Slough

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Slough
Slough
Slough
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Berkshire
Powierzchnia 32,54 km²
Populacja 
• liczba ludności

119,5 tys.
Kod pocztowy SL1, SL2, SL3, SL95
Położenie na mapie Berkshire
Mapa lokalizacyjna Berkshire
Slough
Slough
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Slough
Slough
Ziemia 51°30′36″N 0°35′35″W/51,510000 -0,593056
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Slough (wym. /slaʊ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire. Według spisu ludności z 2001 roku liczyło 119 070 mieszkańców. Slough jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie brytyjskim miastem poza obszarem Wielkiego Londynu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zarejestrowane wzmianki o miejscowości zwanej Slo pochodzą z końca XII wieku. Również na XII wiek datowany jest najstarszy zachowany do dziś budynek w Slough, parafialny kościół St. Laurence. W XIII wieku na obecnych przedmieściach Slough, Cippenham, miał swój pałac król Henryk III Plantagenet. W połowie XVII wieku w Slough powstała stacja dyliżansów na trasie wiodącej z Londynu na zachód Anglii.

Rozwój miasta zapoczątkowało otwarcie linii kolejowej Great Western Railway w 1838 roku i lokalnego połączenia kolejowego ze Slough do Windsor i Eton w 1849 roku. W 1918 roku duże powierzchnie użytków rolnych, położone na zachód od miasta, przeznaczono na skład i warsztaty pojazdów, pochodzących z pól bitewnych I wojny światowej. Tereny te zostały wykorzystane do stworzenia dużego centrum przemysłowego w latach 20. XX wieku.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Współczesne Slough jest satelickim ośrodkiem przemysłowym Londynu. Bliskość międzynarodowego lotniska Heathrow i doskonałe połączenia drogowe przyciągnęły do miasta siedziby międzynarodowych korporacji. Swoje siedziby w Slough mają m.in. O2 plc, brytyjskie oddziały Mars Incorporated i Amazon.com. Slough jest także jedną z siedzib (obok Reading i londyńskiej dzielnicy Ealing) Thames Valley University.

Rozwój przemysłowy miasta spowodował także jego rozwój demograficzny. Po II wojnie światowej do Slough przybywali mieszkańcy zniszczonego bombardowaniami Londynu, obywatele państw Wspólnoty Narodów, Indii i Pakistanu. W latach 50. XX wieku w Slough osiedliła się także spora grupa polskich emigrantów. Kolejna fala emigrantów z państw Europy Środkowej, w tym Polski przybyła do Slough po akcesji tych krajów do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy