Pauline Viardot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pauline Viardot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 lipca 1821
Paryż

Data i miejsce śmierci

18 maja 1910
Paryż

Instrumenty

fortepian

Typ głosu

mezzosopran

Gatunki

opera

Zawód

śpiewaczka
kompozytorka
pianistka

Pauline Viardot z domu García (ur. 18 lipca 1821 w Paryżu, zm. 18 maja 1910 tamże) – francuska śpiewaczka operowa (mezzosopran) hiszpańskiego pochodzenia. Była także kompozytorką i autorką tekstów.

Była autorką wokalnych transkrypcji mazurków Fryderyka Chopina[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką hiszpańskiego tenora Manuel del Pópulo Vicente García i siostrą legendarnej śpiewaczki Marii Malibran. Zadebiutowała w Londynie w operze Otello Gioacchino Rossiniego w 1839 roku[2]. Występowała na scenach wielu stolic europejskich. Podczas występu w Sankt Petersburgu w roku 1843 zaprzyjaźniła się z rosyjskim pisarzem Iwanem Turgieniewem. Znała pięć języków: hiszpański jako język rodzinny, francuski jako język kraju urodzenia, włoski jako język librett operowych, niemiecki jako język kraju, w którym spędziła wiele lat i rosyjski jako język kraju, w którym występowała przez wiele lat.

Była również znakomitą pianistką, uczennicą Franciszka Liszta. Uczyła się kompozycji w Paryżu u Antonína Rejchy.

W 1863 zamieszkała wraz z mężem, paryskim dyrektorem teatru i krytykiem sztuki, Louisem Viardot, i czworgiem dzieci w Baden-Baden, gdzie odwiedzali ją wybitni twórcy i dostojnicy.

Była zaprzyjaźniona od 1838 z Klarą Schumann. Na wieczorach muzycznych u Pauliny Viardot występował Anton Rubinstein. Odwiedzali ją Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Johannes Brahms i poeta Theodor Storm. Camille Saint-Saëns zadedykował jej swoją operę Samson i Dalila. W późniejszych latach zajęła się głównie pedagogiką i kompozycją. Po wybuchu wojny francusko-niemieckiej (1870) rodzina Viardot powróciła do Paryża.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Viardot-García Pauline, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-04-19].
  2. Viardot-García, Pauline. treccani.it. [dostęp 2022-04-19]. (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]