Front południowy podczas wojny domowej w Syrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Front południowy podczas wojny domowej w Syrii
Wojna domowa w Syrii
Ilustracja
Sytuacja w mieście Dara we wrześniu 2014
Czas od 2011
Miejsce As-Suwajda, Dara, Kunajtira
Terytorium Syria
Strony konfliktu
Flag of Jihad.svg Dżabhat an-Nusra
Flag of the Islamic Front (Syria) (Black).svg Front Islamski
Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg Wolna Armia Syrii
Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg Syryjski Front Rewolucyjny

Wsparcie finansowe i militarne
GCC Flag.svg Rada Współpracy Zatoki Perskiej
 Stany Zjednoczone
 Jordania
Izrael Siły Powietrzne Izraela

Syria Syria (siły rządowe)
National Defense Force SSI.svg Narodowe Siły Obronne
Szabiha
Dowódcy
Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg Abd al-Ilah al-Baszi Suhil Salman Hassan
brak współrzędnych
Wojna domowa w Syrii

Front południowy podczas wojny domowej w Syrii – działania wojenne podczas wojny domowej w Syrii, na froncie południowym obejmującym muhafazy: As-Suwajda, Dara oraz Kunajtira.

Wydarzenia 2011-2013[edytuj | edytuj kod]

Dara była jednym z pierwszych miast, gdzie na początku powstania przeciwko rządom Baszszar al-Asad, doszło do masowego buntu ludności. Po kilkudniowym oblężeniu miasta z przełomu kwietnia i maja 2014, tamtejsze powstanie zostało stłumione.

Działania wojenne w muhafazie Dara rozpoczęły się na początku 2013, kiedy bojownicy z Wolnej Armii Syrii zaczęli otrzymywać wsparcie finansowe i militarne od międzynarodowych donatorów. Broń dla bojowników opozycji była szmuglowana przez granicę z Jordanią. Pierwszym znacznym sukcesem rebeliantów było zajęcie przez Wolną Armię Syrii w dniu 29 marca 2013 45-tysięczne Dael[1]. Aby zapobiec pochodowi rebeliantów z frontu południowego na Damaszek, siły rządowe miasto 13 maja 2013 siły rządowe przejęły kontrolę nad miastem Chirbit Ghazalijja, odblokowując tym samym strategiczną drogę między Damaszkiem a Darą[2]. Kolejnym dużym sukcesem rebeliantów było zajęcie 17 lipca 2013 miasta Nawa, a 28 września 2013 przejścia granicznego z Jordanią w Ramthmie[3].

Front południowy stał się bastionem Wolnej Armii Syrii. Stanowiły go muhafazy Al-Kunajtira oraz Dara.

Działania wojenne w 2014[edytuj | edytuj kod]

Powołanie Frontu Południowego[edytuj | edytuj kod]

Generalną ofensywę na froncie południowym, umiarkowane ugrupowania rebeliancie skupione wokół Wolnej Armii Syrii rozpoczęły lutym 2014. 14 lutego 2014, 49 ugrupowań wchodzących w skład Wolnej Armii Syrii, powołało grupę pod nazwą Front Południowy[4]. Wcześniej rebelianci korzystając z broni dostarczanej przez Stany Zjednoczone oraz Arabię Saudyjską za pośrednictwem Jordanii (m.in. pociski przeciwpancerne, za pomocą których skutecznie eliminowano syryjskie czołgi), byli w stanie zająć miejscowość Atman, leżącą na północ od Dary. Zachodni donatorzy oceniali, iż na froncie południowym tuż przy granicy z Jordanią walczyli najbardziej umiarkowani opozycjoniści i nawet obecni tam islamiści z Dżabhat an-Nusra, byli w ocenie zachodnich wywiadów "bardziej pragmatyczni" niż współtowarzysze broni z północy kraju. Umiarkowanych rebeliantów oprócz Dżabhat an-Nusra, wspierał również Front Islamski[5].

W drugiej połowie lutego toczono intensywne walki ze zmiennym szczęściem pod Darą. 19 lutego 2014 Syryjskie Arabskie Siły Powietrzne rozpoczęły kampanię intensywnych nalotów na pozycje rebeliantów pod Darą[6]. W nocy 25 lutego 2014 bojownicy z Dżabhat an-Nursy zajęli bazę u podnóża wzgórza Tall Al-Dżabijja, w której rzekomo znajdowały się wywożonej z kraju zapasy broni chemicznej. Zaniepokojony możliwym faktem wpadnięcia broni chemicznej w ręce islamistów, będących de facto odgałęzieniem Al-Kaidy, zagraniczny wywiad zagroził bojownikom, w przypadku przechwycenia broni, izraelskimi nalotami. Islamiści zgodzili się pozostawić broń chemiczną, co potwierdził jordański wywiad. 1 marca 2014 na miejsce przybyło syryjskie wojsko, które odepchnęło bojowników od niezabezpieczonej bazy[7].

