New York Cosmos (2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New York Cosmos
Przydomek The Cosmos
Barwy               
Data założenia 1 sierpnia 2010
Liga North American Soccer League
Adres New York Cosmos LLC75 Greene Street
2nd Floor New York
NY 10012
Stadion Shuart Stadium, Nowy Jork[1]
Właściciel New York Cosmos LLC
Prezes Stany Zjednoczone Seamus O'Brien
Trener Wenezuela Giovanni Savarese
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa
Ten artykuł dotyczy amerykańskiej drużyny piłkarskiej istniejącej od roku 2010. Zobacz też: New York Cosmos (1971-1985).

New York Cosmos (ang. The New York Cosmos) – amerykański klub piłkarski z siedzibą w Nowym Jorku i jego okolicach. Swój inauguracyjny sezon w North American Soccer League rozegra w sezonie 2013. Klub założony w sierpniu 2010 roku kontynuuje tradycje oryginalnego New York Cosmos, który istniał w latach 1971-1985 i grał w ówczesnej North American Soccer League, która przestała istnieć w 1984. Nowy Cosmos aspiruje do gry w Major League Soccer - najwyższym poziomie rozgrywkowym w USA i Kanadzie.

Klub ma w swoich strukturach wielu byłych piłkarzy zespołu: honorowym prezydentem jest Pelé, Shep Messing i Carlos Alberto to międzynarodowi ambasadorzy Cosmos, natomiast Giovanni Savarese jest pierwszym trenerem. W styczniu 2011 dyrektorem sportowym został Éric Cantona, a jego asystentem Cobi Jones.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny New York Cosmos, który istniał od 1971 do 1985 był największą firmą ówczesnej NASL, zarówno pod względem finansowym, jak i sportowym[2]. W latach swojej świetności w zespole występowały gwiazdy światowej piłki, m.in.: Pelé, Franz Beckenbauer, Giorgio Chinaglia i Carlos Alberto. Po tym jak ekipa ta wygrała czterokrotnie w lidze, jasne stało się, że inne drużyny nie będą w stanie rywalizowały pod względem finansowym. Rok po tym, jak NASL przestało istnieć, taki sam los spotkał Cosmos.

Po rozwiązaniu dorosłej drużyny, jej ostatni główny menadżer Peppe Pinton kontynuował prowadzenie klubowych obozów dla młodzieży, które po raz pierwszy zorganizowano w 1977.[3]. W czasach rozwoju MLS w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych różne zespoły z Nowego Jorku pytały o możliwość odkupienia praw do nazwy, herbu i barw. Zaawansowane rozmowy prowadziła ekipa MetroStars przed tym, jak w 2006 roku przyjęła nazwę New York Red Bulls.

Pinton był niechętny ku sprzedaży praw do nazwy zespołom grającym w MLS, wierząc w to, że władze ligi nie szanują historii i dziedzictwa Cosmos[4]. W sierpniu 2009 roku Daily Mail poinformował o tym, że prawa do nazwy, herbu i tradycji Cosmosu nabył angielski deweloper Paul Kemsley, byłego wiceprezesa Tottenham Hotspur. Cena transakcji nie została ujawniona[5].

W zarządzie klubu są m.in.: angielski biznesmen Terry Byrne jako wiceprezes, a także były CEO Liverpoolu Rick Parry[6][7].

1 sierpnia 2010 roku podczas turnieju (Copa NYC) zorganizowanego na Flushing Meadows - Corona Park, ogłoszono reaktywację klubu, Prezydentem Honorowym Cosmosu Nowy Jork został Brazylijczyk Pelé[8].

W połowie stycznia 2011 dyrektorem sportowym zespołu został Éric Cantona, w przeszłości napastnik Manchesteru United[9], a jego asystentem został były reprezentant Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej Cobi Jones. Jeszcze przed swoją śmiercią w 2012 roku międzynarodowym ambasadorem Cosmos został w przeszłości najlepszy strzelec orygnialnego zespołu, Giorgio Chinaglia.

Pierwszy mecz nowego Cosmos miał miejsce 5 sierpnia 2011 roku, kiedy to zespół z Nowego Jorku rozegrał towarzyskie spotkanie z Manchesterem United na Old Trafford, było to pożegnalne spotkanie Paula Scholesa. Trenerem na to spotkanie był Cantona, a sam zespół składał się głównie z zawodników drużyny U-23 i gości z całego świata[10][11][12].

12 lipca 2012 klub ogłosił, że rozpocznie rywalizację w NASL w połowie sezonu 2013, ale klub mimo to nadal będzie starał się o to, aby zagrać w MLS. 19 listopada tego samego roku trenerem pierwszej drużyny został Giovanni Savarese[13][14], natomiast miesiąc później, 11 grudnia pierwszym zawodnikiem dorosłej drużyny został Carlos Mendes[15]

Stadion[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2012, kiedy ogłoszono decyzję o grze w NASL, The New York Times napisał, że Cosmos swoje mecze rozgrywać będzie na James M. Shuart Stadium, który jest częścią kampusu Hofstra University w Hempstead, około 20 mil (32 kilometry) na wschód od Nowego Jorku. Obiekt może pomieścić 15 tysięcy widzów i był domowym obiektem Cosmos w latach 1972-1973.

Kibice[edytuj | edytuj kod]

Główną grupą kibicowską Cosmos są Borough Boys, utworzona w 2007 roku, która początkowo skupiała się na promocji piłki nożnej w Nowym Jorku. Członkowie spotkali się pierwszy raz w październiku 2007 i zdecydowali się na obecną nazwę 17 listopada 2007, kiedy to odbyło się głosowanie. Pierwsze rozmowy z miastem o ewentualnej reaktywacji Cosmos kibice odbyli w początku 2008 roku. Kiedy w późnym 2009 roku Kemsley zakupił prawa do Cosmos, Borough Boys napisali otwarty list do nowego właściciela, dotyczył on tego, czy klub wystartuje w MLS. Właściciel zareagował natychmiast, mianując Borough Boys główną grupą nowego klubu. Od tego czasu grup ta jest ściśle powiązana z Cosmos[16].

Obecnie do zarejestrowanych fanów zespołu zalicza się około tysiąc osób z różnych warstw społecznych[17]. Logo The Borough Boys używa kolorów Nowego Jorku - białego, niebieskiego i pomarańczowego, otoczone jest łukami Mostu Brooklińskiego. Grupa wykorzystuje też motto Eendraght Maeckt Maght, co z języka holenderskiego znaczy "Jedność tworzy siłę". Po tym, jak Borough Boys stali się oficjalną grupą kibicowską Cosmos, przyjęli nowe logo, które składa się ze skierowanej w lewą stronę czaszki, a także trzech łuków podobnych do tego z herbu zespołu w kolorze: zeilonym, żółtym i niebieskim.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Obecna kadra[edytuj | edytuj kod]

Aktualne 30 sierpnia 2013

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Stany Zjednoczone Jimmy Maurer
2 OB Stany Zjednoczone Hunter Freeman
3 OB Stany Zjednoczone Hunter Gorskie
4 OB Stany Zjednoczone Carlos Mendes (kapitan)
5 PO Kamerun Joseph Nane
6 OB Brazylia Rovérsio
7 PO Hiszpania Ayoze
8 PO Wenezuela Diomar Díaz
11 NA Stany Zjednoczone Peri Marosevic
12 BR Stany Zjednoczone Kyle Zobeck
13 NA Stany Zjednoczone Sebastián Guenzatti
14 PO Stany Zjednoczone Danny Szetela
Nr Poz. Piłkarz
15 OB Stany Zjednoczone Jimmy Ockford (wypożyczony z Seattle Sounders)
16 PO Stany Zjednoczone Dane Murphy
17 NA Bułgaria Stefan Dimitrow
18 NA Norwegia Mads Stokkelien
19 PO Hiszpania Marcos Senna
20 NA Holandia Hans Denissen
21 NA Kolumbia David Diosa
22 NA Włochy Alessandro Noselli
23 OB Stany Zjednoczone Jimmy Nealis
25 PO Stany Zjednoczone Hagop Chirishian
27 NA Stany Zjednoczone Jemal Johnson
30 PO Brazylia Paulo Ferreira-Mendes

Numery zastrzeżone[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
9 NA Włochy Giorgio Chinaglia
10 NA Brazylia Pelé

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Inaugurujący mecz towarzyski

5 sierpnia 2011
14:30 ETD
Manchester United 6:0
(2:0)
New York Cosmos Old Trafford, Manchester  
Scholes Gol 9'
Rooney Gol 28' (pen.)
Anderson Gol 50'
Welbeck Gol 59'
Diouf Gol 69'74'
Raport Widzów: 74 731[18]

