Olej kokosowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tradycyjny sposób wyrobu oleju kokosowego na Seszelach

Olej kokosowy (masło kokosowe, tłuszcz kokosowy) – olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera) zwanego koprą. Spotykany najczęściej jako rafinat, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty.

Zawiera kwas laurynowy. Ma barwę białą. Topnieje w temperaturze 20–28 °C. Stosowany do smażenia, do ciast oraz wyrobu margaryny i czekolady. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie w produkcji kwasów tłuszczowych i alkoholi, do wyrobu świec i apretur włókienniczych[1]. W przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany jako balsam do ciała, maska do włosów, olejek do masażu lub do kąpieli. Ma właściwości odżywcze i nawilżające[2].

Wiele organizacji zdrowotnych odradza regularną konsumpcję oleju kokosowego z powodu dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia[3][4].

Zastosowanie oleju kokosowego[edytuj]

Olej kokosowy ma liczne zastosowania. Oprócz tego, że stosowany jest powszechnie w kuchni, ma liczne zastosowania kosmetyczne i prozdrowotne. Posiada właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. Liczne badania dowodzą, że ma też działanie odchudzające.[potrzebny przypis]

Przypisy

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 497.
  2. NutkaSmakow.pl. Właściwości oleju kokosowego w zastosowaniu do celów kosmetycznych.
  3. Around the Block Nutrition Facts at a Glance: More on Nutrients to Get Less Of, Agencja Żywności i Leków, 2014 [dostęp 2016-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-01].
  4. Avoiding Heart Attacks and Strokes, Światowa Organizacja Zdrowia [dostęp 2016-05-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]