Nadleśnictwo Skwierzyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nadleśnictwo Skwierzyna
Ilustracja
Budynek Nadleśnictwa w Skwierzynie.
Siedziba Skwierzyna
Reg. dyr. Lasów Państwowych Szczecin
Rok utworzenia 1945
Obszar 242 km²
Liczba obrębów 1
Liczba leśnictw 13
Strona www nadleśnictwa
Tablica informacyjna

Nadleśnictwo Skwierzynanadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, położone w całości w województwie lubuskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nadleśnictwo Skwierzyna powstało w roku 1945, po zakończeniu II wojny światowej i utworzone zostało ze wschodniej części dużego kompleksu leśnego na linii wieś TrzebiszewoBledzew, wzdłuż koryt rzek Warty i Obry. Powierzchnia wynosiła 6184,70 ha. Do dziś Nadleśnictwo przeszło szereg zmian terytorialnych, administracyjnych i gospodarczych. Przez lata przyłączane były tereny sąsiadujące i ostateczna wielkość na dzień 1 stycznia 2015 wynosiła 24251,23 ha.

Leśnictwa[edytuj | edytuj kod]

W skład nadleśnictwa wchodzi trzynaście leśnictw:

Fizjografia i klimat[edytuj | edytuj kod]

Pod względem geomorfologicznym lasy Nadleśnictwa w większości zajmują dno pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, w mezoregionie Kotlina Gorzowska.

Rzeźba terenu całego Nadleśnictwa ma charakter nizinny, leżący na wysokości od 20 (leśnictwo Brzozowiec) do 165 m n.p.m. (leśnictwo Sokola Dąbrowa). Rzeźba terenu jest urozmaicona. W części północnej dominuje teren nizinny równy, w części środkowej falisty, a na południu pagórkowaty. Tereny pagórkowate występują również w okolicach jeziora Glinik oraz w sąsiedztwie rzeki Obry. Tereny za rzeką Wartą mają charakter pagórkowatego obszaru wydmowego, który porasta Puszcza Notecka.

Dominującym typem gleb są:

Według Eugeniusza Romera klimat obszaru Nadleśnictwa został zakwalifikowany do klimatu Krainy Wielkich Dolin. Teren Nadleśnictwa znajduje się w polu ścierania się dwóch klimatów: atlantyckiego i kontynentalnego. Średnia roczna suma opadów wynosi 533 mm, co kwalifikuje ten obszar do ubogiego w opady. Wiatry wieją głównie z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. 8,4 °C.

Drzewostan[edytuj | edytuj kod]

Średni wiek drzewostanów wynosi 56 lat, przy zasobności 235 m3/ha.

Drzewostany Nadleśnictwa Skwierzyna tworzy 13 gatunków:

Edukacja i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Nadleśnictwo Skwierzyna posiada szlak rowerowy zwany Szlakiem bobrów o długości 16 km. Biegnie on przez malownicze tereny leśne, wzdłuż Obry. Na szlaku ustawiono liczne tablice edukacyjne, których motywem przewodnim jest bóbr europejski a dodatkowo załączono ciekawostki z gospodarki leśnej i historii małej ojczyzny.

Intensywnie turystycznie zagospodarowano okolice jeziora Glinik, wokół którego wytyczono szlak rowerowy o długości 10 km oraz nordic walking o długości 9,6 km. Obie trasy mają charakter terenowy, prowadząc możliwie najbliżej brzegów zbiornika z licznymi widokami na jezioro i przylegające do niego lasy. Na ścieżkach ustawiono tablice edukacyjne poświęcone wielu aspektom gospodarki leśnej prowadzonej w Lasach Państwowych.

Dodatkową atrakcją tej okolicy są liczne szlaki turystyki konnej. Tworzą one łączące się ze sobą pętle, rozpoczynające się pod wsią Bolemin i Glinik. Łączna długość szlaków wynosi około 26 km. Trasy wytyczono przez tereny leśne o urozmaiconym krajobrazie i rzeźbie terenu. Zależnie od długości i stopnia trudności, są one wykorzystywane przez jeźdźców o różnych umiejętnościach.

Przy Nadleśnictwie został założony ogródek dendrologiczny, w którym znajduje się wiele gatunków drzew i krzewów charakterystycznych dla lubuskich lasów oraz wiata, w której odbywają się zielone lekcje. W budynku Nadleśnictwa znajduje się sala edukacji ekologicznej, w której prowadzone są zajęcia, z bogatej oferty dydaktycznej pracowników nadleśnictwa. Dla grup starszych gości przygotowano dodatkowo salę konferencyjną z niezbędnym sprzętem audiowizualnym.

Dla celów edukacji przyrodniczo-leśnej przygotowano dodatkowo ścieżkę w okolicach leśniczówki Międzylesie. Dla gości przygotowano dwa warianty długości trasy, w zależności od potrzeb odbiorców: około 2 km i 4 km. Po drodze zamontowano kilkanaście tablic edukacyjnych, poruszające szeroką tematykę ekologiczną i leśną. Zorganizowano także dwa punkty postoju: przy pomniku przyrody "Trzy dęby" oraz przy jeziorze Glinik, gdzie dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

W związku ze swoim położeniem, lasy Nadleśnictwa Skwierzyna oblegane są przez turystów, głównie w okresie zbioru grzybów i jagód, dlatego też stale rozbudowywana jest infrastruktura turystyczna m.in. miejsca postoju pojazdów, parkingi leśne i szlaki rowerowe.

Na Obrze, w zasięgu Nadleśnictwa Skwierzyna został wyznaczony szlak kajakowy, który rozpoczyna się w miejscowości Bledzew, a kończy w okolicach Skwierzyny, przy ujściu Obry do Warty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]