Odbicie Inchil oraz Nawy przez armię[edytuj | edytuj kod]

W międzyczasie armia kierowała swoje natarcie ku miast Inchil oraz Nawa, które zostały odbite z rąk buntowników. Konfrontacje toczono również na Wzgórzach Golan oraz w muhafazie Al-Kunajtira, która według Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych w 80% była kontrolowana przez opozycjonistów[8]. 19 marca 2014 rebelianci zajęli więzienie Gharaz, uwalniając z niego setki osób[9]. Dzień później kontrofensywa rebeliantów stanęła u bram miast Nawa, Szajch Maskin i Izra, z powodu wstrzymania dostaw broni przez granicę jordańską. 3 kwietnia 2014 siły opozycyjne dokonały szturmu na bazę wywiadu sił powietrznych w Darze. W międzyczasie pozycje rebeliantów były bombardowane przez lotnictwo za pomocą bomb beczkowych[10]. 16 kwietnia 2014 Jordańskie Królewskie Siły Powietrzne zbombardowały syryjski pojazd opancerzony, który usiłował przekroczyć granicę jordańsko-syryjską[11].

Bitwa o Tall al-Dżabijję[edytuj | edytuj kod]

24 kwietnia 2014 rebelianci przejęli wzgórze Tall al-Dżabijja oraz część wioski As-Sikkarijja pod Nawą, przechwytując od pokonanych żołnierzy spore ilości broni[12]. Dzień później, armia bez powodzenia próbowała odbić wzgórze. W dwudniowej bitwie o Tall al-Dżabijję zginęło 49 rebeliantów, w przeważającej ilości bojowników Dżabhat an-Nusra, oraz 62 żołnierzy[13]. 26 kwietnia 2014, armia rozpoczęła wycofywanie się z pozycji spod Tall al-Dżabijji, tymczasem rebelianci zajęli kolejne wzgórze – Tall Dżamu – oddalone o 5 km od zajętego dwa dni wcześniej wzgórza oraz punkt kontrolny i most w Tajruz[14]. Z kolei 27 kwietnia 2014 weszli na wzgórze Tall al-Ahmar[15].

Tarcia wśród rebeliantów i przechodzenie miast z rąk do rąk[edytuj | edytuj kod]

1 maja 2014 do walk pod Darą przyłączył się Syryjski Front Rewolucyjny. Nie spodobało się to radykałom, gdyż Dżabhat an-Nusra wieczorem 3 maja 2014 po walce z SFR w Nawie, uprowadził dowódcę formacji Ahmada An-Na'miha, który uprzednio zdezerterował z narodowej armii zasadniczej[16]. Torturowany An-Na'mih przyznał się, że współpracował z zagranicznym wywiadem, by podważyć wysiłek wojenny rebeliantów w kluczowych starciach[17]. 5 maja 2014 islamiści ruszyli z ofensywą pod kryptonimem "Allah Akbar", której celem było zajęcie miasta Inchil i Nawa. Cele operacji zostały osiągnięte już po trzech dniach walk[18]. 15 maja 2014 rebelianci wysadzili tunel wypełniony bombami w Darze, ogłaszając tym samym początek nowej ofensywy[19].

Kontratak sił rządowych rozpoczął się 16 maja 2014. Wówczas odpalono ponad 100 rakiet i dokonano 15 rajdów powietrznych na Nawę[20]. Postępy Syryjskich Arabskich Sił Zbrojnych zanotowano również w Inchil, Dżasim i Darze. Dzień później wojsko odbiło wzgórze Tall al-Dżabijja[21]. 20 maja 2014 armia zajęła przedmieścia Dary i weszła do Nawy[22]. Drugie z tych miast zostało całkowicie przejęte dokładnie tydzień później. W związku z tym armia odbiła kluczowe sektory na froncie południowym[23].

