Museijärnvägen Lennakatten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia Museijärnvägen Lennakatten
Dane podstawowe
Lokalizacja

Uppsala, Szwecja

Zarządca

Stowarzyszenie Muzealne Sztokholm-Roslagens Järnvägar

Długość

33 km

Rozstaw szyn

891 mm

Sieć trakcyjna

parowa/spalinowa

Prędkość maksymalna

40 km/h

Zdjęcie LK
Stacja Länna
Historia
Rok otwarcia

1876

Museijärnvägen Lennakattenwąskotorowa kolej muzealna o długości 33 kilometrów w Upplandii, łącząca Uppsalę z Faringe przez Lännę[1], obsługiwana przez zabytkowe lokomotywy parowe, spalinowe i autobusy szynowe[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja Faringe
Lokomotywa spalinowa Z4p

W 1760 w Länna (około 20 km na wschód od Uppsali), otwarto nową hutę żelaza. Produkcja rozwijała się pomyślnie, ale w drugiej połowie XIX wieku istniały już problemy z dowozem surowca do zakładu. W 1876 otwarto kolej Upsala-Länna (ULJ), która z przyczyn oszczędnościowych miała wąski rozstaw szyn, który wynosił 891 mm, co odpowiada trzem starym stopom szwedzkim[3].

W 1884 otwarto nową linię pomiędzy Länna, a Norrtälje przez Rimbo (LNJ), a rok później odcinek SRJ, między Stockholms Östra i Rimbo przez Danderyd i Vallentuna. Sieć w następnych latach (do 1928) nadal się rozrastała i posiadała również odcinki tramwajowe. Planowano kolejne linie, między innymi do Väddö, Brottby i Långhundra, ale żadna z nich nie doczekała się już realizacji. Z czasem odcinek Sztokholm-Rimbo okazał się najbardziej udanym i rentownym. Kolej Upsala-Länna również funkcjonowała dobrze, ale już odcinek Länna-Norrtälje miał poważne problemy finansowe. W 1905 LNJ zostało przejęte przez SRJ, a w 1908 ULJ również zostało wykupione przez SRJ. W związku z tym Stockholm-Rimbo Jernväg zmieniła nazwę na Stockholm-Roslagens Järnvägar, aby lepiej odzwierciedlić nową rzeczywistość przewozową[3].

Lata dwudzieste do czterdziestych XX wieku to okres rozkwitu sieci, która liczyła wówczas 326 km linii, a ponadto obsługiwała około 930 km linii autobusowych. Siła robocza liczyła ponad 950 pracowników. SRJ mogła się pochwalić najnowocześniejszymi rozwiązaniami w Szwecji. Między innymi wcześnie zarządzono elektryfikację (1895), zainstalowano blokadę liniową (1906), wprowadzono automatyczne sprzęgi wagonowe (lata 40.) i zdalne sterowanie rozjazdami (lata 40.)[3].

Od połowy lat pięćdziesiątych rozpoczął się okres zmian na kolei w całej Szwecji, związany z wzrostem motoryzacji indywidualnej. Najbardziej ucierpiały wówczas koleje wąskotorowe ze względu na mniejsze zdolności przewozowe i prędkości szlakowe. Riksdag zdecydował również w tym czasie, że wszystkie szwedzkie koleje zostaną znacjonalizowane i włączone do kolei państwowych Statens Järnvägar (SJ). W przypadku SRJ odbywało się to w dwóch etapach. Najpierw w 1951 przedsiębiorstwo stało się w całości własnością państwa szwedzkiego, a w 1959 zostało włączone do SJ[3].

Koleje państwowe wprowadziły kilka racjonalizacji, aby spróbować osiągnąć rentowność, ale konkurencja ze strony transportu samochodowego stała się zbyt ostra i poszczególne odcinki zaczęły być likwidowane. 31 grudnia 1966 odjechał ostatni pociąg pasażerski pomiędzy Uppsalą, a Rimbo. Jednak tor nadal pozostał czynny w ruchu towarowym do papierni w Hallstavik[3].

W 1968 założono Stowarzyszenie Muzealne Sztokholm-Roslagens Järnvägar celem zachowania pamiątek po sieci kolejowej, której groziło już wówczas całkowite zamknięcie. Po kilku latach udało im się uruchomić ruch pociągów muzealnych pomiędzy Uppsalą a Faringe. Wtedy jeszcze kursowały po niej pociągi towarowe, ale od 1977 linia jest już koleją wyłącznie muzealną[3].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Na kolei kursują m.in. parowozy BLJ 4, BLJ 5, lokomotywy spalinowe SRJ 1, SRJ 3, SJ 266, SJ Tp 3515 i autobusy szynowe YBo5p[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uppsalas Museer 2023, folder turystyczny, miasto Uppsala, 2023, s. 10
  2. Välkommen till Lennakatten! [online], Lennakatten, 26 maja 2023 [dostęp 2023-05-20] (szw.).
  3. a b c d e f Lennakattens historia [online], Lennakatten [dostęp 2023-05-20] (szw.).
  4. Lennakattens tåg [online], Lennakatten [dostęp 2023-05-20] (szw.).