Przejdź do zawartości

Michaił Isakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michaił Isakowski
Михаил Васильевич Исаковский
ilustracja
Miejsce urodzenia

Głotowka, gubernia smoleńska

Data i miejsce śmierci

20 lipca 1973
Moskwa

Język

rosyjski

Gatunek

poezja

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Stalinowska
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order „Znak Honoru”

Michaił Wasiljewicz Isakowski (ros. Михаил Васильевич Исаковский, ur. 7 stycznia?/19 stycznia 1900 we wsi Głotowka w guberni smoleńskiej, zm. 20 lipca 1973 w Moskwie) – radziecki poeta, Bohater Pracy Socjalistycznej (1970).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w gimnazjum w Smoleńsku, w 1914 opublikował w gazecie „Now'” swój pierwszy utwór – Prośbę sołdata, po zakończeniu nauki pracował jako nauczyciel w szkole wiejskiej i sekretarz wiejskiego komitetu wykonawczego, od 1918 należał do RKP(b). W latach 1919–1921 redagował powiatową gazetę w Jelni, później pracował w obwodowej gazecie w Smoleńsku, w 1930 wydał zbiór wierszy Prowincyja, a w 1931 Mastiera Ziemli. W 1931 przeniósł się do Moskwy i pracował tam jako redaktor pisma „Kołchoźnik”. Napisał teksty do popularnych piosenek Katiusza i Samotna harmonia. W 1949 opublikował zbiór pieśni i wierszy Stichi i piesni, a w 1965 zbiór poezji Stichotworienija. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym. W 1988 pośmiertnie otrzymał honorowe obywatelstwo Smoleńska. Jego imieniem nazwano ulice w Moskwie, Smoleńsku i Krzywym Rogu. W 2000 w Smoleńsku postawiono jego pomnik.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]