Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
1989
1988 1990
ilustracja
Data 14–19 marca 1989
Miejscowość Francja Paryż
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Zwycięzcy
Soliści Kanada Kurt Browning
Solistki Japonia Midori Itō
Pary sportowe Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jekatierina Gordiejewa
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Grińkow
Pary taneczne Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Marina Klimowa
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Ponomarienko

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1989 – zawody mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 14 do 19 marca w hali Palais Omnisports de Paris-Bercy w Paryżu.

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. W trakcie konkurencji solistów Kanadyjczyk Kurt Browning, który zdobył złoty medal, jako pierwszy mężczyzna w historii wykonał poczwórny skok. Japonka Midori Itō, również złota medalistka, została pierwszą kobietą, która wykonała potrójnego axla w trakcie oficjalnych zawodów ISU. Solista Grzegorz Filipowski wywalczył dla Polski pierwszy, historyczny medal mistrzostw świata.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1  ZSRR 2 1 1 4
2  Kanada 1 1 0 2
3  Japonia 1 0 0 1
4  Stany Zjednoczone 0 1 1 2
5  Niemcy 0 1 0 1
6  Francja 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty[1] CF OP FS
1 Kurt Browning  Kanada 3.6 5 1 1
2 Christopher Bowman  Stany Zjednoczone 5.8 4 2 3
3 Grzegorz Filipowski  Polska 6.2 3 5 2
4 Aleksandr Fadjew  ZSRR 6.2 1 3 4
5 Petr Barna  Czechosłowacja 10.2 7 4 5
6 Wiktor Petrenko  ZSRR 10.4 2 6 6
7 Daniel Doran  Stany Zjednoczone 16.0 6 11 7
8 Oliver Höner  Szwajcaria 18.0 10 10 8
9 Michael Slipchuk  Kanada 19.4 13 7 10
10 Cameron Medhurst  Australia 20.8 11 9 11
11 Makoto Kano  Japonia 21.0 18 8 9
12 Daniel Weiss  Niemcy Zachodnie 25.2 9 16 12
13 Axel Médéric  Francja 26.0 12 12 14
14 Dmitrij Gromow  ZSRR 27.6 14 15 13
15 András Száraz  Węgry 31.8 15 13 18
16 Mirko Eichhorn  NRD 33.2 20 17 15
17 Ralph Burghart  Austria 34.6 8 19 20
18 Alessandro Riccitelli  Włochy 34.8 17 20 16
19 Peter Johansson  Szwecja 35.0 19 14 19
20 Henrik Walentin  Dania 37.0 23 18 17
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Christian Newberry  Wielka Brytania NQ 16 25 NQ
22 Jung Sung-il  Korea Południowa NQ 22 21 NQ
23 Iwo Svec  Niemcy Zachodnie NQ 21 23 NQ
24 Oula Jääskeläinen  Finlandia NQ 25 22 NQ
25 David Liu  Chińskie Tajpej NQ 26 24 NQ
26 Boyko Aleksiev  Bułgaria NQ 24 26 NQ
27 Alexandre Geers  Belgia NQ 27 27 NQ
WD Ricardo Olavarrieta  Meksyk DNF 28 DNF

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty[2] CF OP FS
1 Midori Itō  Japonia 4.0 6 1 1
2 Claudia Leistner  Niemcy Zachodnie 4.2 1 3 2
3 Jill Trenary  Stany Zjednoczone 5.0 2 2 3
4 Patricia Neske  Niemcy Zachodnie 11.6 5 6 6
5 Natalija Lediedewa  ZSRR 11.6 3 4 8
6 Kristi Yamaguchi  Stany Zjednoczone 11.8 12 5 4
7 Evelyn Großmann  NRD 16.6 14 10 5
8 Natalija Gorbienko  ZSRR 17.4 4 8 11
9 Beatrice Gelmini  Włochy 18.6 11 7 10
10 Surya Bonaly  Francja 18.8 16 9 7
11 Karen Preston  Kanada 22.4 17 11 9
12 Simone Lang  NRD 23.8 10 13 12
13 Yvonne Pokorny  Austria 27.0 9 14 15
14 Tamara Téglássy  Węgry 28.8 13 16 14
15 Junko Yaginuma  Japonia 29.2 15 12 16
16 Charlene Wong  Kanada 29.2 8 15 17
17 Željka Čižmešija  Jugosławia 34.2 7 19 20
18 Yvonne Gómez  Hiszpania 34.6 24 20 13
19 Helene Persson  Szwecja 37.2 21 18 18
20 Petra Vonmoos  Szwajcaria 38.0 22 17 19
Nie awansowały do programu dowolnego
21 Tracy Brook  Australia NQ 23 21 NQ
22 Lily Lyoonjung Lee  Korea Południowa NQ 20 25 NQ
23 Louisa Danskin  Wielka Brytania NQ 19 27 NQ
24 Anisette Torp-Lind  Dania NQ 27 22 NQ
25 Jacqueline Soames  Wielka Brytania NQ 26 23 NQ
26 Mari Niskanen  Finlandia NQ 25 24 NQ
27 Tsvetelina Yankova  Bułgaria NQ 30 26 NQ
28 Diana Marcos  Meksyk NQ 28 28 NQ
WD Charuda Upatham  Tajlandia DNF 29 29 DNF
WD Sandy Suy  Belgia DNF 18 DNF

