Myzia interrupta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myzia interrupta[1]
(Casey, 1899)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Myzia

Gatunek

Myzia interrupta

Synonimy
  • Neomysia interrupta Casey, 1899
  • Neomysia hornii var. interrupta Casey, 1899
  • Neomysia horni Casey, 1899
  • Neomysia oblongoguttata caseyi Timberlake, 1943
  • Neomysia oblongoguttata interrupta Casey, 1899
  • Myzia horni Belicek, 1976

Myzia interruptagatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1899 roku przez Thomasa Lincolna Caseya pod nazwą Neomysia interrupta. Jako miejsce typowe wskazano Fort Wingate w Nowym Meksyku. Przez dłuższy czas traktowany był jako podgatunek Myzia horni. Do rangi osobnego gatunku w rodzaju Myzia wyniósł go w 1985 roku Robert D. Gordon[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym w zarysie, silnie wysklepionym ciele długości od 6,5 do 8 mm i szerokości od 5 do 6 mm[2]. Tło głowy, przedplecza i pokryw ubarwione jest białawo, żółtawo, pomarańczowo lub jasnobrązowawo[3]. Głowa jest pozbawiona plamkowania. Na przedpleczu brak plamek lub występują trzy plamki jasnobrązowe. Na bocznych brzegach przedplecza zawsze brak jest plam ciemnobrązowych. Na pokrywach typowo obecne są podłużne, poprzerywane prążki brązowej barwy, jednak mogą być one zredukowane[2] lub całkiem zanikłe[3]. Boczne brzegi pokryw są lekko rozpłaszczone i na wierzchołkach zaokrąglone. Przedpiersie ma silne listewki boczne na wyrostku międzybiodrowym. Odnóża środkowej i tylnej pary mają po dwie ostrogi na goleni. Pazurki stóp mają wcięcia. Genitalia samca są symetrycznie zbudowane[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady te prowadzą nadrzewny tryb życia (arborikole)[3].

Gatunek nearktyczny. W Kanadzie znany jest z południowych części Kolumbii Brytyjskiej i Alberty. W Stanach Zjednoczonych zamieszkuje Waszyngton, Oregon, Idaho, Montanę, Wyoming, Nevadę, Utah Kolorado, Kalifornię, Arizonę, Nowy Meksyk i zachodni Teksas[2]. W Meksyku sięga na południe do stanu Zacatecas[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Myzia interrupta, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society. 
  3. a b c Jim McClarin: Species Myzia interrupta - Streaked Lady Beetle. [w:] BugGuide [on-line]. Iowa State University. [dostęp 2021-03-12].
  4. Myzia interrupta (Casey, 1899). [w:] GBIF Backbone Taxonomy. Checklist dataset [on-line]. GBIF.org. [dostęp 2021-03-13].