Akademia[edytuj | edytuj kod]

Klub jest właścicielem Cosmos Academy, która powstała w sierpniu 2010. Akademia współdziała z Blau Weiss Gottschee i mieści się w Queens. Grupy młodzieżowe rywalizują na różnych poziomach rozgrywkowych w hierarchii U.S. Soccer Development Academy, które stowarzyszają drużyny od U-9 do U-18[19]. Wiosną 2011 aż trzech piłkarzy z Akademii zostało powołanych do Reprezentacji Stanów Zjednoczonych U-17, więcej niż z jakiegokolwiek klubu MLS[20][21].

Zachodnia akademia o nazwie Cosmos Academy West istniała przez rok od sierpnia 2010 do sierpnia 2011 w Pomonie, mieszczącej się około 27 mil (43 km) od Los Angeles. W końcówce 2010 roku Cosmos Academy West w rankingu Soccer America został wybrany trzecim najlepszym klubem młodzieżowym w USA i najlepszą tego typu organizacją w Kalifornii[22][23]. Sześć miesięcy po tym, w lutym 2011, zakończona została ścisła współpraca z Los Angeles Futbol Club[24][25] Cosmos Academy West została zamknięta w sierpniu 2011 roku, a jej zawodnicy włączeni zostali do akademii Chivas USA[26]. Od tego czasu klub skupił się bardziej na działalności w okolicy Nowego Jorku.

Zgłoszenie Cosmos U-23 do USL Premier Development League (PDL), czwartego poziomu rozgrywkowego w USA, zostało zaakceptowane w maju 2011, a przewidywane dołączenie do rozgrywek przewidywane było na sezon 2012. W okresie przygotowawczym drużyna rozegrała kilka meczów towarzyskich z innymi ekipami z PDL w 2011 roku, a ekipa była trenowana przez Savarese[27], jednak ostatecznie drużyna nie przystąpiła do rozgrywek w 2012 roku[28].

Władze klubu[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie Pelé w czerwcu 2010. W sierpniu tego samego roku został honorowym prezydentem klubu.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Zespół zarządzający[edytuj | edytuj kod]

 • Kontroler finansów: Kevin Kletz
 • Menadżer ds. marketingu: Sofia Sanchez
 • Menadżer ds. social media: Chris Thomas

Potencjalne dołączenie do MLS[edytuj | edytuj kod]

Od czasów powrotu Cosmos w 2010, do MLS dołączyły trzy nowe drużyny Vancouver Whitecaps i Portland Timbers w 2011 oraz Montreal Impact w 2012. Dwudziesta drużyna do ligi najwcześniej dołączyć mogła w 2013[29]. W kwietniu 2011 Newsday poinformowało, że zarząd MLS podjął decyzję o tym, że następny klub, który dołączy do ligi, powinien mieć swoją siedzibę w Nowym Jorku[30]. W czerwcu 2011 Terry Byrne powiedział, że największym problemem w przypadku Cosmos jest brak nowoczesnego stadionu: "Liga chce, abyśmy zademonstrowali jej zdolność do zbudowania nowszego obiektu".

Cosmos zaczęli szukać odpowiedniego terenu pod swój stadion. W marcu 2011 było już wybranych około tuzin różnych lokalizacji w okolicach Queens, Bronx i Manhattanu[31]. Liczba potencjalnych miejsc została zmniejszona do czterech: dwóch w Queens i po jednym w Brooklynie oraz przedmieściach Manhattanu.

Innym problemem jest fakt, że Cosmos nie jest póki co stać na MLS. Kiedy nowy klub po raz pierwszy chciał do niej dołączyć, wpisowe wynosiło $40 milionów, jednak pod koniec czerwca 2011 wzrosła aż do $70 milionów. Wzrost o aż 57% spowodowany jest kwotą zapłaconą przez Montreal. W tamtym czasie klub z Nowego Jorku negocjował też możliwość gry na tymczasowym obiekcie przez dwa lub trzy lata[32], jednak negocjacje ostatecznie nie zakończyły się korzystnie dla Cosmos.

