Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

88. Mistrzostwa Polski Seniorów
w Lekkoatletyce
Logo mistrzostw Polski

Gospodarz Polska Bielsko-Biała
Otwarcie 15 czerwca 2012
Zamknięcie 17 czerwca 2012
Zawodników
Klubów
Stadion Stadion KS Sprint
1leftarrow.png Bydgoszcz 2011 Toruń 2013 1rightarrow-2.png

88. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się między 15 i 17 czerwca 2012 w Bielsku-Białej[1].

Kandydatami do organizacji mistrzostw były Bielsko-Biała oraz Toruń[2]. Decyzję o przyznaniu praw do goszczenia imprezy podjęło Prezydium Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 27 września 2011[2]. Bielsko-Biała trzeci raz w historii będzie gospodarzem seniorskich mistrzostw Polski – poprzednio impreza ta odbyła się w tym mieście w 2003[3][4] oraz 2010[5].

Zawody w Bielsku-Białej były ostatnimi, na których zawodnicy mogli uzyskiwać minima do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Helsinkach[6].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

NRrekord Polski | CRrekord mistrzostw Polski | NUR – rekord Polski młodzieżowców (do lat 23)
NL – najlepszy tegoroczny wynik na polskich listach | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Dariusz Kuć
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
10,20 SB Kamil Kryński
KS Podlasie Białystok
10,33 PB Jakub Adamski
OŚ AZS Poznań
10,45 PB
Bieg na 200 m Kamil Kryński
KS Podlasie Białystok
20,57 Dariusz Kuć
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
20,59 PB Jakub Adamski
OŚ AZS Poznań
20,92 PB
Bieg na 400 m Piotr Wiaderek
AZS-AWFiS Gdańsk
45,46 PB Marcin Marciniszyn
WKS Śląsk Wrocław
45,63 SB Kacper Kozłowski
KS AZS UWM Olsztyn
45,89 SB
Bieg na 800 m Adam Kszczot
RKS Łódź
1:46,53 Szymon Krawczyk
KS AZS AWF Wrocław
1:47,16 SB Sebastian Smoliński
MKS Start Lublin
1:47,87 PB
Bieg na 1500 m Bartosz Nowicki
WKS Śląsk Wrocław
3:38,93 Damian Roszko
KS Podlasie Białystok
3:39,94 PB Łukasz Parszczyński
KS Podlasie Białystok
3:40,18
Bieg na 5000 m Radosław Kłeczek
KB Sporting Międzyzdroje
14:23,36 Michał Bernardelli
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
14:24,95 Marek Skorupa
UKS Barnim Goleniów
14:25,09
Bieg na 110 m przez płotki Artur Noga
KS Warszawianka W-wa
13,38 SB Dominik Bochenek
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
