Ochozjasz (król Judy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Achazjasz
Ilustracja
Portret Achazjasza w Promptuarii Iconum Insigniorum
król Judy
Okres

841

Poprzednik

Joram

Następca

Atalia

Dane biograficzne
Dynastia

Omrydzi (po kądzieli) i dynastia Dawida (po mieczu)

Data urodzenia

863

Data śmierci

841 p.n.e.

Ojciec

Joram

Matka

Atalia

Żona

Sibeja z Beer Szeby

Dzieci

Joasz

Ochozjasz, Achazjasz (hebr. אחזיה, Jahwe uchwycił) − postać biblijna ze Starego Testamentu, król Judy (841 r. przed Chr.)[1][a], syn Jorama i Atalii. Wraz ze swym wujem, królem Joramem z Izraela, z którym zawarł przymierze, zostali zamordowani przez Jehu.

Rodowód

4. Jozafat      
    2. Joram
5. NN        
      1. Ochozjasz
6. Achab    
    3. Atalia    
7. Izebel      
 

Ochozjasz był najmłodszym synem króla Jorama i jego żony Atalii, córki izraelskiego króla Achaba. Po tym, jak jego bracia zostali uprowadzeni w czasie arabskiego najazdu, został następcą tronu. Po śmierci ojca w 841 p.n.e. został królem Judy. W chwili objęcia rządów miał 22 lata.

Podobnie jak rodzina ze strony matki popierał kult kananejskiego boga Baala. Poparł swojego wuja Jorama w jego konflikcie z syryjskim królem Chazaelem. Gdy Joram został ranny i wycofał się do Jizreel, Ochozjasz udał się tam odwiedzić wuja.

W czasie pobytu Ochozjasza w Jizreel, doszło do przewrotu w królestwie Izraela. Jehu zastrzelił z łuku króla Jorama. Ochozjasz próbował ratować się ucieczką na rydwanie. Zraniony u wejścia do Gur (lub na wzniesieniu Gur) koło Jibleam kontynuował ucieczkę do Megiddo, gdzie zmarł.

Został pochowany w Jerozolimie.

Z Sibeją z Beer-Szeby miał syna Joasza.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Data bardzo sporna. Por. Tablica chronologiczna. W: Biblia Tysiąclecia. Wyd. V. Poznań: Pallottinum, 2008, s. 1644. ISBN 978-83-7014-607-8.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James B. Pritchard, Wielki Atlas Biblijny, Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa 1994, ISBN 83-85435-47-6, str. 9.