Olej kokosowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tradycyjny sposób wyrobu oleju kokosowego na Seszelach

Olej kokosowy (masło kokosowe, tłuszcz kokosowy) – olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Spotykany najczęściej jako rafinat, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty.

Zawiera kwas laurynowy. Ma barwę białą. Topnieje w temperaturze 20–28 °C. Stosowany jest do smażenia, do ciast oraz wyrobu margaryny i czekolady. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie w produkcji kwasów tłuszczowych i alkoholi, do wyrobu świec i apretur włókienniczych[1]. W przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany jako balsam do ciała, maska do włosów, olejek do masażu lub do kąpieli. Ma właściwości odżywcze i nawilżające[2].

Wiele organizacji zdrowotnych odradza regularną konsumpcję oleju kokosowego z powodu dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia[3][4].

Zastosowanie oleju kokosowego[edytuj | edytuj kod]

Niektóre badania sugerują potencjalne wykorzystanie oleju kokosowego w kosmetyce skóry i włosów oraz w profilaktyce chorób serca, otyłości i niepokoju[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 497.
  2. NutkaSmakow.pl. Właściwości oleju kokosowego w zastosowaniu do celów kosmetycznych.
  3. Around the Block Nutrition Facts at a Glance: More on Nutrients to Get Less Of, Agencja Żywności i Leków, 1 lutego 2014 [dostęp 2016-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-01].
  4. Avoiding Heart Attacks and Strokes, Światowa Organizacja Zdrowia [dostęp 2016-05-08].
  5. Kappally, Shijna, Arun Shirwaikar, and Annie Shirwaikar. "Coconut Oil–A Review of Potential Applications." Hygeia:: Journal for Drugs and Medicines (2015): 34-41.
  6. Coconut Oil, „Science-Based Medicine”, 28 maja 2013 [dostęp 2017-02-10] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]