13,76 Mariusz Kubaszewski
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
13,86
Bieg na 400 m przez płotki Marek Plawgo
KS Warszawianka W-wa
49,96 Robert Bryliński
OŚ AZS Poznań
50,67 PB Jarosław Cichosz
AZS-AWFiS Gdańsk
51,38 SB
Bieg na 3000 m z przeszkodami Łukasz Parszczyński
KS Podlasie Białystok
8:26,55 Łukasz Oślizło
AZS-AWF Katowice
8:27,64 PB Krystian Zalewski
UKS Barnim Goleniów
8:30,82
Sztafeta 4 × 100 m KS Podlasie Białystok
Grzegorz Kossakowski
Damian Czykier
Kamil Bijowski
Kamil Kryński
40,06 KS AZS AWF Kraków
Sebastian Bednarczyk
Maciej Brzeziński
Marcin Nowak
Mateusz Jędrusik
40,22 KS AZS UMCS Lublin
Robert Matuszak
Rafał Koszyk
Mateusz Biegajo
Paweł Dzikowski
40,32 SB
Sztafeta 4 × 400 m WKS Śląsk Wrocław
Daniel Dąbrowski
Piotr Klimczak
Łukasz Krawczuk
Marcin Marciniszyn
3:07,14 KS AZS AWFiS Gdańsk
Jarosław Cichosz
Łukasz Domagała
Igor Bogusz
Piotr Wiaderek
3:08,06 SB KS Podlasie Białystok
Łukasz Wilamowski
Grzegorz Kossakowski
Bartłomiej Chojnowski
Damian Czykier
3:08,58 SB
Chód na 20 km Grzegorz Sudoł
KS AZS AWF Kraków
1:24:27 Łukasz Nowak
OŚ AZS Poznań
1:24:30 Dawid Tomala
AZS-AWF Katowice
1:24:36
Skok wzwyż Szymon Kiecana
KS Agros Zamość
2,28 Wojciech Theiner
AZS-AWF Katowice
2,19 Piotr Śleboda
GKS Olimpia Grudziądz
2,16
Skok o tyczce[7][8][9][10] Łukasz Michalski
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
5,60 Przemysław Czerwiński
OSOT Szczecin
5,30 Mateusz Łoś
AZS AWF Wrocław
4,90
Skok w dal Tomasz Jaszczuk
MKS Pogoń Siedlce
8,05 SB Konrad Podgórski
KS AZS-AWF Biała Podlaska
7,87 Krzysztof Lewandowski
MKL Szczecin
7,66 SB
Trójskok Karol Hoffmann
MKS Aleksandrów Łódzki
16,98 PB Adrian Świderski
WKS Śląsk Wrocław
16,50 Michał Lewandowski
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
16,14
Pchnięcie kulą Tomasz Majewski
AZS-AWF Warszawa
21,07 Damian Kusiak
KS AZS-AWF Biała Podlaska
19,81 Mateusz Mikos
KS AZS AWF Kraków
19,40 PB
Rzut dyskiem Piotr Małachowski
WKS Śląsk Wrocław
66,89 Przemysław Czajkowski
KS AZS-AWF Biała Podlaska
63,47 Robert Urbanek
MKLA Łęczyca
62,85
Rzut młotem Paweł Fajdek
KS Agros Zamość
80,32 Szymon Ziółkowski
OŚ AZS Poznań
78,25 Wojciech Nowicki
KS Podlasie Białystok
72,93
Rzut oszczepem Igor Janik
AZS-AWFiS Gdańsk
81,31 Paweł Roziński
SKLA Słupsk
78,48 SB Łukasz Grzeszczuk
AZS-AWF Warszawa
77,67

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Daria Korczyńska
WKS Śląsk Wrocław
11,39 SB Marta Jeschke
SKLA Sopot
11,42 SB Marika Popowicz
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
11,43 SB
Bieg na 200 m Marika Popowicz
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
23,18 Ewelina Ptak
WKS Śląsk Wrocław
23,26 Anna Kiełbasińska
AZS-AWF Warszawa
23,29
Bieg na 400 m Agata Bednarek
AZS Łódź
52,41 PB Iga Baumgart
BKS Bydgoszcz
52,75 PB Justyna Święty
AZS-AWF Katowice
52,81 PB
Bieg na 800 m Angelika Cichocka
ULKS Talex Borzytuchom
2:01,71 SB Ewelina Sętowska-Dryk
AZS-AWF Warszawa
2:02,54 Danuta Urbanik
KKS Victoria Stalowa Wola
2:04,39
Bieg na 1500 m Renata Pliś
MKL Maraton Świnoujście
4:06,96 Lidia Chojecka
MKS Pogoń Siedlce
4:07,86 Danuta Urbanik
KKS Victoria Stalowa Wola
4:08,32 PB
Bieg na 5000 m Wioletta Frankiewicz
KS AZS AWF Kraków
15:50,70 Iwona Lewandowska
LKS Vectra-DGS Włocławek
15:55,10 Dominika Nowakowska
LKB im. Braci Petk Lębork
15:58,32
Bieg na 3000 m z przeszkodami Katarzyna Kowalska
LKS Vectra-DGS Włocławek
9:49,34 Matylda Szlęzak
KS AZS AWF Kraków
10:00,33 Antonina Behnke
UKS Barnim Goleniów
10:09,00
Bieg na 100 m przez płotki Urszula Bhebhe
AZS-AWF Warszawa
13,34 PB Karolina Kołeczek
UKS Trójka Sandomierz
13,43 PB Karolina Jaroszek
RLTL ZTE Radom
13,53 PB
Bieg na 400 m przez płotki Anna Jesień
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
55,74 Tina Matusińska
AZS-AWF Katowice
55,87 PB Aneta Jakóbczak
WKS Śląsk Wrocław
57,20 PB
Sztafeta 4 × 100 m AZS-AWFiS Gdańsk
Daria Grzegorzewska
Paulina Klawiter
Zuzanna Leszczyńska
Katarzyna Wesołowska
45,77 SB KS AZS AWF Wrocław
Joanna Linkiewicz
Milena Pędziwiatr
Katarzyna Romaszko
Ewa Zarębska
45,84 UKS 19 Bojary Białystok
Ayla Kisiel
Klaudia Konopko
Magda Malinowska
Katarzyna Sokólska
45,91 SB
Sztafeta 4 × 400 m KS AZS-AWF Katowice
Izabela Sosnowska
Jolanta Handzlik
Justyna Święty
Tina Matusińska
3:35,97 SB KS AZS-AWFiS Gdańsk
Katarzyna Wesołowska
Agnieszka Karpiesiuk
Emilia Ankiewicz
Syntia Ellward
3:37,40 SB KS AZS-AWF Warszawa
Ewelina Sętowska-Dryk
Monika Harasim
Urszula Bhebhe
Anna Kiełbasińska
3:41,66
Chód na 20 km Paulina Buziak
OTG Sokół Mielec
1:36:10 Agnieszka Szwarnóg
KS AZS AWF Kraków
1:37:19 Katarzyna Kwoka
UKS Technik Radom
1:37:50
Skok wzwyż Izabela Mikołajczyk
WKS Śląsk Wrocław
1,89 Karolina Gronau
MKS Start Lublin
1,89 SB Kamila Stepaniuk
KS Podlasie Białystok
1,86
Skok o tyczce Monika Pyrek
OSOT Szczecin
4,45 Agnieszka Kolasa
SKLA Sopot
4,30 =PB Karmen Bunikowska
AZS-AWFiS Gdańsk
4,00 SB
Skok w dal Teresa Dobija
AZS Łódź
6,65 SB Anna Jagaciak
MKS Juvenia Puszczykowo
6,61 SB Małgorzata Reszka
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
6,39 SB
Trójskok Małgorzata Trybańska
KS AZS AWF Kraków
13,88 SB Anna Jagaciak
MKS Juvenia Puszczykowo
13,86 =SB Anna Zych
KS AZS-AWF Biała Podlaska
13,53
Pchnięcie kulą Paulina Guba
OKS Start Otwock
17,47 PB Agnieszka Dudzińska
KS AZS-AWF Biała Podlaska
17,00 PB Anna Wloka
LUKS Podium Kup
15,66
Rzut dyskiem Joanna Wiśniewska
LKS Polkowice
61,92 Żaneta Glanc
OŚ AZS Poznań
60,80 Wioletta Potępa
WKS Śląsk Wrocław
59,56
Rzut młotem Anita Włodarczyk
RKS Skra Warszawa
74,71 Joanna Fiodorow
OŚ AZS Poznań
70,34 Małgorzata Zadura
AZS-AWF Warszawa
64,78
Rzut oszczepem Magdalena Czenska
AZS-AWF Warszawa
57,22 PB Urszula Jakimowicz
SKLA Sopot
54,56 Marta Kąkol
AZS-AWFiS Gdańsk
53,91 PB

