Niedźwiedź (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat stargardzki
Gmina Kobylanka
Liczba ludności (2015) 371
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 73-108
Tablice rejestracyjne ZST
SIMC 0777645
Położenie na mapie gminy Kobylanka
Mapa lokalizacyjna gminy Kobylanka
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu stargardzkiego
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Ziemia53°22′01″N 14°49′03″E/53,366944 14,817500

Niedźwiedź (dawniej niem. Barenbruch) – wieś ulicówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka nad Miedwinką.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wieś Niedźwiedź jest położona 5 km na północny zachód od Kobylanki (siedziby gminy), 16 km na północny zachód od Stargardu (siedziby powiatu) oraz 10 km na wschód od Szczecina, na południe od linii kolejowej Stargard-Szczecin.

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1753 roku. Założona została w XVIII wieku w miejscu wykarczowanych lasów książęcych w ramach kolonizacji fryderycjańskiej, realizowanej z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wielkiego.

W XIX wieku były czynne tu dwa wiatraki oraz szkoła, a w XX wieku zajazd. W centrum wsi i na jej zachodnim krańcu znajdowały się ewangelickie cmentarze (obecnie zdewastowane). Wieś przekształciła się w miejscowość o charakterze letniskowym ze względu na bliskie położenie Szczecina. W centrum znajduje się obelisk poświęcony ofiarom I wojny światowej pochodzącym z tej wsi.

Ośrodkiem życia religijnego wsi jest kaplica filialna pw. Matki Bożej Częstochowskiej należąca do Parafii Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Reptowie[1]. Kaplica zajmuje jedno skrzydło budynku. W drugim mieści się prywatne mieszkanie. Kaplica wybudowana została ok. 1930 r. Może pomieścić ok. 100 osób[2].

Na północny zachód, przy drodze do Zdunowa znajduje się leśniczówka Gajęcki Ług zbudowana w 1868 r., przy niej zlokalizowana była smolarnia. Na południe od Niedźwiedzia przy drodze krajowej nr 10 znajduje się druga leśniczówka – Morawsko. Zbudowano ją w 1872 roku wraz z karczmą. W pobliżu leśniczówki znajduje się zagajnik bukowy – Dziewięć misiów, uznany za pomnik przyrody. Według legendy w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica z dziewięciorgiem młodych żyjących w Puszczy Goleniowskiej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Reptowie , Informacje o parafii
  2. Roman Kostynowicz: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej tom II, Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne "Ottonianum", Szczecin 2000 ​ISBN 83-7041-202-5
  3. Gmina Kobylanka, Opis wsi Niedźwiedź