Ożaglowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ożaglowanie – wszystkie żagle na statku żaglowym.

Ożaglowanie rejowe[edytuj | edytuj kod]

Rigging-square-sail.svg Ożaglowanie rejowe - prostokątny lub trapezowy żagiel rozpięty poniżej poziomej belki zwanej reją, reja zamocowana jest do masztu poprzecznie do osi podłużnej żaglowca, żagle rejowe mogą być obracane wokół masztu w niewielkim zakresie (do kilkudziesięciu stopni) tym samym żaglowiec z ożaglowaniem rejowym nie może pływać ostro pod wiatr.

W ożaglowaniu rejowym stosuje się zazwyczaj wysokie maszty z kilkoma piętrami rej. Odmianą ożaglowania rejowego jest ożaglowanie parawanowe, w którym na maszcie znajduje się pojedynczy czworoboczny, wydłużony w pionie żagiel. Ten typ ożaglowania zastosowano na RV Oceania.

Ożaglowanie skośne[edytuj | edytuj kod]

Rigging-marconi-sail.svg Ożaglowanie bermudzkie (Marconi) - trójkątny żagiel rozpięty między masztem i bomem, obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj ożaglowania, umożliwia żeglowanie zarówno z wiatrem jak i bardzo ostro na wiatr (zobacz też: Bermudy).
Rigging-gaff-sail.svg Ożaglowanie gaflowe - czworokątny żagiel rozpięty z boku masztu pomiędzy poziomym bomem na dole i ukośnym gaflem (lub rożcem) na górze, gafel opiera się o maszt gardą.
Rigging-gaff-with-topsail-sail.svg Ożaglowanie gaflowe z topslem - odmianą żagla gaflowego jest żagiel gaflowy z topslem.
Rigging-lateen-sail.svg Ożaglowanie łacińskie - trójkątny żagiel rozpięty poniżej długiej ukośnej rejki, rejka zamocowana jest jednym końcem w okolicy dziobu.
Rigging-lateen2-sail.svg Ożaglowanie arabskie - zbliżone do łacińskiego, rejka nie schodzi tak nisko przy dziobie łodzi.
Rigging-sprit-sail.svg Ożaglowanie rozprzowe - czworokątny żagiel zamocowany z boku masztu i rozpięty dzięki rozprzy, która biegnie od masztu (na dole) po przekątnej żagla do jego narożnika (na górze).
Rigging-lug-sail.svg Ożaglowanie lugrowe - czworokątny żagiel rozpięty pomiędzy rejką na górze a bomem na dole, rejka zamocowana jest do masztu ukośnie i niesymetrycznie, żagiel lugrowy może również nie mieć bomu.
Rigging-junk-sail.svg Ożaglowanie lugrowe chińskie - odmianą żagla lugrowego jest żagiel lugrowy chiński (zobacz też: dżonka).
Rigging-gunter-sail.svg Ożaglowanie guari (huari) - podobne do gaflowego, ale gafel (gunter lik) jest umieszczony prawie pionowo i powyżej masztu, tak że nie ma miejsca na topsel.

Kleszcze kraba[edytuj | edytuj kod]

Rigging-crabclaws1-sail.svg Ożaglowanie polinezyjskie - żagiel rozpięty pomiędzy dwoma łukowatymi drzewcami złączonymi jednym końcem (wyglądem przypominają kleszcze kraba) i zamocowanymi do stosunkowo niskiego masztu, wspólny koniec drzewc zamocowany jest w okolicy dziobu.
Rigging-crabclaws2-sail.svg Ożaglowanie nowogwinejskie - kształt żagla taki jak żagla polinezyjskiego z tą różnicą, że kleszcze wspólnym końcem zamocowane są w pobliżu podstawy masztu.
Rigging-crabclaws3-sail.svg Ożaglowanie hawajskie - kleszcze ukształtowane są z jednego łukowatego drzewca i masztu.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Rigging-melanesia-sail.svg Ożaglowanie melanezyjskie - prostokątny żagiel rozpięty pomiędzy dwoma drzewcami przebiegającymi skośnie od środka łodzi na zewnątrz w kierunku rogów żagla.
Rigging-newzealand-sail.svg Ożaglowanie nowozelandzkie - trójkątny żagiel rozpięty pomiędzy drzewcami jak w żaglu melanezyjskim.

Nietypowe[edytuj | edytuj kod]

Skrzydło - zamocowane (pionowo lub prawie pionowo) na pokładzie łodzi skrzydło lub inne urządzenie o profilu lotniczym.

Rotor Flettnera - pionowo ustawiony walec napędzany silnikiem wykorzystujący efekt Magnusa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]