Slough

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Slough
Ilustracja
Slough Trading Estate
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South East

Hrabstwo ceremonialne

Berkshire

Unitary authority

Slough

Populacja (2021)
• liczba ludności


166 855

Nr kierunkowy

01753

Kod pocztowy

SL1, SL2, SL3, SL95

Położenie na mapie Berkshire
Mapa konturowa Berkshire, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Slough”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Slough”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Slough”
Ziemia51°30′36″N 0°35′35″W/51,510000 -0,593056
Strona internetowa

Slough (wym. /slaʊ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Slough. W 2021 roku miasto liczyło 166 855 mieszkańców[1]. Slough jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie brytyjskim miastem poza obszarem Wielkiego Londynu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zarejestrowane wzmianki o miejscowości zwanej Slo pochodzą z końca XII wieku. Również na XII wiek datowany jest najstarszy zachowany do dziś budynek w Slough, parafialny kościół St. Laurence. W XIII wieku na obecnych przedmieściach Slough, Cippenham, miał swój pałac król Henryk III Plantagenet. W połowie XVII wieku w Slough powstała stacja dyliżansów na trasie wiodącej z Londynu na zachód Anglii.

Rozwój miasta zapoczątkowało otwarcie linii kolejowej Great Western Railway w 1838 roku i lokalnego połączenia kolejowego ze Slough do Windsor i Eton w 1849 roku. W 1918 roku duże powierzchnie użytków rolnych, położone na zachód od miasta, przeznaczono na skład i warsztaty pojazdów, pochodzących z pól bitewnych I wojny światowej. Tereny te zostały wykorzystane do stworzenia dużego centrum przemysłowego w latach 20. XX wieku.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Współczesne Slough jest satelickim ośrodkiem przemysłowym Londynu. Bliskość międzynarodowego lotniska Heathrow i doskonałe połączenia drogowe przyciągnęły do miasta siedziby międzynarodowych korporacji. Swoje siedziby w Slough mają m.in. O2 plc, brytyjskie oddziały Mars Incorporated i Amazon.com. Slough jest także jedną z siedzib (obok Reading i londyńskiej dzielnicy Ealing) Thames Valley University.

Rozwój przemysłowy miasta spowodował także jego rozwój demograficzny. Po II wojnie światowej do Slough przybywali mieszkańcy zniszczonego bombardowaniami Londynu, obywatele państw Wspólnoty Narodów, Indii i Pakistanu. W latach 50. XX wieku w Slough osiedliła się także spora grupa polskich emigrantów. Kolejna fala emigrantów z państw Europy Środkowej, w tym Polski, przybyła do Slough po akcesji tych krajów do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Działa tu m.in.: Lokalna Polska Misja Katolicka Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Królowej Polski, Polska Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza, Stowarzyszenie Polskich Psychologów, Stowarzyszenie Polskie "Gryf"[3]. W mieście rozwinął się przemysł elektrotechniczny, spożywczy oraz odzieżowy[4].

Slough jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku biali Brytyjczycy stanowili zaledwie 34,5% mieszkańców miasta, a na ulicach Slough mówi się w ponad 150 językach całego świata.[5]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Figure 1: Explore population characteristics of individual BUAs, www.ons.gov.uk [dostęp 2023-08-18] (ang.).
  2. National Statistics Online
  3. Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2018-08-12].
  4. Slough, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-10].
  5. Tania Brytania, Slough - miasto zbudowane na imigracji (video), Tania Brytania, 28 lutego 2017 [dostęp 2019-07-13] (pol.).