Mirosław Nahacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mirosław Nahacz (ur. 9 września 1984 w Gorlicach, zm. 21 lipca 2007 w Warszawie) – polski pisarz, scenarzysta.

Tablica nagrobna na cmentarzu w Leszczynach

Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jako pisarz debiutował powieścią Osiem cztery w 2003 roku. W tym też roku odebrał Nagrodę Fundacji Literackiej Natalii Gall i Ryszarda Pollaka. W kolejnych latach pisał felietony do miesięcznika „Filipinka” oraz współpracował z miesięcznikiem „Lampa”. Był także jednym z autorów scenariusza serialu Egzamin z życia, emitowanego przez TVP2. Ostatnią napisaną przez niego książką – której wydania odmówiono w wydawnictwie Czarne – były Niezwykłe przygody Roberta Robura. Powieść ukazała się w 2009 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wieczorem 24 lipca 2007 został znaleziony martwy w piwnicy domu przy Hożej 39, w którym wynajmował mieszkanie[1]. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 lipca 2007 w cerkwi prawosławnej w Leszczynach koło Gorlic, po czym został on pochowany na przycerkiewnym cmentarzu.

10 czerwca 2016 w warszawskim Teatrze Rozmaitości premierę miał spektakl Robert Robur (reż.: Krzysztof Garbaczewski) będący adaptacją ostatniej powieści Nahacza.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wideo, zasób filmowy w serwisie YouTube