Niemyski (herb baronowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Niemyski Baron
Herb Niemyski Baron

Niemyski Baronpolski herb baronowski, odmiana herbu Jastrzębiec, albo Białynia, nadany wraz z tytułem w Galicji.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis stworzony zgodnie z klasycznymi zasadami blazonowania:

W polu błękitnym podkowa srebrna na opak, w środku niej krzyż kawalerski złoty, nad krzyżem zaś strzała brązowa z grotem srebrnym i opierzeniem czerwonym. Nad tarczą korona baronowska opleciona sznurem pereł, nad którą hełm w koronie, z której klejnot: pięć piór strusich kolejno srebrne błękitne, złote, błękitne i srebrne.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany z tytułem baronowskim (wohlgeboren, freiherr von) 8 marca 1783 Maciejowi in Niemyie Niemyskiemu. Podstawą nadania tytułu był patent szlachecki z 1775, legitymacja szlachectwa, oraz pełnienie urzędu ziemskiego. W projekcie herbu załączonym do podania, herb został nazwany Białynia. Jednocześnie w wymianie korespondencji dotyczącej nadania pojawia się stwierdzenie, że rodzina wywodzi się od Jastrzębczyków.

Również Juliusz Karol Ostrowski, opisując herb własny Niemyski (będący merytorycznie identyczny z opisywanym tutaj, nie licząc korony baronowskiej), podaje że jest to odmiana Białyni albo Jastrzębca. Niemyskim opisywanym tutaj przysługiwał wedle ostrowskiego prawdopodobnie herb Niemyski lub Niemyski II[1].

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych:

freiherr von Niemyie Niemyski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897, s. 230.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]