Pozostałe konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Biegi przełajowe[edytuj | edytuj kod]

84. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych odbyły się 10 marca w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy[11][12][13] – zawodnicy rywalizowali na trasie, która w przyszłym roku gościć będzie uczestników mistrzostw świata w biegach przełajowych[12][14].

W rywalizacji kobiet złote medale zdobyły zwyciężczynie mistrzostw z 2011 – bieg na 4 kilometry wygrała Katarzyna Broniatowska, a rywalizację na 8 kilometrów wygrała Katarzyna Kowalska, dla której był to już piąty z rzędu złoty medal mistrzostw Polski w biegach na przełaj[12]. W krótkim biegu mężczyzn zwyciężył Mateusz Demczyszak przed swoim klubowym kolegą Bartoszem Nowickim[12]. Bieg na 12 kilometrów mężczyzn zakończył się zwycięstwem Tomasza Szymkowiaka – zawodnik klubu Orkan Września zdobył tym samym dziewiąty w karierze tytuł mistrza Polski[12].

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg przełajowy (4 km) Mateusz Demczyszak
WKS Śląsk Wrocław
11:43 Bartosz Nowicki
WKS Śląsk Wrocław
11:45 Artur Olejarz
ZLKL Zielona Góra
11:50
Bieg przełajowy (12 km) Tomasz Szymkowiak
LUKS Orkan Września
37:03 Krystian Zalewski
UKS Barnim Goleniów
37:08 Radosław Kłeczek
KB Sporting Międzyzdroje
37:14

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg przełajowy (4 km) Katarzyna Broniatowska
KS AZS AWF Kraków
13:50 Dominika Nowakowska
LKB im. Braci Petk Lębork
13:53 Aleksandra Jakubczak
KS Agros Zamość
13:57
Bieg przełajowy (8 km) Katarzyna Kowalska
LKS Vectra-DGS Włocławek
27:59 Urszula Nęcka
MKS-MOS Płomień Sosnowiec
28:38 Aleksandra Lisowska
KS AZS UWM Olsztyn
28:49

Chód na 50 km[edytuj | edytuj kod]

Zawody o mistrzostwo Polski w chodzie sportowym mężczyzn na 50 kilometrów odbyły się w miejscowości Dudince na południu Słowacji 24 marca[15][16][17]. Do mistrzostw zgłoszono 10 chodziarzy[18].

Złoty medal, pierwszy w karierze, zdobył Łukasz Nowak – chodziarz AZSu Poznań wynikiem 3:44:24 wyrównał pochodzący z 1993 rekord mistrzostw Polski[17]. Linię mety chodu na 50 kilometrów przekroczyło tylko trzech z dziesięciu zgłoszonych do zawodów Polaków[17] – część zawodników zgłoszonych do mistrzostw kraju w Dudincach zdecydowało się zmienić dystans i ostatecznie nie wystartowało do najdłuższego dystansu chodziarskiego[15].

Mistrzostwa Polski odbyły się w ramach mityngu Dudinská Päťdesiatka 2012, podczas którego o medale mistrzostw kraju w chodzie na 50 kilometrów oprócz Polaków walczyli także Czesi, Łotysze, Słowacy oraz Węgrzy[17].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Chód na 50 km Łukasz Nowak
OŚ AZS Poznań
3:44:24 Rafał Sikora
KS AZS AWF Kraków
3:46:52 Rafał Goławski
WLKS Iganie Nowe
4:29:13

Półmaraton[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2012 mistrzostwa w biegu półmaratońskim zostały rozegrane osobno dla kobiet i mężczyzn – panie rywalizowały 25 marca w Warszawie[19][20][21], a panowie 9 września w Pile[22][23][24].

Start i meta biegu kobiet, który odbył się w ramach 7. Półmaratonu Warszawskiego, miały miejsce w rejonie warszawskiego Stadionu Narodowego[25].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni (9.09.2012) Arkadiusz Gardzielewski
WKS Śląsk Wrocław
1:04:04 Marcin Błaziński
WKB Meta Lubliniec
1:04:21 Damian Kabat
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
1:06.29
Kobiety (25.03.2012) Aleksandra Jawor
CKS Budowlani Częstochowa
1:14:36 Agnieszka Gortel-Maciuk
TS AKS Chorzów
1:15:11 Izabela Trzaskalska
AZS UMSC Lublin
1:16:18

Maraton[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2012 mistrzostwa w biegu maratońskim zostały rozegrane osobno dla kobiet i mężczyzn – 82. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Maratonie odbyły się w Dębnie 15 kwietnia[26][27][28][29], a 32. Mistrzostwa Polski Kobiet w Maratonie rozegrane zostały w Warszawie 30 września[30][31].

