Miodowód duży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miodowód duży
Indicator indicator[1]
(Sparrman, 1777)
Miodowód duży
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd dzięciołowe
Rodzina miodowody
Rodzaj Indicator
Gatunek miodowód duży
Synonimy
  • Cuculus indicator Sparrman, 1777[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Miodowód duży (Indicator indicator) – gatunek ptaka z rodziny miodowodów (Indicatoridae) zamieszkujący Afrykę na południe od Sahary, nie pojawiający się w dżungli.

Wymiary 
Długość ciała to ok. 20 cm, rozpiętość skrzydeł waha się od 24 do 26 cm, a masa ciała to ok. 50 g.
Cechy gatunku 
Ptak o smukłej budowie. Większość ciała pokryta jest kolorem brązowym lub oliwkoszarym. Za oczami i na głowie występują białe plamy, na skrzydłach natomiast białe paski. Spód ciała jasny. Nogi są mocne i krótkie, palce zakończone ostrymi pazurkami. Dziób krótki, gruby i ostro zakończony. Oczy ciemne i okrągłe, ogon długi, rozwidlony na końcach.
Środowisko 
Miodowód ten zamieszkuje otwarte przestrzenie z mała ilością drzew. W górach żyje do górnej granicy lasu. Można go spotkać także w ogrodach i na obrzeżach rzadkich lasów.
Zachowanie 
Ptak ten prowadzi osiadły tryb życia. Aktywny jest w czasie dnia. Jego pożywienie stanowią larwy owadów, wosk pszczeli, mrówki, pszczoły i termity. Wosk pszczeli zdobywa przy pomocy ludzi i innych zwierząt, jak np. rateli. Gdy znajdzie siedlisko owadów, a następnie człowieka lub zwierzę, którego pokarmem jest miód, zwraca na siebie uwagę wydając donośne dźwięki, podlatując następnie do siedliska owadów. Po tym, jak jego pomocnicy otworzą gniazdo i zjedzą lub zbiorą miód, miodowód podlatuje do uszkodzonego ula i korzysta z pożywienia w nim zawartego. Ptak ten potrafi również sam wyłapywać latające owady. Osobniki z tego gatunku posiadają bardzo grubą skórę, przez co są odporne na ukąszenia owadów. Czasami miodowód przyłącza się do stad innych ptaków.
Rozmnażanie 
Miodowód duży jest pasożytem lęgowym. W czasie godów samiec wabi partnerkę charakterystycznym śpiewem. Samica znosi 5 jaj, każde do innego gniazda. Potem niszczy jedno z jaj gatunku, któremu podrzuciła swoje jajo. Pisklę wykluwa się po 12-18 dniach i niszczy ono pozostałe jaja w gnieździe, a jeśli pisklęta gospodarza wyklują się wcześniej, zadziobowuje je haczykowato zagiętym dziobem. Mały miodowód ma bardzo duży apetyt. Opuszcza on gniazdo po 35 dniach, jednak do czasu osiągnięcia umiejętności latania zostaje z przybranymi rodzicami. Ofiarą pasożytnictwa miodowodów padają dziuplaki lub gatunki gniazdujące w norach (najczęściej są to: brodacze, dzięcioły, zimorodki i żołny).

Przypisy

  1. Indicator indicator, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Greater Honeyguide (Indicator indicator). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 15 sierpnia 2011].
  3. Indicator indicator. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).