ORP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ORP (Okręt Rzeczypospolitej Polskiej) – tradycyjny skrótowiec poprzedzający nazwę własną polskiego okrętu, czyli takiego, który służy pod banderą wojenną w Marynarce Wojennej RP.

W przypadku, gdy wymienia się jeden okręt, stosuje się skrótowiec ORP, np. ORP „Gen. K. Pułaski”. Jeśli jednak wymienia się kolejno kilka okrętów, stosuje się skrótowiec OORP, co oznacza Okręty Rzeczypospolitej Polskiej. Robi się tak, aby nie powtarzać wciąż skrótu ORP, a wygląda to następująco: OORP: „Orzeł”, „Sokół”, „Sęp” (zamiast ORP „Orzeł”, ORP „Sokół”, ORP „Sęp”).

Przykładowe odpowiedniki w marynarkach wojennych innych państw:

W nazwie ORP miała także Szkoła Podchorążych Rezerwy Marynarki Wojennej ORP „Bałtyk” – polska szkoła działająca w latach 19431946 na terenie Wielkiej Brytanii, kiedy to stacjonowała tam cała Polska Marynarka Wojenna (w okresie II wojny światowej). Szkoła nosiła oznaczenie okrętu, zgodnie z brytyjską tradycją.

Również podczas II wojny światowej niektóre okręty posiadane przez Polaków nosiły skrótowiec OF, co oznaczało Okręt Francuski. Były to okręty Francji, na krótko przekazane po jej kapitulacji przez Wielką Brytanię Polskiej Marynarce Wojennej.

W latach Polski Ludowej, mimo oficjalnej zmiany nazwy państwa z Rzeczpospolita Polska na Polska Rzeczpospolita Ludowa, nie zmieniono skrótowca na OPRL, ale utrzymano tradycyjny skrótowiec ORP.

W 1920 roku Minister Spraw Wojskowych nadał wszystkim okrętom Marynarki Wojennej dowodzonym przez oficera prawo używania okrągłych pieczęci urzędowych z wizerunkiem orła państwowego[1].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Rozkazów Wojskowych Nr 47 z 14.12.1920 r.