Wśród mężczyzn złoty medal w biegu maratońskim (w swoim pierwszym starcie na tym dystansie) zdobył zawodnik AZS-AWF Warszawa Yared Shegumo[26], a 39. Maraton Dębno wygrał Kenijczyk David Metto[27]. Mistrzostwa wśród kobiet rozegrano w ramach Maratonu Warszawskiego – zwyciężyła Agnieszka Ciołek zdobywając tym samym złoto mistrzostw Polski[31][32].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni (15.04.2012) Yared Shegumo
AZS AWF Warszawa
2:15:19 Radosław Dudycz
KS Team Run Gdańsk
2:15:47 Piotr Pałka
KS Piętka Katowice
2:19:31
Kobiety (30.09.2012) Agnieszka Ciołek
AZS-AWF Wrocław
2:34:15 Katarzyna Durak
LUKS Żórawina
2:41:52 Ewa Kucharska
MKS Iskra Pszczyna
2:46:37

Bieg na 10 000 metrów[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów odbyły się na nowym stadionie[33] w Mikołowie 21 kwietnia[34][35][36]. Zawody były pierwszą okazją do zdobywania minimów na tym dystansie do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Helsinkach[6] oraz igrzyska olimpijskie w Londynie[37].

Złoty medal w biegu mężczyzn wywalczył Łukasz Parszczyński, który dopiero drugi raz w karierze wystartował na dystansie 10 000 metrów[38]. W rywalizacji kobiet przez większość dystansu prowadzeniem wymieniały się Wioletta Frankiewicz oraz Iwona Lewandowska – ostatecznie złoty medal (drugi w karierze w biegu na 10 000 metrów) zdobyła Frankiewicz[38].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni Łukasz Parszczyński
KS Podlasie Białystok
28:54,33 Łukasz Oślizło
AZS-AWF Katowice
28:57,12 Marek Skorupa
UKS Barnim Goleniów
29:15,58
Kobiety Wioletta Frankiewicz
AZS-AWF Kraków
34:06,38 Iwona Lewandowska
Vectra Włocławek
34:07,01 Katarzyna Kowalska
Vectra Włocławek
34:11,78

Wieloboje[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa kraju w wielobojach lekkoatletycznych seniorów rozegrano na zmodernizowanym[39] stadionie w Białogardzie 26 i 27 maja[40][41][42]. Gospodarz imprezy został wybrany przez Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 25 stycznia 2012.

Wraz z seniorami o medale mistrzostw Polski w wielobojach rywalizowali juniorzy[40].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Dziesięciobój mężczyzn Paweł Wiesiołek
KS Warszawianka W-wa
7342 pkt. Krzysztof Plaskota
AZS KU Politechniki Opolskiej Opole
7252 pkt. Szymon Czapiewski
SL WKS Zawisza Bydgoszcz
7188 pkt.
Siedmiobój kobiet Izabela Mikołajczyk
WKS Śląsk Wrocław
5968 pkt. Agnieszka Borowska
LKS Zantyr Sztum
5505 pkt. Karolina Kędzia
KS AZS AWF Wrocław
5485 pkt.

