Oddział Edmunda Taczanowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edmund Taczanowski

Oddział Edmunda Taczanowskiegopartia powstańcza okresu powstania styczniowego, operująca na ziemi wielkopolskiej.

Dowódcą oddziału był Edmund Taczanowski, jego adiutantem Wacław Koszutski (1836−1891)[1].

W okresie poprzedzającym wybuch powstania styczniowego przygotowywał potencjalnych uczestników walki zbrojnej poprzez Bractwo Kurkowe i Bractwo Jedności. Zaangażował się aktywnie w walki powstańcze. Komitet Działyńskiego wyznaczył go na dowódcę jednego z oddziałów ochotniczych.

Taczanowski przystąpił do jego organizacji w okolicach Pleszewa, ale został zaskoczony przez wojsko pruskie i rozbity w lesie sławoszewskim.

Taczanowski zebrał część swoich żołnierzy oraz nowych ochotników i sformował kolejny oddział, z którym odniósł zwycięstwo pod Pyzdrami (29 kwietnia 1863) i zajął Koło. Został rozbity 8 maja pod Ignacewem przez Rosjan.

Pod koniec maja 1863 Rząd Narodowy mianował Taczanowskiego dowódcą wojsk województwa kaliskiego i mazowieckiego oraz awansował do stopnia generała. Oddział Taczanowskiego toczył walki pod Łaskiem, Goszczanowem, Czepowem, Pęcherzewkiem, Sędziejowicami. Został rozbity pod Kruszyną.

Część powstańców oddziału Taczanowskiego uzbrojona była w karabinki rewolwerowe Colt Root[2]

Po klęsce oddziału Taczanowski wyjechał do Francji, potem do Turcji. Bez powodzenia szukał tam poparcia dla pomysłu stworzenia polskich oddziałów walczących o niepodległość.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lech Rugała, O historycznych związkach wzajemnych Wielkopolski i Wielkopolan z Sudetami. [dostęp 2010-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-06)].
  2. Michał Mackiewicz, Sztućce, Janczarki, Belgijczyki − o uzbrojeniu strzeleckim w powstaniu styczniowym, „Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej 31”, 2014, s. 143, ISSN 0551-3790.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]