Slough

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasto w Anglii. Zobacz też: inne znaczenia.
Slough
Ilustracja
Slough Trading Estate
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region South East
Hrabstwo ceremonialne Berkshire
Unitary authority Slough
Populacja (2005)
• liczba ludności

161 055
Nr kierunkowy 01753
Kod pocztowy SL1, SL2, SL3, SL95
Położenie na mapie Berkshire
Mapa lokalizacyjna Berkshire
Slough
Slough
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Slough
Slough
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Slough
Slough
Ziemia51°30′36″N 0°35′35″W/51,510000 -0,593056
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Slough (wym. /slaʊ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Slough. W 2001 roku miasto liczyło 126 276 mieszkańców[1]. Slough jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie brytyjskim miastem poza obszarem Wielkiego Londynu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zarejestrowane wzmianki o miejscowości zwanej Slo pochodzą z końca XII wieku. Również na XII wiek datowany jest najstarszy zachowany do dziś budynek w Slough, parafialny kościół St. Laurence. W XIII wieku na obecnych przedmieściach Slough, Cippenham, miał swój pałac król Henryk III Plantagenet. W połowie XVII wieku w Slough powstała stacja dyliżansów na trasie wiodącej z Londynu na zachód Anglii.

Rozwój miasta zapoczątkowało otwarcie linii kolejowej Great Western Railway w 1838 roku i lokalnego połączenia kolejowego ze Slough do Windsor i Eton w 1849 roku. W 1918 roku duże powierzchnie użytków rolnych, położone na zachód od miasta, przeznaczono na skład i warsztaty pojazdów, pochodzących z pól bitewnych I wojny światowej. Tereny te zostały wykorzystane do stworzenia dużego centrum przemysłowego w latach 20. XX wieku.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Współczesne Slough jest satelickim ośrodkiem przemysłowym Londynu. Bliskość międzynarodowego lotniska Heathrow i doskonałe połączenia drogowe przyciągnęły do miasta siedziby międzynarodowych korporacji. Swoje siedziby w Slough mają m.in. O2 plc, brytyjskie oddziały Mars Incorporated i Amazon.com. Slough jest także jedną z siedzib (obok Reading i londyńskiej dzielnicy Ealing) Thames Valley University.

Rozwój przemysłowy miasta spowodował także jego rozwój demograficzny. Po II wojnie światowej do Slough przybywali mieszkańcy zniszczonego bombardowaniami Londynu, obywatele państw Wspólnoty Narodów, Indii i Pakistanu. W latach 50. XX wieku w Slough osiedliła się także spora grupa polskich emigrantów. Kolejna fala emigrantów z państw Europy Środkowej, w tym Polski, przybyła do Slough po akcesji tych krajów do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Działa tu m.in.: Lokalna Polska Misja Katolicka Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Królowej Polski, Polska Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza, Stowarzyszenie Polskich Psychologów, Stowarzyszenie Polskie "Gryf"[3].

Slough jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku biali Brytyjczycy stanowili zaledwie 34,5% mieszkańców miasta, a na ulicach Slough mówi się w ponad 150 językach całego świata.[4]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2017-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. National Statistics Online
  3. Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2018-08-12].
  4. Tania Brytania, Slough - miasto zbudowane na imigracji (video), Tania Brytania, 28 lutego 2017 [dostęp 2019-07-13] (pol.).