Operacja wojskowa pod Al-Ukajriszi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Al-Ukajriszi
Wojna domowa w Syrii
Czas 3/4 lipca 2014
Miejsce Al-Ukajriszi, Ar-Rakka
Terytorium Syria
Wynik Zwycięstwo Państwa Islamskiego
Strony konfliktu
Flag of the Islamic State of Iraq and the Levant2.svg Państwo Islamskie Stany Zjednoczone Delta Force
 Jordania (według IS)
Straty
Flag of the Islamic State of Iraq and the Levant2.svg kilku zabitych Stany Zjednoczone 1 ranny
Jordania 1 ranny
brak współrzędnych
Wojna domowa w Syrii

Przebieg wojny domowej w Syrii:
DaraHimsDżisr asz-SzughurHamaBaba AmrIdlibPlan AnnanaHulaAt-TurajmisaDamaszek (Darajja) – AleppoFront kurdyjskiMa’arrat an-NumanFront damasceńskiHama (Akrab) – Ar-RakkaAl-KusajrDżudajdat al-FadlBanijasChan al-AsalSalmaGhutaMalulaPustynna DrogaSadadGóry Kalamun (Arsal) – Front islamski (SyriaIrakInterwencja międzynarodowa) – Front południowyChan SzajchunKasabHamaAl-Ukajriszi
Reakcje międzynarodowe

Bitwa pod Al-Ukajriszi (także Al-Ikriszi, Ukajrisza) – operacja przeprowadzona przez amerykańskie siły specjalne w celu uwolnienia z rąk ekstremistów Państwa Islamskiego (IS) przetrzymywanych zakładników. Operacja komandosów Delta Force, która miała miejsce w nocy z 3/4 lipca 2014 w wiosce Al-Ukajriszi leżącą pod bastionem rebeliantów Ar-Rakka (Syria), zakończyła się niepowodzeniem.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Po północy, 4 lipca 2014, amerykańskie lotnictwo wkroczyło bez zgody syryjskiego rządu w syryjską przestrzeń powietrzną i dokonało bombardowania bazy rebeliantów "Usama ibn Ladin" zlokalizowanej w wiosce Al-Ukajriszi, leżącej 17 km na południowy wschód od Ar-Rakki, będącą nieoficjalną stolicą Państwa Islamskiego. W trakcie bombardowania bazy, w odległości 3-5 km od niej ze śmigłowców Black Hawk wysadzono komandosów, którzy zablokowali drogę między Al-Ukajriszi i Ar-Rakką. Następnie komandosi przeczesywali wioskę w celu znalezienia kryjówki w której przetrzymywano zakładników. W międzyczasie z Ar-Rakki pod Al-Ukajriszi przybyli rebelianci, którzy wdali się w walkę z amerykańskimi komandosami. Po trzech godzinach walk, między godz. 3:00 a 4:00 komandosi wycofali się[1].

W operacji ranny został jeden komandos, zginęło też kilku dżihadystów. Według relacji rebeliantów, w operacji udział wzięły też siły Jordanii i ranny został jeden jordański wojskowy[1].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

W odwecie za amerykańską operację lotniczą wymierzoną w Państwo Islamskie podjęto w sierpniu 2014 w Iraku, islamiści dokonali egzekucji na amerykańskim fotoreporterze Jamesie Foleyu, który miał zostać uwolniony podczas akcji w Al-Ukajriszi. Zostało to uwiecznione na nagraniu video opublikowanym 19 sierpnia 2014. Islamiści zażądali od Baracka Obamy zaprzestania bombardowań, grożąc w przeciwnym wypadku egzekucją kolejnego zakładnika, Stevena Joela Sotloffa[2]. Nagranie z egzekucji Stevena Sotloffa zostało opublikowane przez Państwo Islamskie 2 września 2014[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The failed US mission to try and rescue James Foley from Islamic State terrorists (ang.). The Telegraph, 2014-08-21. [dostęp 2014-09-19].
  2. Islamic State beheads American reporter (ang.). Long War Journal, 2014-08-20. [dostęp 2014-09-19].
  3. Steven Sotloff beheaded by Islamic State - latest (ang.). Telegraph, 2014-09-02. [dostęp 2014-09-19].