Nicholas Winton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nicholas Winton
Ilustracja
Sir Nicholas Winton w Pradze w 2007 roku
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1909
Londyn
Data i miejsce śmierci 1 lipca 2015
Slough
Odznaczenia
Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania) Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Order Lwa Białego I Klasy (Czechy) Order Tomáša Garrigue Masaryka IV Klasy

Nicholas George Winton (ur. 19 maja 1909 w Londynie, zm. 1 lipca 2015[1] w Slough) – Brytyjczyk, w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Winton znalazł domy dla dzieci. Operację, w której wziął udział, określa się mianem czeskiego kindertransportu. Prasa w Wielkiej Brytanii określiła go mianem "brytyjskiego Schindlera"[2]. Udział Wintona w ratowaniu Żydów pozostawał nieznany nawet dla najbliższych aż do roku 1988, kiedy jego żona odnalazła na strychu zapiski i dokumenty z tamtego okresu[3].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Winton pochodził z żydowsko-niemieckiej rodziny. Jego rodzice przeszli jednak na chrześcijaństwo, a sam Winton został ochrzczony. Z powodu pochodzenia nie został nigdy odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1938 roku był maklerem giełdowym w Wielkiej Brytanii. Zamiast zaplanowanych wczasów na nartach w Szwajcarii odwiedził swojego przyjaciela w Czechach. Tam zetknął się z niemieckimi obozami pracy i tam narodził się pomysł, aby ratować żydowskie dzieci znajdując im rodziny zastępcze w Wielkiej Brytanii[4].

Wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Setne urodziny[edytuj | edytuj kod]

W setną rocznicę urodzin – w 2009 roku – sir Nicholas Winton odbył lot samolotem ultralekkim nad lotniskiem White Waltham. Samolot był pilotowany przez Judy Leden, córkę jednego z chłopców uratowanych podczas Kindertransportu[11].

Pociąg Wintona[edytuj | edytuj kod]

Pociąg Wintona

W dniu 1 września 2009 roku, specjalny "pociąg Wintona" wyruszył z głównego dworca kolejowego w Pradze. Pociąg składający się z lokomotywy i oryginalnych wagonów używanych w 1930 roku udał się do Anglii wzdłuż trasy Kindertransportu. W pociągu jechało 190 osób[12], z których 22 w przeszłości jako dzieci zostały uratowane przez Wintona. Wszyscy zostali odebrani przez Wintona na stacji w Maidenhead. Podróż odbyła się z okazji 70. rocznicy ostatniego Kindertransportu, który miał wyruszyć w dniu 3 września 1939 r., ale nigdy nie wyruszył z powodu wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to zostało upamiętnione posągiem Wintona odsłoniętym na stacji kolejowej Maidenhead[2].

Pomnik poświęcony Nicholasowi Wintonowi na głównym dworcu kolejowym w Pradze

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie czeskiego epizodu życia Wintona zostały nakręcone trzy filmy:

O Wintonie traktuje również sztuka teatralna Numbers from Prague, która była odgrywana w Cambridge w Anglii w styczniu 2011 roku[16].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]