Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Ilustracja
Ratusz w Chełmnie – siedziba główna muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chełmno

Adres

Rynek 28

Data założenia

1954

Zakres zbiorów

zbiory historyczne, etnograficzne oraz sztuki

Dyrektor

Adam Jendryczka

Położenie na mapie Chełmna
Mapa konturowa Chełmna, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie”
Położenie na mapie powiatu chełmińskiego
Mapa konturowa powiatu chełmińskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie”
Ziemia53°20′57″N 18°25′19″E/53,349167 18,421944
Strona internetowa

Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie – muzeum z siedzibą w Chełmnie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Muzeum ma swoją siedzibę w chełmińskim ratuszu oraz Baszcie Prochowej, wschodzącej w skład zachowanych murów miejskich. Ponadto placówka sprawuje pieczę nad Basztą Panieńską, oddaną w 1999 roku pod opiekę tutejszemu Zastępowi Rycerskiemu.

Idea powołania muzeum w Chełmnie sięga okresu II Rzeczypospolitej. Zainicjowane w latach 20. XX wieku działania środowisk lokalnych doprowadziły do otwarcia w 1933 roku wystawy historycznej, zorganizowanej z okazji 700-lecia miasta. Niestety, tylko nieliczne ze zgromadzonych na niej eksponatów przetrwały do czasów współczesnych.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1954 roku staraniem oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego zorganizowano Małe Muzeum Chełmińskie, którego siedzibą była Sala Sądowa ratusza. Placówka w 1964 roku uzyskała status punktu muzealnego. Po kolejnych czterech latach na potrzeby wystawiennicze przeznaczono ratuszową kolejną salę, natomiast w 1975 roku podjęto decyzję o przeznaczenie na cele muzealne całego gmachu. Rozpoczęto remont budynku, trwający do 1982 roku. W tym okresie zbiory przeniesiono do Baszty Prochowej. Po zakończeniu remontu powołano do życia Muzeum Ziemi Chełmińskiej z siedzibą w ratuszu oraz baszcie. Jego uroczysta inauguracja miała miejsce pod koniec grudnia 1983 roku.

W pomieszczeniach ratusza prezentowane są następujące wystawy stałe:

Natomiast w Baszcie Prochowej znajduje się ekspozycja etnograficzna, w ramach której prezentowany jest m.in. drewniany rower z końca XIX wieku. Z samą basztą związana jest legenda o pokutującym tu duchu Bernarda Szumborskiego.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków, a w okresie od października do marca – również niedziel. Wstęp jest płatny.

Przy muzeum działa, powołana w 1991 roku, Fundacja Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]