Oblouk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łuk w Ostrawie-Porubie
Oblouk
Porubský oblouk
Ilustracja
Łuk od strony południowej (brama)
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Poruba (Ostrawa)

Adres

U oblouku
708 00 Ostrava-Poruba

Typ budynku

budynek wielofunkcyjny

Styl architektoniczny

socrealizm

Architekt

Vladimír Meduna
Evžen Šteflíček
Stavoprojekt Ostrava

Rozpoczęcie budowy

1952

Ukończenie budowy

1955

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Łuk w Ostrawie-Porubie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Łuk w Ostrawie-Porubie”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Łuk w Ostrawie-Porubie”
Ziemia49°49′22,52″N 18°10′25,98″E/49,822922 18,173883

Oblouk (z cz. Łuk) – zespół wielofunkcyjnych (domy mieszkalne i pawilony handlowe) budynków w Porubie, dzielnicy Ostrawy (do 1957 osobne miasto).

Jego nazwa wzięła się od planu łuku na którym oparto bryłę całego budynku, jak i kształtu bramy pełniącej rolę wjazdu do całej dzielnicy.

Ze względu na swój rozmiar i elementy wykończenia (między innymi płaskorzeźby i sgraffiti), budynek jest charakterystycznym przykładem architektury socrealistycznej powojennych Czech. W 2008 został wpisany do rejestru pamiątek kulturowych Republiki Czeskiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1951 komunistyczne władze Czechosłowacji zatwierdziły plan budowy tzw. „Nowej Ostrawy” (cz. Nová Ostrava) na znacjonalizowanych posiadłościach rodziny Wilczków w okolicach rzeki Porubka. Według naczelnego architekta Vladimíra Meduny, nowe socjalistyczne miasto w swoich założeniach i kształcie miało przypominać podobne projekty w Związku Radzieckim (Magnitogorsk, Nowokuźnieck)[2].

W projektach urbanistów nową dzielnicę miał otwierać reprezentacyjny budynek z przypominającą antyczny łuk triumfalny bramą. Na początku lat 50. monumentalne, często nierealistyczne projekty (naśladujące proporcje w budownictwie stalinizmu) były przeskalowywane w dół; ostatecznie zdecydowano się na budowę kilkukondygnacyjnego zespołu budynków mieszkalnych z łukiem nad ulicą otwierającą wjazd do tzw. pierwszego (najstarszego) okręgu późniejszej Poruby.

Właściwa budowa według projektu Vladimíra Meduny i Evžena Šteflíčka rozpoczęła się w 1952. Pierwsi lokatorzy (głównie pracownicy kopalni OKD) zaczęli się wprowadzać do niego pod koniec roku 1954, jednak właściwe prace trwały jeszcze w kolejnym roku. Zrezygnowano z obecnego w projekcie obszernego placu i fontanny przed budynkiem, gdyż funkcję łącznika między „starą” a nową Ostrawą zaczęła pełnić ówczesna aleja Klementa Gottwalda (dziś 28. října), a reprezentacyjną aleją Poruby została Hlavní třída[3].

Po rozpadzie Czechosłowacji i stopniowej deindustrializacji dzielnicy porubski łuk był uważany za relikt komunizmu i długo zaniedbywany. We wrześniu 2022 zakończył się gruntowny remont budowli; kosztem 109 milionów koron czeskich wyremontowano skupowane przez władze dzielnicy mieszkania i piwnice, wymieniono dach oraz odświeżono fasadę budynku (w tym płaskorzeźby i 114 oryginalnych sgraffiti)[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Relief na szczycie budynku

Oblouk to budynek na planie łuku o długości około 250 metrów[5], wysoki na sześć kondygnacji. Od strony południowej na parterze znajdują się pawilony handlowe, resztę budowli (podzielonej na 12 modułów) zajmuje łącznie 225 lokali mieszkalnych[3].

Kolumny i sgraffiti wewnątrz łuku

Styl zewnętrznej fasady budynku łączy cechy socrealizmu i klasycyzmu. Jedną z inspiracji architektów miał być układ Placu Pałacowego w Sankt-Petersburgu z barokowym Pałacem Zimowym i gmachem Sztabu Głównego[6]. Ściany wokół okien na poddaszu i wnętrze głównego łuku od wewnątrz pokrywają sgraffiti (według sprawozdań z remontu jest ich 114), zaś cały budynek jest zwieńczony płaskorzeźbą przedstawiającą powrót robotników z pracy do domu (obok sylwetki w ubraniu roboczym widoczne są postaci rodziny z psem i rower).

Detale budynku zawierają elementy klasyczne (kolumny wewnątrz przejścia i pilastry na zewnątrz okien) i pochodzące ze stylu narodowego czeskiego renesansu. Krytyk architektury europejskiego komunizmu Owen Hatherley we wzorach sgraffiti i głębokich gzymsach porubskiej budowli dopatruje się nawiązań do praskiego pałacu Schwarzenbergów[7]. Wzory z renesansowych budynków w Pradze miały być masowo kopiowane i prefabrykowane, żeby ozdabiać nowe budowle w najstarszej części Poruby[6].

Oblouk i cała najstarsza zabudowa Poruby są świadectwem założeń architektów wczesnego socrealizmu. Budynki miały być użyteczne, jednak możliwie monumentalne i z zewnątrz misternie wykończone z licznymi nawiązaniami do klasycyzmu, a w tym przypadku dodatkowo z elementami lokalnych nurtów w architekturze i sztuce. Podobnie jak w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, odwilż i dojście do władzy Nikity Chruszczowa skutkowały odejściem od nadmiaru zewnętrznych detali (uznanych za „kosmopolityzm”) i powstawaniem mniejszych budynków o prostszej formie, nierzadko wykonanych z gorszych materiałów[8]. Mieszkania powstające w nowszych częściach Poruby w dalszych latach również były mniejsze niż te wydzielone wewnątrz porubskiego łuku[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Národní památkový ústav: Soubor obytných domů zvaný "Oblouk". Památkový Katalog. [dostęp 2023-03-09]. (cz.).
  2. a b Eva Špačková. Vize socialistického města na příkladu Nové Ostravy. „Architektúra & urbanizmus”, s. 19-38, styczeń 2016. Ústav stavebníctva a architektúry SAV. ISSN 0044-8680. (cz.). 
  3. a b Daniel Michalík: Bytový dům Oblouk jako brána do Nové Ostravy. Ondřej Jakubec (red.). Brno: Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Masaryka (praca dyplomowa), 2010. [dostęp 2023-03-09].
  4. ČT24 — Česká televize: Chlouba Poruby je v novém kabátě. Budovu s věžičkou se ale opravit nepodařilo. 15 września 2022. [dostęp 2023-03-09]. (cz.).
  5. Porubský Oblouk je po opravě, rekonstrukce připravila i připomínku současné doby. archiweb.cz, 15 września 2022. [dostęp 2023-03-09]. (cz.).
  6. a b Kimberly E. Zarecor, Manufacturing a Socialist Modernity. Housing in Czechoslovakia, 1945-1960, University of Pittsburgh Press, 2011, s. 159-172.
  7. Owen Hatherley, Landscapes of Communism: a History Through Buildings, The New Press, 2016, ISBN 978-1-62097-189-5, OCLC 948037913 [dostęp 2023-03-09].
  8. Andrzej Skalimowski, Sigalin: towarzysz odbudowy, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2018, ISBN 978-83-8049-779-5, OCLC 1129015723 [dostęp 2023-03-09].