Abu Bakr al-Baghdadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abu Bakr al-Baghdadi
براهيم عواد إبراهيم علي محمد البدري السامرائي
Kalif Ibrahim
Ilustracja
Abu Du'a w 2004 roku
Imię i nazwisko przy narodzeniu Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1971[1]
Samarra
Narodowość Irak
Uczelnia Uniwersytet Bagdadzki
Wyznanie Islam sunnicki

Abu Bakr al-Baghdadi (ur. 28 lipca 1971 w Samarrze[2]), znany także jako Abu Du’a lub kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i – przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie (ISIL) oraz samozwańczy kalif Państwa Islamskiego, które obejmuje okupowane przez jego organizację terytoria północno-wschodniej Syrii oraz zachodniego Iraku. Jeden z 8 kandydatów do tytułu „Człowiek Roku” 2015 magazynu „Time”[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Al-Baghdadi (jest to pseudonim) urodził się w Samarrze, zaś w momencie inwazji amerykańskiej na Irak był imamem w jednym z meczetów w rodzinnym mieście[4]. Ukończył studia na Uniwersytecie Bagdadzkim[5]. Według dalszych niepewnych informacji jeszcze za rządów Saddama Husajna należał do radykalnej organizacji islamskiej, według innej wersji Amerykanie przetrzymywali go przez cztery lata w Camp Bucca (został zwolniony w 2009[6]) i to tam jego poglądy religijne silnie się zradykalizowały[4]. Według jeszcze innych informacji al-Baghdadi został członkiem al-Ka’idy krótko po wybuchu wojny amerykańsko-irackiej i służył pod rozkazami Abu Musaba az-Zarkawiego, początkowo zajmując się przerzucaniem przez granicę zagranicznych bojowników islamskich, następnie zaś został samozwańczym emirem Rawy. Tam miał zasłynąć z brutalności jako przewodniczący założonego przez siebie sądu szariackiego i inicjator publicznych egzekucji osób podejrzewanych o wspieranie wojsk amerykańskich[5].

Al-Baghdadi nauczał w różnych meczetach w Iraku i kierował mniejszymi bojówkami sunnickimi, po czym wszedł do Rady Konsultacyjnej Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie, a następnie w 2010[4] został jego przywódcą. Utrwalając swoją władzę dopuścił się szeregu zamachów bombowych na cywilów szyickich, jak również zabójstw lokalnych przywódców sunnickich[5].

Jego znaczenie wzrosło podczas rozmów – zakończonych ostatecznie niepowodzeniem – o połączeniu ISIS i innej powiązanej z Al-Ka’idą organizacji, walczącej w wojnie domowej w SyriiFrontu Obrony Ludności Lewantu[4]. Al-Baghdadi odmówił wykonania rozkazów przywódcy Al-Ka’idy Ajmana az-Zawahiriego, który wzywał ISIS do skupienia się na walce w Iraku, podczas gdy Syria byłaby obszarem działania Frontu Obrony Ludności Lewantu[4]. Jako swój cel przedstawiał budowę kalifatu na terytorium Iraku i Syrii, który następnie rozwinąłby się w jedno państwo islamskie, zamieszkane przez wszystkich muzułmanów[5].

W 2011 Stany Zjednoczone oficjalnie uznały al-Baghdadiego za terrorystę i wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 mln dolarów za informacje, które pozwolą pojmać go żywego lub martwego[4].

Al-Baghdadi w rozmowach z dowódcami swoich oddziałów występuje w masce, nie publikował również (jak Ajman az-Zawahiri lub wcześniej Usama ibn Ladin) żadnych nagrań z przesłaniami dla zwolenników. Do lipca 2014 znane były jedynie dwa zdjęcia, na których jest z pewnością widoczny[4].

29 czerwca 2014 ogłosił się władcą Państwa Islamskiego, obejmującego okupowane przez jego organizację terytoria północno-wschodniej Syrii oraz zachodniego Iraku[6]. Posługuje się tytułem kalifa i imieniem Ibrahim ibn Awwad[7]. Według jego zwolenników należy do plemienia Kurajszytów, do którego należał także prorok Mahomet, co predystynuje go do objęcia tronu kalifa. 5 lipca 2014 Abu Bakr al-Baghdadi po raz pierwszy opublikował wideo ze swoim udziałem, by zdementować w ten sposób pogłoski o jego śmierci w nalocie wojsk irackich. Na filmie zarejestrowano przemowę, jaką wygłosił w piątek 4 lipca w meczecie an-Nuri w Mosulu[8].

14 czerwca 2016 związana z Państwem Islamskim agencja informacyjna podała, że al-Baghdadi zginął podczas amerykańskiego nalotu dwa dni wcześniej. Jako miejsce śmierci wskazywano Ar-Rakkę lub Mosul[9][10]. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych stwierdzili, że nie mogą potwierdzić śmierci terrorysty[11][12]. W listopadzie 2016, podczas bitwy o Mosul, opublikowane zostało wezwanie al-Baghdadiego do kontynuowania wojny przeciwko „niewiernym” w prowincji Niniwa, do organizacji zamachów w Arabii Saudyjskiej oraz do ataku na Turcję[13]. Według Iraqi News zginął 10 czerwca 2017 w Rakce[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]