Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki
w Międzyzdrojach
Ilustracja
Muzeum widziane z ul. Niepodległości
Państwo  Polska
Miejscowość Międzyzdroje
Adres ul. Niepodległości 3a
72-500 Międzyzdroje
Data założenia 2 czerwca 1962
Zakres zbiorów przyroda Uznamu i Wolina
Powierzchnia ekspozycji 900 m²
Dyrektor mgr Krzysztof Grzegorczyk (kierownik)
Położenie na mapie Międzyzdrojów
Mapa konturowa Międzyzdrojów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczkiw Międzyzdrojach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczkiw Międzyzdrojach”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczkiw Międzyzdrojach”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczkiw Międzyzdrojach”
Położenie na mapie gminy Międzyzdroje
Mapa konturowa gminy Międzyzdroje, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczkiw Międzyzdrojach”
Ziemia53°55′40″N 14°27′10″E/53,927778 14,452778
Strona internetowa
Dropie - fragment ekspozycji Muzeum Przyrodniczego WPN w Międzyzdrojach

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki - w centrum Międzyzdrojów, na Wzgórzu Filaretów, w ogrodzie o powierzchni 1,46 ha, przy ul. Niepodległości 3a.

Muzealna kolekcja batalionów (130 samców w szacie godowej) uznawana jest za najbogatszą w Polsce[1]. Nowoczesny pawilon otwarty w 1995, z 5 salami o powierzchni całkowitej 900 m², wyróżniony w 1996 nagrodą Ministra Administracji za obiekt roku, prezentuje dioramami bogactwo przyrody Wolińskiego PN. Zobrazowane są tu typowe dla Parku krajobrazy: wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, nadmorskie klify (zimą i latem) oraz żubry. Można poznać siedliska kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych, takich jak kormorany, gągoły, łabędzie, zimorodki, perkozy oraz drapieżnych, wśród których wyróżnia się diorama gniazda bielika z pisklętami. Innymi interesującymi rzadkimi okazami, zalatującymi tu z dalekiej północy są lodówki, tracze, nury, alki. Z ssaków zaprezentowano foki szare, a okazy żubrów są z własnej hodowli. Najistotniejsze ekosystemy uzupełnia wystawa geologiczna ze specjalnym wyeksponowaniem bursztynu bałtyckiego.

Centrum Edukacyjno-Muzealne mogące pomieścić 240 osób, to dwie sale konferencyjne wyposażone w wysokiej klasy sprzęt audiowizualny. W wakacje są tu wyświetlane filmy przyrodnicze.

Obiekt w całości dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poprzednie muzeum mieściło się w sąsiednim, zabytkowym białym pałacyku z przełomu XIX i XX w., a oficjalną działalność rozpoczęło w 1962.

W ogrodzie dwie woliery z bardzo rzadkimi ptakami drapieżnymi: bielikami i największymi polskimi sowami - puchaczami. Para żywych bielików jest wystawiana od początków Wolińskiego PN (1960 r.) i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Międzyzdrojach. Natomiast drugi rzadki mieszkaniec, puchacz, od siedmiu lat jest tu objęty specjalnym programem reintrodukcji. Ptaki zamknięte w wolierach są niezdolne do życia na wolności, za zgodą Głównego Konserwatora Przyrody służą edukacji i badaniom naukowym[2].

Roczna frekwencja odwiedzających muzeum kształtuje się na poziomie 50 tysięcy turystów.

Przed Muzeum Przyrodniczym węzeł znakowanych szlaków turystycznych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lech Zużałek: Historia Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego PN (pol.). [dostęp 2009-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-25)].
  2. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego PN (pol.). Woliński Park Narodowy. [dostęp 2009-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-25)].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]