North American Soccer League (od 2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
North American Soccer League
Państwo  Stany Zjednoczone
 Kanada
 Portoryko
Oficjalny skrót NASL
Dyscyplina piłka nożna
Data założenia 2009
Partner TV ESPN3 / ESPN Deportes
Rozgrywki
Liczba drużyn 10
Wyższy poziom ligowy Major League Soccer
Niższy poziom ligowy USL Pro
Puchary: Lamar Hunt U.S. Open Cup
Canadian Championship
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Minnesota United (2011)
Obecny zwycięzca New York Cosmos (1 raz) (2012)
Najwięcej zwycięstw Tampa Bay Rowdies
Minnesota United
(1 raz)
Strona internetowa
Ten artykuł dotyczy amerykańskiej ligi piłkarskiej istniejącej od roku 2011. Zobacz też: North American Soccer League (1968-1984).

North American Soccer League (NASL)piłkarska liga zawodowa, drugi szczebel rozgrywkowy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Portoryko, organizowana przez USSF. Pierwszy sezon tych rozgrywek rozpoczął się 9 kwietnia 2011. Zastąpiła ona USL First Division.

Liga założona została w roku 2009 po tym, jak wiele klubów zdecydowała się odejść z organizacji United Soccer Leagues po tym, jak pojawiła się informacja o sprzedaży tej instytucji w ręce Holdingu NuRock Soccer[1]. Oficjalna nazwa ligi ogłoszona została 23 listopada 2009 roku.

Przewidywany start inauguracyjnego sezonu miał mieć miejsce w kwietniu 2010[2], ale ostatecznie USSF zdecydowała o opóźnieniu startu nowej ligi o sezon.

Ostatecznie pierwszy sezon NASL wystartował 9 kwietnia 2011 i składała się z ośmiu drużyn dawniej należących do USL First Division i USL Second Division.

Formuła rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

NASL jest (podobnie jak MLS) ligą zamkniętą. Oznacza to, że nie ma w niej spadków i awansów. Kluby mogą oczywiście ubiegać się o grę w MLS. Zrobił to zespół Montreal Impact, który w 2011 roku zrezygnował z gry w NASL po uzyskaniu licencji na grę w MLS.

Przez pierwsze dwa sezony w lidze każdy zespół rozgrywał po 14 domowych i wyjazdowych spotkań, grając z każdym przeciwnikiem po 4 razy. Do fazy play-off kwalifikowało się najlepszych sześć zespołów, przy czym dwa najlepsze z nich rozpoczynały rywalizację od półfinałów, natomiast cztery pozostałe musiały rozegrać dodatkową rundę. Półfinały i finał grane były w formie dwumeczu.

Od sezonu 2013 liga wzorem niektórych rozgrywek z Ameryki Południowej, składać się będzie z dwóch rund, z wiosennej i jesiennej. Zwycięzcy tych rund zagrają o mistrzostwo ligi w Soccer Bowl 2013, którego gospodarzem będzie zwycięzca wiosennej rundy. Od rundy jesiennej rywalizację rozpocznie New York Cosmos.

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Pojedynczy sezon[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy NASL
Season NASL Championship Series Puchar Woosmana
2011 Minnesota Stars Carolina RailHawks
2012 Tampa Bay Rowdies San Antonio Scorpions

Łączony sezon[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy NASL
Sezon Runda wiosenna Runda jesienna Soccer Bowl Puchar Woosmana
2013 Atlanta Silverbacks New York Cosmos New York Cosmos Carolina RailHawks
2014 Minnesota United San Antonio Scorpions San Antonio Scorpions Minnesota United
2015 New York Cosmos Ottawa Fury New York Cosmos New York Cosmos
2016 Indy Eleven New York Cosmos New York Cosmos New York Cosmos
2017 Miami FC Miami FC San Francisco Deltas Miami FC

Inne rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Zespoły występujące w NASL występują również w U.S. Open Cup. Zespoły z drugiego poziomu rozgrywkowego mają nieco sukcesów w tym czempionacie, najsłynniejszy miał miejsce w 1999, kiedy to Rochester Rhinos wygrali ten turniej. W 2008 roku Charleston Battery również dotarło do finału tych rozgrywek, ale uległo w nim D.C. United. W inauguracyjnym sezonie 2011 drużyny z NASL nie uczestniczyły w U.S. Open Cup, ale powróciły do niego rok później, osiągając wówczas też pewne sukcesy (ćwierćfinał osiągnięty przez Carolina RailHawks.

Kanadyjskie zespoły z NASL, czyli FC Edmonton i Ottawa Fury FC występują również w Mistrzostwach Kanady. Zwycięzca tych rozgrywek zyskuje prawo do gry w Lidze Mistrzów.

Zespoły uczestniczą też w innych rozgrywkach. Minnesota United FC oraz FC Edmonton uczestniczą we Flyover Cup[3]. Tampa Bay, Ft. Lauderdale i Puerto Rico Islanders uczestniczą regularnie od 2006 roku w Ponce De Leon Cup[4]. Natomiast Puchar Woosmana przyznawany jest co roku przez kibiców NASL drużynie, która zgromadziła w danym sezonie najwięcej punktów[5].

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Obecnie występujące[edytuj | edytuj kod]

Planowane[edytuj | edytuj kod]

Dawniej występujące[edytuj | edytuj kod]

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Ze strony NASL[6]

  • Bill Peterson – komisarz
  • Rishi Sehgal – dyrektor rozwoju biznesowego i główny prawnik
  • Kartik Krishnaiyer – dyrektor komunikacji i PR
  • Darren McCartney – dyrektor operacji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]