Robert M. Wegner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert M. Wegner (pseudonim)
Robert M. Wegner na konwencie Polcon w 2011.
Robert M. Wegner na konwencie Polcon w 2011.
Gatunki fantasy
Ważne dzieła cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Gala rozdania nagród im. J. A. Zajdla, Polcon 2013
Robert M. Wegner z córkami po odebraniu dwóch statuetek nagrody im. Zajdla
Robert M. Wegner i Jadwiga Zajdel
Uroczysta gala w sali kongresowej w Warszawie

Robert M. Wegner (pseudonim) – polski pisarz fantasy.

Debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe, którego kontynuacją był wydany w 2010 r. zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód. W 2012 r. ukazała się pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu pt. Niebo ze stali. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

Nagrody[edytuj]

Trzykrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe[1] a w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór Jeszcze jeden bohater oraz najlepszej powieści za Niebo ze stali[2][3]. Dwukrotny laureat Sfinksa - za opowiadanie Najlepsze, jakie można kupić zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód[4], oraz za powieść Niebo ze stali, która została uhonorowana Sfinksem dla najlepszej polskiej powieści 2012 roku. Powieść ta zdobyła również Srebrne Wyróżnienie, przyznane przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award[5].

W roku 2015 wydawnictwo Powergraph, z okazji Dnia Dziecka zamieściło na swojej stronie, lekkie i zabawne opowiadanie Roberta M. Wegnera p.t. „Każdy dostanie swoją kozę”[6], cykl przygód Szóstej Kompanii Górskiej Straży i porucznika Kenneth'a-lyw-Darawyt, opowiadanie jest udostępnione do bezpłatnego pobrania w formatach epub, mobi oraz pdf.

Książki[edytuj]

  • 2009: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe (zbiór opowiadań)
  • 2010: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód (zbiór opowiadań)
  • 2012: Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
  • 2015: Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy