Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Szustra, siedziba Towarzystwa

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia St. Moniuszki – towarzystwo z siedzibą w Warszawie zajmujące się propagowaniem kultury muzycznej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zostało założone 15 stycznia 1871 roku, wśród założycieli byli m.in.: Stanisław Moniuszko, Józef Sikorski, Ignacy Krzyżanowski, Adam Münchheimer, Wilhelm Troszel i Józef Wieniawski.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne jest współorganizatorem licznych przedsięwzięć, takich jak: sfinansowanie tablicy upamiętniającej F.Chopina w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie, gdzie spoczywa jego serce (1880), budowa pierwszego w Polsce jego pomnika w Żelazowej Woli (1894), budowa pomnika St. Moniuszki w Warszawie (1887) oraz przeniesienia zwłok kompozytora i jego żony do nowego grobowca (1908), inauguracja I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zorganizowanego z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa przez towarzystwo i Wyższą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina (1927), inauguracja I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zorganizowana z inicjatywy dyr. Adama Wieniawskiego przez towarzystwo i jego Szkołę Muzyczną (1935), inauguracja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Johann Sebastian Bach” w Warszawie i w Łowiczu (1996).

Od 1951 Towarzystwo nosi imię Stanisława Moniuszki.

Towarzystwo prowadzi bibliotekę, archiwum oraz muzeum, do jego grona należy wielu wybitnych muzyków, którym towarzystwo zapewnia promocję i opiekę artystyczną. Siedzibą jest pałac Szustra przy ul. Morskie Oko w Warszawie. Biblioteka towarzystwa zawiera wiele cennych muzykaliów, w tym między innymi partytury pochodzące z dawnej kolekcji Franciszka Lessla, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XVIII i XIX wieku, ucznia J. Haydna.

Od 1992 prezesem towarzystwa jest Anna Malewicz-Madey.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]