Niedźwiedź (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat stargardzki
Gmina Kobylanka
Liczba ludności (2015) 371
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 73-108
Tablice rejestracyjne ZST
SIMC 0777645
Położenie na mapie gminy Kobylanka
Mapa lokalizacyjna gminy Kobylanka
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niedźwiedź
Niedźwiedź
Ziemia 53°22′01″N 14°49′03″E/53,366944 14,817500

Niedźwiedź (dawniej niem. Barenbruch) – wieś ulicówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka nad Miedwinką.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wieś Niedźwiedź jest położona 5 km na północny zachód od Kobylanki (siedziby gminy), 16 km na północny zachód od Stargardu Szczecińskiego (siedziby powiatu) oraz 10 km na wschód od Szczecina, na południe od linii kolejowej Stargard-Szczecin.

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1753 roku. Założona została w XVIII wieku w miejscu wykarczowanych lasów książęcych w ramach kolonizacji fryderycjańskiej, realizowanej z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wielkiego.

W XIX wieku były czynne tu dwa wiatraki oraz szkoła, a w XX wieku zajazd. W centrum wsi i na jej zachodnim krańcu znajdowały się ewangelickie cmentarze (obecnie zdewastowane). Wieś przekształciła się w miejscowość o charakterze letniskowym ze względu na bliskie położenie Szczecina. W centrum znajduje się obelisk poświęcony ofiarom I wojny światowej pochodzącym z tej wsi.

Ośrodkiem życia religijnego wsi jest kaplica filialna pw. Matki Bożej Częstochowskiej należąca do Parafii Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Reptowie[1]. Kaplica zajmuje jedno skrzydło budynku. W drugim mieści się prywatne mieszkanie. Kaplica wybudowana została ok. 1930 r. Może pomieścić ok. 100 osób[2].

Na północny zachód, przy drodze do Zdunowa znajduje się leśniczówka Gajęcki Ług zbudowana w 1868 r., przy niej zlokalizowana była smolarnia. Na południe od Niedźwiedzia przy drodze krajowej nr 10 znajduje się druga leśniczówka – Morawsko. Zbudowano ją w 1872 roku wraz z karczmą. W pobliżu leśniczówki znajduje się zagajnik bukowy – Dziewięć misiów, uznany za pomnik przyrody. Według legendy w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica z dziewięciorgiem młodych żyjących w Puszczy Goleniowskiej[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Parafia Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Reptowie , Informacje o parafii
  2. Roman Kostynowicz: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej tom II, Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne "Ottonianum", Szczecin 2000 ISBN 83-7041-202-5
  3. Gmina Kobylanka, Opis wsi Niedźwiedź