W maju 2013 Major League Soccer ogłosiło, że dwudziestą drużyną ligi będzie inna drużyna z Nowego Jorku - New York City FC. W przeciwieństwie do Cosmos, NYCFC są nową ekipą, założoną wspólnie przez Manchester City i New York Yankees. Cosmos nie skomentowali tej decyzji, ale przewiduje się, że drużynie trudno będzie się przebić do MLS przed 2015[33]. Seamus O'Brien zauważył jednak, że w Londynie istnieje aż czternaście profesjonalnych drużyn piłkarskich, więc Nowy Jork może mieć spokojnie trzy[34].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Cosmos to Play in N.A.S.L. in ’13. The New York Times, 2012-07-12. [dostęp 2012-07-13].
 2. Gordon Bradley, Who Nurtured U.S. Soccer, Dies at 74. The New York Times, 2008-05-01. [dostęp 2012-07-13].
 3. Sports People; Fewer Kicks. The New York Times, 1986-08-01. [dostęp 2010-08-04].
 4. the cosmos, for free!. this is american soccer, 2009-05-04. [dostęp 2009-06-12].
 5. - Kemsley planning rebirth of New York Cosmos
 6. The Club. W: nycosmos.com [on-line]. [dostęp 2011-01-19].
 7. Former Liverpool CEO Rick Parry Discusses Involvement With New York Cosmos. Goal.com. [dostęp 2010-10-23].
 8. - Cosmos Begin Anew, With Eye Toward M.L.S.
 9. Eric Cantona takes New York Cosmos director job. BBC, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-19].
 10. Scholes match announced. ManUtd.com, 2011-06-11. [dostęp 2011-06-10].
 11. Paul Scholes 'one of Manchester United's greatest' says Sir Alex Ferguson. BBC, 2011-08-05. [dostęp 2011-08-06].
 12. United 6 New York Cosmos 0. ManUtd.com, 2011-08-05data dostępu = 2011-08-06.
 13. New York Cosmos Returns to NASL. nycosmos.com, 2012-07-12. [dostęp 2012-07-12].
 14. Report: New York Cosmos Plan to Make NASL Return in 2013. =New England Sports Network=, 2012-07-12. [dostęp 2012-07-12].
 15. Long Island's own Carlos Mendes Returns Home to Play for New York Cosmos. New York Cosmos, 2012-12-11. [dostęp 2012-12-11].
 16. The History of The Borough Boys. nycosmos.com. [dostęp 2011-08-03].
 17. Mission: A History of the Borough Boys. Borough Boys Supporters Club. [dostęp 2011-08-03].
 18. Entrevista con Cosmos U23 Jugador Marvin Iraheta. nycosmos.com. [dostęp 2011-08-15].
 19. Academy. nycosmos.com. [dostęp 2011-03-13].
 20. Cantona's big plans for the Cosmos. ESPN.com, 2011-04-24. [dostęp 2011-04-24].
 21. Spring 2011 Roster. USSF. [dostęp 2011-04-24].
 22. Cosmos Academy West continues membership in USSDA. nycosmos.com, 2011-02-07. [dostęp 2011-03-13].
 23. 2010 Soccer America's Best Boys Clubs. Soccer America, 2010-12-07. [dostęp 2011-03-13].
 24. The New York Cosmos Goes Coast-to-Coast With Cosmos Academy. nycosmos.com, 2010-08-25. [dostęp 2010-08-25].
 25. Press Release - Los Angeles Futbol Club. lafcsoccer.com. [dostęp 2011-02-13].
 26. Cosmos Academy West disbands; joins Chivas USA Academy. Goal.com, 2011-08-09. [dostęp 2011-08-09].
 27. New York Cosmos U23 Join PDL. USL Soccer Network, 2011-05-04. [dostęp 2011-06-19].
 28. PDL Schedule, Alignment Released. USL Soccer Network, 2012-02-16. [dostęp 2012-07-13].
 29. Eric Cantona's appointment at the New York Cosmos part of battle to restore football to heart of the Big Apple. The Daily Telegraph, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-20].
 30. Second MLS club for New York on horizon. Newsday, 2011-04-21. [dostęp 2011-04-25].
 31. Borough Boys SC Host Successful Q&A with the New York Cosmos Front Office. Latino Sports, 2011-03-24. [dostęp 2011-03-24].
 32. Cantona revelling in Cosmos role as United legend makes Old Trafford return. Daily Mail, 2011-08-01. [dostęp 2011-08-01].
 33. MLS says yes to Yankees and no to Cosmos
 34. Forbes article on Cosmos joining the MLS after NYCFC

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]