Bieg na 10 km[edytuj | edytuj kod]

Zawody w biegu ulicznym na 10 kilometrów zaplanowano w Bielsku-Białej (panie) i Gdańsku (panowie). 27 maja w Bielsku-Białej w ramach 20. Biegu Fiata[43][44] rozegrane zostały pierwsze w historii mistrzostwa Polski kobiet w biegu ulicznym na 10 kilometrów[45][46]. Mężczyźni o medale mistrzostw rywalizowali po raz trzeci w historii, a zawody ponownie odbyły się w Gdańsku w ramach biegu św. Dominika (4 sierpnia)[47][48]. Bieg św. Dominika wygrał Kenijczyk Martin Mukule (29:21) przed swoim rodakiem Allanem Ndiwą (29:23), zaś złoto mistrzostw Polski zdobył Artur Kozłowski (29:31)[48][49].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni (4.08.2012) Artur Kozłowski
MULKS MOS Sieradz
29:31 Arkadiusz Gardzielewski
Śląsk Wrocław
29:42 Artur Kern
Unia Hrubieszów
29:48
Kobiety (27.05.2012) Iwona Lewandowska
LKS Vectra-DGS Włocławek
33:34 Karolina Jarzyńska
KS Piętka Katowice
33:46 Dominika Nowakowska
LKB im. Braci Petk Lębork
34:37

Bieg na 5 km[edytuj | edytuj kod]

1. Otwarte Mistrzostwa Polski w biegu na 5 kilometrów zostały rozegrane 2 czerwca w Warszawie w ramach 6. Biegu Ursynowa[50] i były częścią Dni Ursynowa zorganizowanych z okazji 35 urodzin dzielnicy[51]. Start i meta biegu zlokalizowane były w alei Komisji Edukacji Narodowej przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów[51]. Złote medale zdobyli Henryk Szost oraz Dominika Nowakowska.

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni Henryk Szost
WKS Grunwald Poznań
13:59 Jakub Nowak
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
14:08 Artur Kern
MKS Unia Hrubieszów
14:10
Kobiety Dominika Nowakowska
LKB im. Braci Petk Lębork
15:52 Karolina Jarzyńska
KS Piętka Katowice
15:52 Agnieszka Ciołek
AZS-AWF Wrocław
16:21

Bieg 24-godzinny[edytuj | edytuj kod]

5. Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym (po raz 3. rywalizacja kobiet także miała rangę mistrzostw kraju) odbyły się w Katowicach 9 i 10 czerwca[52], a ich organizatorem była Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach[53] – zawody były próbą przed wrześniowymi mistrzostwami świata w biegu 24-godzinnym, których gospodarzem trzy miesiące później także były Katowice[54].

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Mężczyźni Marcin Sieja
Agros Żary
247 km 23 m Piotr Sawicki
AKL Ursynów
238 km 919 m Andrzej Radzikowski
LKS Olymp Błonie
235 km 542 m
Kobiety Aleksandra Niwińska
AZS AWF Katowice
206 km 864 m Alicja Banasiak
Sprint Bielsko-Biała
193 km 296 m Agnieszka Mizera
AZS AWF Katowice
187 km 26 m