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Punkty[3] SP FS
1 Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow  ZSRR 1.5 1 1
2 Cindy Landry / Lyndon Johnston  Kanada 3.0 2 2
3 Jelena Bieczkie / Dienis Pietrow  ZSRR 5.0 4 3
4 Peggy Schwarz / Alexander König  NRD 6.5 3 5
5 Kristi Yamaguchi / Rudy Galindo  Stany Zjednoczone 7.0 6 4
6 Jelena Kwitczenko / Raszid Kadirkjew  ZSRR 9.5 5 7
7 Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler  Kanada 10.0 8 6
8 Natalie Seybold / Wayne Seybold  Stany Zjednoczone 11.0 6 8
9 Anuschka Gläser / Stefan Pfrengle  Niemcy Zachodnie 13.5 9 9
10 Danielle Carr / Stephen Carr  Australia 15.0 10 10
11 Cheryl Peake / Andrew Naylor  Wielka Brytania 16.5 11 11

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Punkty[4] CD OD FD
1 Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko  ZSRR 2.0 1 1 1
2 Majia Usowa / Aleksandr Żulin  ZSRR 4.0 2 2 2
3 Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay  Francja 7.2 3 5 3
4 Klára Engi / Attila Tóth  Węgry 7.4 4 3 4
5 Susie Wynne / Joseph Druar  Stany Zjednoczone 9.4 5 4 5
6 Łarisa Fiedorinowa / Jewgienij Płatow  ZSRR 12.0 6 6 6
7 Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo  Włochy 14.0 7 7 7
8 Karyn Garossino / Rod Garossino  Kanada 16.0 8 8 8
9 Sharon Jones / Paul Askham  Wielka Brytania 18.0 9 9 9
10 Andrea Juklova / Martin Šimeček  Czechosłowacja 20.4 11 10 10
11 Michelle McDonald / Mark Mitchell  Kanada 22.8 13 11 11
12 Dominique Yvon / Frédéric Palluel  Francja 24.0 12 12 12
13 Susanna Rahkamo / Petri Kokko  Finlandia 26.8 15 13 13
14 Andrea Weppelmann / Hendryk Schamberger  Niemcy Zachodnie 28.0 14 14 14
15 Anna Croci / Luca Mantovani  Włochy 30.8 17 15 15
16 Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni  Polska 32.0 16 16 16
17 Krisztina Kerekes / Csaba Szentpéteri  Węgry 34.4 18 17 17
18 Diane Gerencser / Bernard Columberg  Szwajcaria 36.4 19 19 19
19 Kaoru Takino / Kenji Takino  Japonia 38.4 20 19 19
Nie awansowały do programu dowolnego
20 Monica MacDonald / Duncan Smart  Australia NQ 22 21 NQ
21 Ursula Holik / Herbert Holik  Austria NQ 23 22 NQ
22 Park Kyung-sook / Han Seung-jong  Korea Południowa NQ 24 23 NQ
23 Petya Gavazova / Nikołaj Tonev  Bułgaria NQ 25 24 NQ
WD April Sargent / Russ Witherby  Stany Zjednoczone DNF 10 DNF

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU World Figure Skating Championships 1989 - Men - Result (ang.). eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-07)].
  2. ISU World Figure Skating Championships 1989 - Ladies - Result (ang.). eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-24)].
  3. ISU World Figure Skating Championships 1989 - Pairs - Result (ang.). eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-11)].
  4. ISU World Figure Skating Championships 1989 - Ice dance - Result (ang.). eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-08)].