Przejdź do zawartości

Ołeksandr Udowyczenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ołeksandr Udowyczenko
Олександр Іванович Удовиченко
Ilustracja
generał-chorąży generał-chorąży
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1887
Charków, gubernia charkowska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

19 kwietnia 1975
Menton, Francja

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna ukraińsko-sowiecka,
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Symona Petlury Broń Złota „Za Waleczność”
Ołeksandr Udowyczenko

Ołeksandr Udowyczenko, ukr. Олександр Іванович Удовиченко (ur. 8 lutego?/20 lutego 1887 w Charkowie, zm. 19 kwietnia 1975 w pobliżu Menton) – ukraiński działacz społeczny i wojskowy, generał armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był podoficerem armii rosyjskiej w 1908, następnie ukończył Wojskową Szkołę Topograficzną i kursy Sztabu Generalnego przy Mikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. W czasie I wojny światowej był adiutantem sztabu 3 Kaukaskiego Korpusu Armijnego, następnie szefem sztabu 21 dywizji piechoty w tym korpusie.

W 1917 brał udział w ukrainizacji oddziałów 3 korpusu i przewodził korpuśnej radzie ukraińskiej. Od października 1917 był doradcą Symona Petlury. Od początku 1918 jako szef sztabu Hajdamackiego Kosza Słobodzkiej Ukrainy odznaczył się w walkach o Arsenał w Kijowie. Od kwietnia 1918 przeniesiony do ukraińskiego Sztabu Generalnego, w którym pozostał i w okresie Hetmanatu, awansowany do stopnia pułkownika. Od listopada 1918 został naczelnym kwatermistrzem Frontu Południowo-Zachodniego. W czerwcu 1919 odznaczył się w walkach pod Wapniarką jako dowódca 3 Dywizji Żelaznej Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W grudniu 1919 został wzięty do niewoli w Odessie przez Armię Ochotniczą Denikina. Uciekł z niewoli i uzupełniając 3 Dywizję, dowodził nią w wojnie polsko-bolszewickiej aż do odwrotu za Zbrucz w listopadzie 1920.

Internowany przez władze polskie. W obozie internowania awansowany przez dowództwo Armii URL do stopnia generała-chorążego, wykonywał obowiązki generalnego inspektora armii URL, w 1924 wyjechał z obozu w Kaliszu do Francji, gdzie zajął się pracą społeczną i kombatancką. Pracował jako górnik. Był przewodniczącym Towarzystwa Żołnierzy URL na Emigracji, od 1953 Europejskiej Federacji Ukraińskich Organizacji Wojskowych i wiceprezydentem Rządu URL na Emigracji w latach 1954–1961.

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

Jego imię nosił pułk konny Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Andrij Rukkas: Razem z Wojskiem Polskim. Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1920 roku. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej–Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020, s. 310. ISBN 978-83-8098-843-9.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]