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 88. Mistrzostwa Polski Seniorów (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 27 września 2011].
  2. a b Imprezy mistrzowskie w sezonie 2012 (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 27 września 2011].
  3. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia Finałów Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922–2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011.
  5. NC Bielsko-Biala POL 8 – 10 July 2010 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 28 stycznia 2012].
  6. a b Wskaźniki i zasady kwalifikacji na 21. Mistrzostwa Europy w Helsinkach (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  7. Drugie miejsce zajął, startujący poza konkursem, Szwed Alhaji Jeng (5,50 SB).
  8. Srebrny medal zdobył reprezentujący OSOT Szczecin Piotr Lisek (5,30 – rekord życiowy), kontrola antydopingowa przeprowadzona podczas mistrzostw wykazała u niego obecność niedozwolonego środka – metyloheksaminy i stracił medal.
  9. Informacje CKS i KWDiZD (pol.). pzla.pl. [dostęp 25 września 2012].
  10. Kamil Budziejewski ukarany za niesportowe zachowanie podczas igrzysk (ang.). SportoweFakty.pl. [dostęp 26 września 2012].
  11. 84. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  12. a b c d e Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 11 marca 2012].
  13. Polish Cross Country Championships Bydgoszcz POL 10 March 2012 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 23 marca 2012].
  14. Bydgoszcz to host 2013 IAAF World Cross Country Championships (ang.). iaaf.org. [dostęp 28 stycznia 2012].
  15. a b Dudinská päťdesiatka / Dudince SVK 24 March 2012 Race walk (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 24 marca 2012].
  16. Mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na 50 km (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  17. a b c d Dudince: Nowak mistrzem Polski na 50 km (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 26 marca 2012].
  18. 10 chodziarzy w MP w chodzie na 50km (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 24 marca 2012].
  19. Aleksandra Jawor mistrzynią Polski w półmaratonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 26 marca 2012].
  20. Mistrzostwa Polski kobiet w półmaratonie / 7. Półmaraton Warszawski (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  21. Warszawa: 21. mistrzostwa Polski w półmaratonie kobiet (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 25 marca 2012].
  22. Mistrzostwa Polski mężczyzn w półmaratonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  23. Piła: Gardzielewski mistrzem Polski (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 10 września 2012].
  24. 22nd Philips Halfmarathon Piła POL 9 September 2012 Road race (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 10 września 2012].
  25. Trasa (pol.). polmaratonwarszawski.pl. [dostęp 28 stycznia 2012].
  26. a b Yared Shegumo mistrzem Polski w maratonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 15 kwietnia 2012].
  27. a b 39th Debno Marathon, 82nd Polish Marathon Championships / Dębno POL 15 April 2012 Road race (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 19 kwietnia 2012].
  28. 82. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Maratonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  29. MP w maratonie po raz 32. w Dębnie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 11 kwietnia 2012].
  30. 32. Mistrzostwa Polski Kobiet w Maratonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  31. a b Agnieszka Ciołek mistrzynią Polski w maratonie (pol.). Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. [dostęp 1 października 2012].
  32. Warsaw Marathon (34th) (Polish Women’s Marathon Championships) 30 September 2012 Road race (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 10 października 2012].
  33. Mikołów (pol.). nastadiony.pl. [dostęp 28 stycznia 2012].
  34. Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10 000m (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  35. Mistrzostwa Polski na 10000m w sobotę w Mikołowie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 21 kwietnia 2012].
  36. NC Mikołów POL 21 April 2012 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 22 kwietnia 2012].
  37. Wskaźniki kwalifikacyjne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012 (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 21 kwietnia 2012].
  38. a b Janusz Rozum: MP 10000m: złoto dla Frankiewicz i Parszczyńskiego (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 21 kwietnia 2012].
  39. Nowy stadion w Białogardzie już otwarty (pol.). nastadiony.pl. [dostęp 28 stycznia 2012].
  40. a b Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w wielobojach (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  41. 5968 Izabeli Mikołajczyk w MP (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 27 maja 2012].
  42. Multievents National Championships Białogard POL 26 – 27 May 2012 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 29 maja 2012].
  43. 1. Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu na 10 km / 20. Bieg Fiata (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 12 kwietnia 2012].
  44. Bieg Fiata w Bielsku-Białej (pol.). infofirma.pl. [dostęp 28 stycznia 2012].
  45. 1. Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu na 10 km (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  46. Lewandowska pierwszą mistrzynią Polski (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 27 maja 2012].
  47. 3. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Biegu na 10 km (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  48. a b Kenijczyk Mukule wygrał XIX Bieg św. Dominika w Gdańsku (pol.). SportoweFakty.pl. [dostęp 5 sierpnia 2012].
  49. St. Dominik Road Race (19th) Gdańsk POL 4 August 2012 Road race (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 29 sierpnia 2012].
  50. 1. Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na 5 km / 6. Bieg Ursynowa (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 30 maja 2012].
  51. a b VI Bieg Ursynowa: biegną gwiazdy – zapraszamy do kibicowania (pol.). ursynow.waw.pl. [dostęp 2 czerwca 2012].
  52. Niwińska i Sieja mistrzami Polski w biegu 24h (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 11 czerwca 2012].
  53. 5. Mistrzostwa Polski w Biegu 24 godzinnym (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].
  54. 10. Mistrzostwa Świata w Biegu 24 godzinnym (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 28 stycznia 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]