Robert M. Wegner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert M. Wegner
Ilustracja
Robert M. Wegner na konwencie Polcon w 2011.
Dziedzina sztuki fantasy
Ważne dzieła

cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Gala rozdania nagród im. J.A. Zajdla, Polcon 2013
Robert M. Wegner z córkami po odebraniu dwóch statuetek nagrody im. Zajdla
Robert M. Wegner i Jadwiga Zajdel
Uroczysta gala w sali kongresowej w Warszawie

Robert M. Wegner (pseudonim) – polski pisarz fantasy, autor cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe, którego kontynuacją był wydany w 2010 r. zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód. W 2012 r. ukazała się pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu pt. Niebo ze stali. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

W roku 2015 wydawnictwo Powergraph z okazji Dnia Dziecka zamieściło na swojej stronie humorystyczne opowiadanie Wegnera pt. „Każdy dostanie swoją kozę”[1], którego akcja rozgrywa się między drugim a trzecim opowiadaniem zbioru „Północ-Południe”.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe[2], w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał Nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór Jeszcze jeden bohater oraz najlepszej powieści za Niebo ze stali[3][4]. Swoje osiągnięcie powtórzył trzy lata później, zdobywając statuetki za powieść Pamięć wszystkich słów oraz opowiadanie Milczenie owcy.

Dwukrotny laureat Sfinksa – za opowiadanie Najlepsze, jakie można kupić zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód[5], oraz za powieść Niebo ze stali, która została uhonorowana Sfinksem dla najlepszej polskiej powieści 2012 roku.

Dwukrotny laureat Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieści Niebo ze stali w 2013 roku i za Pamięć wszystkich słów w roku 2016.

Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award[6].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze prace naukowe poświęcone twórczości Roberta M. Wegnera[8][edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna Kaczor, Bogactwo polskich światów fantasy. Od braku nadziei ku eukatastrophe, w: Anatomia wyobraźni: 12 esejów o fantazjowaniu w kinie, telewizji, komiksach i literaturze popularnej, red. Sebastian Jakub Konefał, Gdańsk: Gdański Klub Fantastyki/Uniwersytet Gdański, 2014, s. 181-198.
  • Piotr Stasiewicz, Między światami. Intertekstualność i postmodernizm w literaturze fantasy, Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku 2016.
  • Katarzyna Kaczor, Z „getta” do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012), Kraków: Universitas, 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]