Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Chopin Museum in Warsaw
Zamek Ostrogskich w Warszawie, siedziba muzeum
Zamek Ostrogskich w Warszawie, siedziba muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Okólnik 1
00-368 Warszawa
Data założenia 1955
Zakres zbiorów chopiniana
Oddziały
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Ziemia 52°14′11,0760″N 21°01′23,3760″E/52,236410 21,023160
Strona internetowa muzeum
Sala Salon Mikołaja Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdujące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało utworzone w 1955 przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina[1]. Dokumentuje życie i twórczość Fryderyka Chopina. Od 2005 podlega Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina. Muzeum posiada również dwa oddziały – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz Salonik Chopinów w Warszawie.

W zbiorach muzeum znajduje się licząca ok. 7000 obiektów kolekcja chopinianów m.in. rękopisy, listy oraz inne pamiątki osobiste po kompozytorze, fotografie, obrazy, biżuterię, rysunki i grafiki. W 1999 część tej kolekcji została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata[2]. W Zamku Ostrogskich prezentowana jest tylko niewielka część zbiorów zgromadzonych przez Instytut.

1 marca 2010 w muzeum otwarto nową multimedialną ekspozycję zaprojektowaną przez włoskie studio Migliore + Servetto[3]. Koszt projektu wyniósł 81,5 mln zł. Środki pochodziły z budżetu państwa i z funduszy UE[4].

Wystawy znajdują się na pięciu poziomach (od -2 do +2). Muzeum jest zorganizowane zgodnie z koncepcją "muzeum otwartego" – zwiedzający sami wybierają kolejność zwiedzania.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Poziom –2[edytuj | edytuj kod]

Sala wystaw czasowych oraz „Słuchalnia”.

Poziom –1[edytuj | edytuj kod]

Sale Pianista i Kompozytor, wśród eksponatów m.in. osobisty kalendarzyk Fryderyka Chopina na 1848, kopia odlewu lewej dłoni kompozytora wykonanego w 1849 oraz wyprodukowany w 1856 fortepian firmy Sebastian Erard (nr 26 606) należący do przyjaciela Chopina, Ferenca Liszta. Znajduje się tutaj również sala koncertowa, w której we czwartki w czasie roku akademickiego można wysłuchać utworów Fryderyka Chopina w interpretacjach młodych pianistów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Poziom 0[edytuj | edytuj kod]

Sale Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa oraz Salon Mikołaja Chopina. Znajduje się tutaj również pokój zabaw dla dzieci.

Poziom 1[edytuj | edytuj kod]

Największa z trzech znajdujących się tutaj sal, Salon Paryski, jest poświęcona paryskiemu okresowi życia kompozytora. Chopin przyjechał do stolicy Francji w październiku 1831 i pozostał tutaj do końca życia. Jego gośćmi byli m.in. znani artyści, pisarze oraz czołowi przedstawiciele polskiej emigracji po powstaniu listopadowym. Ekspozycja przybliża życie towarzyskie Chopina oraz jego pracę jako prywatnego nauczyciela muzyki. Można tutaj obejrzeć m.in. ostatni fortepian kompozytora firmy Pleyel (nr 14 810), na którym grał i komponował w latach 1848-1849.

W sali Kobiety przedstawiona została różnorodność i intensywność relacji Chopina z najważniejszymi kobietami jego życia – matką Justyną i siostrą Ludwiką, oraz jego miłościami, przyjaciółkami, protektorkami i uczennicami (m.in. Marią Kalergis, Pauline Viardot, Jane Stirling i George Sand).

Ostatnia z sal, Nohant, nosi nazwę wsi w centralnej Francji upamiętnionej romansem kompozytora z George Sand. Tutaj, podczas letnich miesięcy w latach 1839–1846, Chopin skomponował wiele swoich najbardziej znanych utworów.

Poziom 2[edytuj | edytuj kod]

Sale Podróże po Europie. Osobowość oraz Śmierć, w której można obejrzeć m.in. zasuszone kwiaty z łoża śmierci, kosmyki włosów (pamiątka przechowywana przez rodzinę w opakowaniu papierowym z odręczną adnotacją Ludwiki Jędrzejowiczowej Włosy Fryderyka przed zabalsamowaniem), kopię maski pośmiertnej kompozytora, a także album Jane Stirling zawierający fragmenty artykułów o Chopinie opublikowanych w prasie francuskiej i angielskiej bezpośrednio po jego śmierci (19 października–4 grudnia 1849).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 892. ISBN 83-01-08836-2.
  2. The Masterpieces of Fryderyk Chopin. W: UNESCO [on-line]. www.unesco.org, 1999. [dostęp 2013-02-03].
  3. Alicja Knast: Projekt Migliore + Servetto. W: Muzeum Chopina w Warszawie [on-line]. nifc.pl. [dostęp 2013-02-03].
  4. Muzeum Fryderyka Chopina otwarte na urodziny, Gazeta.pl Warszawa, 1 marca 2010.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dorota Folga-Januszewska: Muzea Warszawy. Przewodnik. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2012, s. 28. ISBN 978-83-7576159-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]