Mikroplastik
![]() |
Rozmowa z Karoliną Szewc z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego |
Problem z odtwarzaniem tego pliku? Zobacz strony pomocy. |
Mikroplastik – cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Mikroplastik używany jest do produkcji niektórych produktów, między innymi brokatu, pasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych[1], na przykład butelek PET. Pojęcie mikroplastik jest często używane w kontekście zagrożeń jakie niesie on dla środowiska naturalnego[2].
Mikroplastik szczególnie zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach, w piasku – na głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów[3]. Naukowcy zaobserwowali również, że mikroplastik występuje nawet na Arktyce – w badanym przez nich składzie pokrywy lodowej[4]. Jak wynika z najnowszych badań, cząsteczki mikroplastiku są zagrożeniem nie tylko dla zwierząt żyjących w wodach. Przenoszone mogą być również przez owady, co oznacza, że mogą zalegać również w organizmach zwierząt żywiących się owadami[5].
W 2018 roku przeprowadzone zostało badanie na osobach z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii. W kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik. Badacze sugerują, że do ciał badanych przedostał się wraz z pożywieniem. We wcześniejszych badaniach udowodniono obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie[6]. Obecność tworzyw sztucznych w organizmach ludzi może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Przykładowo uważa się, że Bisfenol A może zaburzać gospodarkę hormonalną[7].
Badania przeprowadzone w Niemczech w 2018 wykazały, że głównym źródłem zanieczyszczenia mikroplastikiem jest transport drogowy[8].
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Co to jest mikroplastik i skąd się bierze?, papierowe.slomki.biz [dostęp 2020-01-20] (pol.).
- ↑ Wykład dr hab. Beaty Grobelnej nt. mikroplastiku. targi-zerowaste.pl. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Mikroplastik na plażach. naukawpolsce.pap.pl. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Mikroplastik dotarł do arktycznego lodu. tech.wp.pl. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Owady mogą przenosić mikroplastik. www.rp.pl. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Mikroplastik w ludzkich organizmach. www.wprost.pl. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Bisfenol A (ang.). echa.europa.eu. [dostęp 2018-11-18].
- ↑ Jürgen Bertling , Ralf Bertling , Leandra Hamann , Kunststoffe in der Umwelt: Mikro- und Makro- plastik. Ursachen, Mengen, Umweltschicksale, Wirkungen, Lösungsansätze, Empfehlungen, Fraunhofer-Institut für Umwelt-, Sicherheits- und Energietechnik .