Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Diecezjalne
im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie
Ilustracja
Monstrancja z muzeum pelplińskiego
Pocz. XVII w., kościół w Piasecznie, dzieło Ch. Schuberta z Gdańska
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Pelplin

Adres

ul. bpa Dominika 11

Data założenia

1928

Zakres zbiorów

sztuka sakralna, zabytki piśmiennictwa

Dyrektor

ks. Wincenty Pytlik

Położenie na mapie Pelplina
Mapa konturowa Pelplina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa konturowa powiatu tczewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie gminy Pelplin
Mapa konturowa gminy Pelplin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Ziemia53°55′34″N 18°42′04″E/53,926111 18,701111
Strona internetowa

Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelpliniemuzeum założone w roku 1928 przez Stanisława Okoniewskiego (ówczesnego biskupa chełmińskiego). W roku 1988 powstał współczesny gmach muzeum wkomponowany w kompleks obecnej kurii biskupiej z pomieszczeniami przeznaczonymi dla ekspozycji zbiorów muzealnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki zbiorów muzealnych diecezji chełmińskiej wiążą się nierozłącznie z pałacem biskupim, a szczególnie z osobą śp. ks. biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, który w październiku 1925 r. mianowany został koadiutorem ówczesnego 81-letniego biskupa Augustyna Rosentretera, a po jego śmierci objął rządy diecezji 4 X 1926 r. Muzeum zostało założone w 1928 r., pierwotnie w pomieszczeniach pałacu biskupiego. Pierwszym kustoszem muzeum został Stanisław Smogulecki. Wkrótce muzeum wzbogaciło się o cenne zabytki sztuki gotyckiej, takie jak Ukrzyżowanie z Lignów, obrazy pasyjne z kościoła św. Janów w Toruniu, Chrystus Ukrzyżowany ze Starogardu czy Chrystus ze sceny Koronacji NMP z Torunia. Kolekcja rozrastała się na tyle szybko, że w 1929 r. utworzono filię muzeum w Zamku Bierzgłowskim. Plany wybudowania nowego gmachu, przeznaczonego specjalnie na potrzeby muzeum pokrzyżowała II wojna światowa. W czasie wojny zbiory zostały ewakuowane do Torunia, później przewiezione do Berlina, a następnie do Gdańska. W obliczu zagrożenia ze strony Armii Czerwonej, zbiory rozproszono i poukrywano na terenie Żuław i Kaszub. Część zbiorów uległa przy tym zagubieniu.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Gotyk[edytuj | edytuj kod]

Placówka dysponuje bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej z obszaru dawnej Diecezji chełmińskiej. m.in. z toruńskich kościołów: poliptyk z kościoła NMP, późnogotyckie obrazy Zdjęcie z Krzyża i Biczowanie z kościoła św. Jana), zbiór starodruków, wśród nich Biblia Gutenberga z klasztoru Franciszkanów w Lubawie (jedyna w Polsce), a także rękopisów np. dzieło św. Augustyna De civitate Dei z 1425 roku.

Szaty[edytuj | edytuj kod]

W celu urozmaicenia muzealnej ekspozycji, udostępniono zbiór szat liturgicznych, głównie ornatów i dalmatyk. Przy okazji IV Jarmarku Cysterskiego, podczas którego miała miejsce wystawa "Barwy Liturgii" zrodził się pomysł utworzenia stałej, dużej kolekcji. Pelplińskie Muzeum współpracuje w tej kwestii z Muzeum Narodowym w Gdańsku.[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja z oficjalnej strony Muzeum. Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. [dostęp 2013-10-26].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]