Nowotwory głowy i szyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowotwory głowy i szyi
Ilustracja
Rak języka
ICD-10 C01
Nowotwór złośliwy nasady języka
ICD-10 C02
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części języka
ICD-10 C03
Nowotwór złośliwy dziąsła
ICD-10 C04
Nowotwór złośliwy dna jamy ustnej
ICD-10 C05
Nowotwór złośliwy podniebienia
ICD-10 C06
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części jamy ustnej
ICD-10 C07
Nowotwór złośliwy ślinianki przyusznej
ICD-10 C08
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych dużych gruczołów ślinowych
ICD-10 C09
Nowotwór złośliwy migdałka
ICD-10 C10
Nowotwór złośliwy części ustnej gardła
ICD-10 C11
Nowotwór złośliwy części nosowej gardła
ICD-10 C12
Nowotwór złośliwy zachyłka gruszkowatego
ICD-10 C13
Nowotwór złośliwy części krtaniowej gardła
ICD-10 C14
Nowotwór złośliwy o innym i nieokreślonym umiejscowieniu w obrębie wargi,
ICD-10 C30
Nowotwór złośliwy jamy nosowej i ucha środkowego
ICD-10 C31
Nowotwór złośliwy zatok przynosowych
ICD-10 C32
Nowotwór złośliwy krtani
ICD-10 C33
Nowotwór złośliwy tchawicy

Nowotwory głowy i szyi (ang. head and neck cancer) – grupa chorób nowotworowych, które ze względu na zbliżoną etiopatogenezę, patomorfologię i podobny przebieg kliniczny ujmuje się w jedną grupę. Guzy wywodzące się z górnej części układu oddechowego i pokarmowego – są to nowotwory jamy ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, jamy nosowej, zatok przynosowych, ucha, tarczycy. Do tej grupy zalicza się również chłoniaki i mięsaki. Histopatologiczne większość (90%) nowotworów głowy i szyi to rak płaskonabłonkowy[1] wywodzący się z błony śluzowej[2]. Nowotwory często zajmują węzły chłonne, których powiększenie często jest pierwszym objawem choroby. Większość nowotworów cechuje względnie małe ryzyko przerzutów odległych[3] (przerzutem odległym nie jest obecność nowotworu w lokalnym węźle).

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią około 6% nowotworów i są przyczyną około 5% zgonów z powodu choroby nowotworowej[3]. Najczęstszym nowotworem tej grupy jest rak krtani[3]. Wszystkie nowotwory głowy i szyi kilkakrotnie częściej występują u mężczyzn (5-krotnie częściej). U 10% pacjentów jednocześnie lub po upływie min. 6 miesięcy rozwija się jednocześnie drugie ognisko nowotworowe. Jest to spowodowane wspólną etiopatogenezą i czynnikami ryzyka. U pacjentów z nowotworami głowy i szyi częściej występuje rak płuca i inne nowotwory tytoniozależne.

Czynniki ryzyka[edytuj | edytuj kod]

Nowotwory są silnie związane z czynnikami środowiskowymi i związanymi ze stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV[4]. Pewne znaczenie mają takie czynniki jak: czynniki dietetyczne (brak witamin, owoców i warzyw), zakażenie wirusem EBV, HPV, polipy i przewlekłe stany zapalne zatok obocznych zatok (dla raka zatok obocznych).

Stany przedrakowe[edytuj | edytuj kod]

Leukoplakia.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Objawy kliniczne różnią się w zależności od lokalizacji. Najczęstsze objawy to:

Często pierwszym objawem jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.

Główne dolegliwości według lokalizacji zmian:

Nowotwory[edytuj | edytuj kod]

Rak jamy ustnej u palacza.

Również:

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

Postępowanie diagnostyczne obejmuje wywiad i badanie przedmiotowe z oceną węzłów chłonnych. Dalsze postępowanie jest ściśle uzależnione od rodzaju nowotworu. Konieczne jest badanie laryngologiczne, często również endoskopowe. Stosowane są badania obrazowe: USG, rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości. Ostateczne rozpoznanie jest stawiane na podstawie badanie histopatologiczne fragmentu tkankowego pobranego chirurgicznie ze zmiany.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

We wczesnym stopniu zaawansowania w leczeniu radykalnym stosuje się leczenie chirurgiczne oraz radioterapię. Chorzy zwykle wymagają zastosowanie tylko jednej z tych metod, wybór jest uzależniony typem i lokalizacją nowotworu. Bardziej zaawansowane stadia wymagają zabiegu operacyjnego uzupełnionego radioterapią lub wyłącznie radioterapię. W nowotworach o niskiej dojrzałości (G-3, raki typu nosogardłowego II i III WHO) wymagają skojarzenia radioterapii i chemioterapii.

Chemioterapia w nowotworach głowy i szyi ma niewielkie zastosowanie, jest to uwarunkowane niską chemiowrażliwością guzów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Types of head and neck cancer - Understanding - Macmillan Cancer Support, www.macmillan.org.uk [dostęp 2017-11-19] (ang.).
  2. NCI fact sheet on head and neck cancer
  3. a b c Radzisław Kordek (red.): Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk: VIA MEDICA, 2007, s. 147-158. ISBN 978-83-7555-016-0.
  4. Ridge JA, Glisson BS, Lango MN, et al. "Head and Neck Tumors" in Pazdur R, Wagman LD, Camphausen KA, Hoskins WJ (Eds) Cancer Management: A Multidisciplinary Approach. 11 ed. 2008.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Radzisław Kordek (red.): Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk: VIA MEDICA, 2007. ISBN 978-83-7555-016-0.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.