Otwarcie frontu w As-Suwajdzie i kryzys na Wzgórzach Golan[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięskiej i trwającej nieco ponad tydzień ofensywie, walki na froncie przygasły. Rebelianci, podobnie jak było to w Górach Kalamun przystąpili do działań partyzanckich, w czasie których 14 czerwca 2014 zdołali zająć bazę na wzgórzu Al-Dżumu po Nawą oraz 16 lipca 2014 bazę 26. Batalionu. W międzyczasie, bo 23 czerwca 2014 Siły Lotnicze Izraela zbombardowały kwaterę 90. Brygady, mieszczącą się w Al-Kawm u podnóża Wzgórza Golan. Był to odwet za upadek pocisków na Wzgórza Golan, w efekcie czego zginął izraelski nastolatek[24]. W sierpniu 2014 plemiona beduińskie z As-Suwajdy, chwyciły za broń i zbuntowały się przeciwko siłom rządowym. Wspierani przez ekstremistów z Dżabhat an-Nusra walczyli przeciwko miejscowym Druzom. Po raz pierwszy po raz wojny domowej walki przelały się na muhafazę as-Suwajda, całkowicie kontrolowanej dotąd przez rząd centralny. Buntownicy zdołali przejąć miasta Ajb oraz Lajat[25]. Tymczasem 24 sierpnia 2014 rebelianci przygotowując się do ataku na miasto Zimrin, leżące przy granicy muhafaz Dara i Al-Kunajtira, wpadli w mieście Harra w zasadzkę, w efekcie czego 32 bojowników poniosło śmierć[26].

Mimo zasadzki rebelianci Dżabhat an-Nusra, Frontu Islamskiego a także Syryjskiego Frontu Rewolucyjnego posunęli się dalej i 27 sierpnia 2014 zajęli przejście graniczne Al-Kunajtira z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan. W bitwie zginęło 20 żołnierzy i czterech rebeliantów Dwa dni później sunniccy rebelianci uprowadzili 44 żołnierzy z Fidżi stacjonujących na Wzgórzach Golan w ramach misji stabilizacyjnej UNDOF. 30 sierpnia 2014 ekstremiści zaatakowali filipińskich żołnierzy, domagając się wcześniej od nich złożenia broni i oddania dwóch obozów[27]. Żołnierze z Fidżi zostali uwolnieni 11 września 2014[28].

Ofensywa rebeliantów pod Wzgórzami Golan[edytuj | edytuj kod]

4 września 2014 rebelianci ogłosili początek ofensywy w muhafazie Al-Kunajtira. Tego samego dnia izraelskie lotnictwo zbombardowało Bazę 90. Brygady, w wyniku czego śmierć poniosło trzech żołnierzy[29]. Po dwóch dniach walk rebelianci zdołali przejąć kontrolę nad miastami Maszara, Wzgózem Maszara i Chamisijją. W operacjach śmierć poniosło 73 bojowników, w tym 52 zginęło w zasadzce na Wzgórzu Maszara, którą zastawiła milicja Druzów[30]. W ofensywie udział brali rebelianci Syryjskiego Frontu Rewolucyjnego i Dżabhat an-Nusra[31]. 6 września 2014 armia przystąpiła do kontrataku na Maszarę, jednak rebelianci go odparli, zajmując w międzyczasie szpital w Majduliji, który pełnił funkcję bazy sił zbrojnych. W trakcie walk o te pozycje zginęło 26 żołnierzy oraz 17 rebeliantów. 7 września 2014 rebelianci zajęli miasto Nabil as-Sachir[32].

9 września 2014 wojsko wycofała się z rejonu Chan al-Hallabat, co umożliwiło rebeliantom przechwycić Wzgórze al-Mal, które łączyło Al-Kunajtirę z Darą. Następnie bojowicy weszli do miejscowości At-Tajha, Akraba i Kafar Nasig. Podczas ofensywy zginęło ośmiu rebeliantów. Po kilku dniach ofensywy rebelianci kontrolowali 70% terytorium muhafazy Al-Kunajtiry[33]. Do 13 września 2014 rebelianci zdobyli kontrolę nad 80% powierzchni muhafazy Al-Kunajtira[34], z kolei do 15 września 2014 opozycjoniści zdołali zająć całą syryjską stronę Wzgórz Golan. W tym czasie ONZ było zmuszona, wycofać z regionów setki żołnierzy pokojowych stacjonujących na Wzgórzach Golan. Rebelianci zajęli bazy, broń i pojazdy, pozostawione przez "błękitne hełmy"[35].

