniu i identyfikacji zaginionego grobu Mikołaja Kopernika, była dla niego powrotem do pasji z młodości. Produkcja „Tajemnicy grobu Kopernika” zajęła mu pięć lat. Film otrzymał nagrodę na festiwalu filmów dokumentalnych w Szanghaju. Aktualnie pisze doktorat z astronomii.

Filmografia aktorska[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]