Nagroda Nautilus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nagroda Nautilus – coroczny plebiscyt czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki wydany w danym roku, przyznawana od 2004 do 2012 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została ona stworzona w 2004 przez Roberta J. Szmidta, redaktora naczelnego czasopisma „Science Fiction”. Kapitułę nagrody tworzy redakcja pisma. Choć głosowanie jest jednoetapowe, między zakończeniem głosowania a uroczystością wręczenia nagrody pierwsze pięć utworów w każdej kategorii ogłaszanych jest jako utwory nominowane do nagrody, bez podawania kolejności.

Po przejęciu czasopisma „Science Fiction” przez wydawnictwo „Fabryka Słów” z przyczyn formalnych, spowodowanych względami proceduralnymi przy zmianie wydawcy, nastąpiła roczna przerwa w edycji konkursu. Z tego powodu nie przyznano nagrody za utwory opublikowane w roku 2008. W roku 2010 przyznawanie nagrody wznowiono. Wprowadzone przy tym nowość – możliwość głosowania na stronie internetowej oraz za pomocą SMS-ów.

Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach:

 • powieść roku (utwory o objętości minimum 240 tys. znaków)
 • opowiadanie roku (utwory o objętości poniżej 240 tys. znaków)

Głosowanie na nagrodę odbywa się poprzez system SMS. Nagroda ma formę okolicznościowego dyplomu oraz gratyfikacji finansowej, na którą składają się środki pozyskane od sponsorów oraz wpływy finansowe uzyskane podczas bezpośredniego głosowania.

Nazwa nagrody pochodzi od okrętu podwodnego kapitana Nemo z dwóch powieści Juliusza Verne’a: Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi i Tajemnicza wyspa wydanych w cyklu Niezwykłe podróże.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Krytycy nagrody uważają, że bezstronność nagrody jest wątpliwa, jako że jednym z biorących udział w głosowaniu, a później nominowanych utworów w pierwszej edycji nagrody była powieść jej twórcy – Roberta J. Szmidta. On sam twierdzi jednak, że jeśli nagroda ma w obiektywny sposób odzwierciedlać gusta czytelników, to nie można wykluczyć z głosowania żadnych utworów, tym bardziej że zadbano o bezstronność oddając nadzór nad procesem głosowania firmie niemającej żadnych powiazań z redakcją pisma.

Innym zarzutem jest też liczba oddawanych na tę nagrodę głosów (łącznie 1942 w obu kategoriach, w tym 1433 podczas pierwszej edycji) oraz to, że jedna osoba może głosować kilka razy z różnych numerów telefonu, co jednak nie powinno mieć wielkiego wpływu na wynik końcowy, zważywszy iż żaden system głosowania stosowany w tego typu nagrodach nie gwarantuje takich ograniczeń.

Kolejny zarzut dotyczy procedury głosowania. Aby uatrakcyjnić nagrodę organizatorzy zdecydowali się nagrodzić osoby, które oddając głosy trafnie wytypują zwycięzców tego rankingu, co wpływać jednak może na wyniki głosowania, zwiększając szanse autorów dobrze recenzowanych tekstów.

Kontrowersje wzbudza też fakt, że według jego wypowiedzi na forum internetowym, Robert J. Szmidt ma wgląd do wyników przed zakończeniem głosowania. W edycji 2004 przez zakończeniem zbierania głosów usunięto głosy podejrzane o pochodzenie od jednej osoby, która próbowała wpłynąć wyniki organizując akcję wysyłania SMS-ów z głosami na swój utwór. Według krytyków nagrody było to naruszeniem jej regulaminu.

Zarzuty te potraktowane zostały przez gremium przyznające reaktywowaną (w roku 2013) nagrodę na tyle poważnie, że podjęło ono decyzję o odwołaniu edycji nagrody za rok 2013 (która miał być wręczona w r. 2014) i zmianie formuły przyznawania Nautilusa[1][2].

Laureaci i nominowani[3][edytuj | edytuj kod]

2012[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

Opowiadanie:

2010[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

Opowiadanie:

2009[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

Opowiadanie:

2007[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

Opowiadanie:

2006[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

Opowiadanie:

2005[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

 1. Jarosław GrzędowiczPan Lodowego Ogrodu
 2. Andrzej PilipiukDziedziczki
 3. Feliks W. KresTarcza Szerni
 4. Maja Lidia KossakowskaZakon Krańca Świata
 5. Marek S. HuberathMiasta pod Skałą

Opowiadanie:

 1. Łukasz OrbitowskiHorror Show
 2. Jarosław GrzędowiczWilcza zamieć
 3. Magda KozakOperacja „Faust”
 4. Sebastian UznańskiŚwit Czarnego Słońca
 5. Eugeniusz DębskiDziewczyna ze snu

2004[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

 1. Andrzej SapkowskiBoży bojownicy
 2. Andrzej ZiemiańskiAchaja, tom 3.
 3. Andrzej PilipiukKsiężniczka
 4. Jacek DukajPerfekcyjna niedoskonałość
 5. Maja Lidia KossakowskaSiewca Wiatru

Opowiadanie:

 1. Andrzej Pilipiuk2865 kroków: Wieczorne dzwony
 2. Eugeniusz DębskiW krainie zaginionych bajtli
 3. Feliks W. KresGówno
 4. Rafał DębskiDotyk kata
 5. Anna BrzezińskaWody głębokie jak niebo

2003[edytuj | edytuj kod]

Powieść:

 1. Andrzej ZiemiańskiAchaja, tom 2.
 2. Jacek DukajInne pieśni
 3. Andrzej PilipiukKuzynki
 4. Robert J. SzmidtApokalipsa według Pana Jana
 5. Feliks W. KresKlejnot i wachlarz

Opowiadanie:

 1. Andrzej ZiemiańskiZapach szkła
 2. Wojciech ŚwidziniewskiKłopoty w Hamdirholm
 3. Grzegorz ŻakWładca przekładów
 4. Szczepan TwardochObłęd rotmistrza von Egern
 5. Agnieszka HałasBy ją ocalić

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]