23 września 2014 na wzgórzach Golan, siły izraelskie zestrzeliły syryjski Su-24, który wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną[36].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Syrian rebels ‘seize’ key town near Jordan. Al Dżazira, 2013-03-30. [dostęp 2013-03-31].
 2. Syrian government gains control of strategic town; airstrikes on Damascus with Homs mosque hit. Al Dżazira, 2013-05-13. [dostęp 2013-05-13].
 3. Students reported killed in Syria air attack (ang.). Al Dżazira. [dostęp 28 września 2013].
 4. The new FSA entity will be called The Southern Front (ang.). syrianobserver.com.
 5. Southern Comfort (ang.). now.mmedia.me.
 6. Southern Comfort (ang.). now.mmedia.me.
 7. Siege of Syrian arms depot exposes chemical weapons fears (ang.). thenational.ae.
 8. Clashes escalate on Syria's southern front (ang.). al-monitor.com.
 9. Syria army fighting for control of Homs fort: official (ang.). dailystar.com.lb.
 10. Violence flares around Damascus (ang.). dailystar.com.lb.
 11. Syria Live Blog (ang.). Al Dżazira. [dostęp 2014-04-22].
 12. Syrian airstrikes target crowded market (ang.). dailystar.com.lb. [dostęp 2014-04-27].
 13. عشرات القتلى من القوات النظامية في درعا (arab.). SOHR. [dostęp 2014-04-27].
 14. Clashes and Bombardment in Damascus and Dar'a (ang.). SOHR. [dostęp 2014-04-27].
 15. السيطرة على تل استراتيجي جديد على الحدود مع الجولان المحتل (ang.). SOHR. [dostęp 2014-04-27].
 16. [Update Dara’a, What Happened, Why Now: The formation of the Southern Syrian Revolutionary Front] (ang.). tahrirsouri.com. [dostęp 2014-05-06].
 17. Syrian rebel colonel ‘confesses’ to foreign hand in rout (ang.). thenational.ae. [dostęp 2014-05-06].
 18. السيطرة على مناطق جديدة بدرعا واستشهاد 6 مواطنين (arab.). SOHR. [dostęp 2014-05-16].
 19. تباكات واستمرار المعارك بدرعا وخسائر بشرية في صفوف النظا (arab.). SOHR. [dostęp 2014-05-16].
 20. Assad regime turns guns and Hizbollah on rebels in southern Syria (ang.). thenational.ae. [dostęp 2014-05-16].
 21. Syria rebels face setback in south (ang.). al-monitor.com. [dostęp 2014-06-03].
 22. #BreakingNews: #Syria #Daraa : #SAA forces entered #Nawa from Easy and West after hill control. Fierce battle engaged in the city NOW. (ang.). Twitter. [dostęp 2014-06-03].
 23. South face of Syria's non-influential and safer than ever (ang.). Fars News. [dostęp 2014-06-03].
 24. Institute for the Study of War Syria (ang.). Institute for the Study of War. [dostęp 2014-09-02].
 25. Clashes between Druze, Bedouins rattle Syria’s south (ang.). Al-Monitor. [dostęp 2014-09-02].
 26. Syrian troops killed 32 rebels in an ambush in the southern province of Deraa early on Sunday, a monitoring group said (ang.). Al Jazeera, 2014-08-24. [dostęp 2014-09-02].
 27. Walki między rebeliantami a filipińskimi żołnierzami ONZ na Wzgórzach Golan (ang.). Wyborcza, 2014-08-30. [dostęp 2014-09-02].
 28. Fijian peacekeepers in Syria freed (ang.). Daily Star, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-023].
 29. Israel warplanes strike the 90th brigade headquarters (ang.). SOHR, 2014-09-04. [dostęp 2014-09-23].
 30. Over 50 Rebel Fighters Killed in an Ambush by a Druze Militia in the Golan (ang.). almasdarnews.com, 2014-09-06. [dostęp 2014-09-23].
 31. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-09-05. [dostęp 2014-09-23].
 32. أكثر من 40 قتيلاً وصريعاً وشهيداً في ريف القنيطرة (arab.). SOHR, 2014-09-07. [dostęp 2014-09-23].
 33. نحو 70% من قرى وبلدات القنيطرة خارج سيطرة القوات النظامية (arab.). SOHR, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-23].
 34. Rebels seize most of Syrian side of Golan truce line (ang.). Now Lebanon, 2014-09-13. [dostęp 2014-09-23].
 35. Syrian rebels seize UN weapons on the Golan (ang.). Now Lebanon, 2014-09-15. [dostęp 2014-09-23].
 36. Israel shot down Syrian aircraft over Israeli-controlled airspace (ang.). Daily Star, 2014-09-15. [dostęp 2014-09-23].