Mirosława Goleniewska-Furman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mirosława Furmanowa)
Mirosława Goleniewska-Furman
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1927
Łuków (Polska)

Data i miejsce śmierci

16 września 2014
Warszawa (Polska)

Tytuł naukowy

doktor habilitowany, doctor honoris causa

Edukacja

Akademia Medyczna w Warszawie

Uczelnia

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wydział

Wydział Farmaceutyczny

Stanowisko

profesor zwyczajny

Mirosława Goleniewska-Furman (znana też jako Mirosława Furmanowa, z domu Goleniewska, ur. 30 marca 1927 w Łukowie, zm. 16 września 2014 w Warszawie) – polska farmaceutka, profesor i wykładowca Akademii Medycznej w Warszawie – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1952 roku ukończyła farmację na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Warszawie. W 1962 roku uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych (za pracę Związki filogenetyczne i geobotaniczne Grzybieni północnych Nymphaea candida Presl w rodzinie Nymphaeaceae oraz badania anatomiczne i chemiczne tego gatunku). Habilitowała się w 1968 roku na podstawie rozprawy Studium botaniczno-farmaceutyczne o Cabombaceae, Nymphaeaceae i Nelumbonaceae, od 1978 roku profesor nadzwyczajny AM w Warszawie, od 1991 roku profesor zwyczajny. W roku 1978 objęła Katedrę i Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej AM w Warszawie po swoim nauczycielu, profesorze Henryku Bukowieckim i była jej kierownikiem do 2002 roku. Ukierunkowała działalność Katedry na biotechnologię roślin leczniczych. W okresie 1972-1981 pełniła funkcję prodziekana, a 1981-1987 – dziekana Wydziału Farmaceutycznego AM.

Członek Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk – przewodnicząca od 2007 roku, Komisji Leku Naturalnego i Biotechnologii PAN – wiceprzewodnicząca, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Society of Medicinal Plants.

Prowadziła liczne badania naukowe z zakresu botaniki farmaceutycznej, biotechnologii roślin, fitochemii, roślinnych kultur tkankowych in vitro, czego owocem są publikacje naukowe (około 200), głównie w czasopismach anglojęzycznych. Jest także współautorką podręcznika Botanika farmaceutyczna PZWL, 1973.

Uhonorowana w 2004 roku godnością doctor honoris causa Akademii Medycznej im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i wieloma nagrodami rektorskimi i Ministra Zdrowia.

Jej mężem był architekt Jan Furman.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]