Robert M. Wegner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert M. Wegner (pseudonim)
Ilustracja
Robert M. Wegner na konwencie Polcon w 2011.
Gatunki fantasy
Ważne dzieła cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Gala rozdania nagród im. J. A. Zajdla, Polcon 2013
Robert M. Wegner z córkami po odebraniu dwóch statuetek nagrody im. Zajdla
Robert M. Wegner i Jadwiga Zajdel
Uroczysta gala w sali kongresowej w Warszawie

Robert M. Wegner (pseudonim) – polski pisarz fantasy.

Debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe, którego kontynuacją był wydany w 2010 r. zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód. W 2012 r. ukazała się pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu pt. Niebo ze stali. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

W roku 2015 wydawnictwo Powergraph, z okazji Dnia Dziecka zamieściło na swojej stronie, humorystyczne opowiadanie Wegnera p.t. „Każdy dostanie swoją kozę”[1], cykl przygód Szóstej Kompanii Górskiej Straży i porucznika Kenneth'a-lyw-Darawyt.

Nagrody[edytuj]

Pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe[2], w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór Jeszcze jeden bohater oraz najlepszej powieści za Niebo ze stali[3][4]. Swoje osiągnięcie powtórzył jeszcze raz trzy lata później, zdobywając statuetki za powieść Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza oraz opowiadanie Milczenie owcy.

Dwukrotny laureat Sfinksa - za opowiadanie Najlepsze, jakie można kupić zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód[5], oraz za powieść Niebo ze stali, która została uhonorowana Sfinksem dla najlepszej polskiej powieści 2012 roku.

Dwukrotny laureat Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieści Niebo ze stali w 2013 roku i za Pamięć wszystkich słów w roku 2016.

Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award[6].

Książki[edytuj]

  • 2009: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe (zbiór opowiadań)
  • 2010: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód (zbiór opowiadań)
  • 2012: Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
  • 2015: Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy