Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego
Ilustracja
Budynek ośrodka
Państwo  Polska
Miejscowość Zwierzyniec
Adres ul. Plażowa 3, 22-470 Zwierzyniec
Data założenia 1994
Położenie na mapie Zwierzyńca
Mapa konturowa Zwierzyńca, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Położenie na mapie powiatu zamojskiego
Mapa konturowa powiatu zamojskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Położenie na mapie gminy Zwierzyniec
Mapa konturowa gminy Zwierzyniec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Ziemia50°36′22,4″N 22°58′11,2″E/50,606222 22,969778
Strona internetowa
Kierunkowskaz przy ośrodku na ścieżki przyrodnicze parku
Dąb szypułkowy (drzewo - symbol) oraz głaz przy ośrodku, upamiętniający prof. Tadeusza Wilgata

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego – ośrodek edukacyjny i muzeum przyrodnicze zlokalizowane w Zwierzyńcu. Gromadzi zbiory związane z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Ośrodek funkcjonuje od 1994.

Ekspozycja stała[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja stała „W krainie jodły, buka i tarpana” znajduje się na piętrze budynku i w obecnym kształcie prezentowana jest od 1 stycznia 2010. Składa się z 11 dioram ukazujących 17 środowisk:

 1. Świadkowie minionego życia (A. Morze kredowe. B. Brzeg morza kredowego. C. Skamieniałe drzewo)
 2. Pierwotna puszcza (A. Martwe drzewo. B. W dawnej puszczy. C. Puszcza zimą - drapieżnik i ofiara. D. Puszcza zimą - tropy i ślady)
 3. Piramida troficzna
 4. Torfowisko
 5. Bór sosnowy (A. Mrowisko. B. W borze sosnowym)
 6. Buczyna karpacka (A. Aspekt wiosenny. B. Buczyna karpacka latem)
 7. Bór jodłowy
 8. Rykowisko
 9. Środowisko wodne RPN
 10. Konik polski - symbol RPN (A. Koniki polskie. B. Sosna bartna)
 11. Krajobrazy Roztocza

Wstęp na ekspozycję odbywa się o określonych godzinach, w grupach, w obecności pracownika ośrodka.

Ekspozycja czasowa[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja czasowa prezentowana jest na parterze budynku. W latach 2014-2015[1] jest nią wystawa „Arktyka - nie tylko kraina lodu i chłodu”, przedstawiająca m.in. zwierzęta dalekiej północy, historię odkryć i badań naukowych na Spitsbergenie m.in. z udziałem naukowców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ścieżki przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Przy ośrodku rozpoczyna się kilka ścieżek przyrodniczych Roztoczańskiego Parku Narodowego: Ścieżka edukacyjna zielona.svg na Bukową Górę, Ścieżka edukacyjna żółta.svg na Piaseczną Górę, Ścieżka edukacyjna niebieska.svg po wydmie do Stawów Echo, Ścieżka edukacyjna czarna.svg do Stawów Echo i Ścieżka edukacyjna zielona.svg aleją Aleksandry Wachniewskiej.

Upamiętnienie prof. Tadeusza Wilgata[edytuj | edytuj kod]

Przy ośrodku posadzony został dąb szypułkowy (drzewo - symbol) upamiętniający prof. dr hab. Tadeusza Wilgata. Przy drzewie znajduje się głaz ze stosowną inskrypcją.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wystawa „Arktyka - nie tylko kraina lodu i chłodu” jest eksponowana w Ośrodku Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego od 1 kwietnia 2014 do 31 października 2015.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • W krainie jodły, buka i tarpana. Informator o wystawie stałej w Ośrodku Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec: Roztoczański Park Narodowy, 2011. ISBN 978-83-918810-8-8.