Order Camõesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Camõesa
Ordem de Camões
Awers
Awers Wielkiego Łańcucha
Awers
Awers gwiazdy
Awers
Awers oznaki Kawalera
Baretka
Baretka Wielkiego Łańcucha
Baretka
Baretka Krzyża Wielkiego
Baretka
Baretka Wielkiego Oficera
Baretka
Baretka Komandora
Baretka
Baretka Oficera
Baretka
Baretka Kawalera lub Damy
Ustanowiono

7 czerwca 1985
wprowadzony do systemu odznaczeń 30 czerwca 2021

Dewiza

AQUELES QUE POR OBRAS VALEROSAS SE VÃO DA LEI DA MORTE LIBERTANDO

Kruszec

pozłacane srebro

Order Camõesa (port. Ordem de Camões) – portugalskie odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla języka portugalskiego oraz umacniania więzów między społecznościami portugalskojęzycznymi w świecie a Portugalią[1]. Nazwany na cześć wybitnego port. poety Luísa Vaz de Camões.

Historia i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order został formalnie ustanowiony 7 czerwca 1985 roku, lecz faktycznie włączony do port. systemu odznaczeń dopiero 30 czerwca 2021 roku (jest najmłodszym orderem w systemie port. odznaczeń). Nadawany jest przez urzędującego prezydenta państwa, który jest Wielkim Mistrzem orderu i przewodniczącym Kapituły. Z wnioskami o przyznanie orderu może wystąpić do prezydenta Kapituła lub – za jej pośrednictwem – ministrowie rządu.

Według oficjalnej klasyfikacji portugalskich odznaczeń państwowych Order, wraz z Orderem Infanta Henryka i Orderem Wolności, należy do kategorii „orderów narodowych” (ordens nacionais).

Podział orderu[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak pozostałe współcześnie nadawane ordery portugalskie, order dzieli się na sześć klas:

  • Wielki Łańcuch (Grande-Colar)
  • Krzyż Wielki (Grã-Cruz)
  • Wielki Oficer (Grande-Oficial)
  • Komandor (Comendador)
  • Oficer (Oficial)
  • Kawaler lub Dama (Cavaleiro ou Dama)

Specjalną klasę stanowi stopień Członka honorowego (Membro Honorário), nadawany instytucjom oraz innym zbiorowościom.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznakę orderu stanowi złote okrętowe koło sterowe, na które nałożony jest okrągły medalion z wizerunkiem Luísa Vaz de Camões w wieńcu laurowym na błękitnym tle; medalion otacza złoty pierścień z zielonym dębowym wieńcem. Pośrodku złotego rewersu umieszczone jest godło Republiki Portugalii, otoczone spiralnym napisem z cytatem z Luzjad: AQUELES QUE POR OBRAS VALEROSAS SE VÃO DA LEI DA MORTE LIBERTANDO * LUÍS VAZ DE CAMÕES * OS LUSÍADAS ("[tym] co rycerskiemi uwiecznieni sprawy już nieśmiertelność wzięli w posiadanie")[a]. Oznakę wieńczy zielono emaliowany wieniec laurowy.

Gwiazda orderu - dodawana do trzech najwyższych klas - jest srebrna, ośmiopromienna, o brylantowanych promieniach. Pośrodku gwiazdy umieszczony jest medalion, jak przy oznace orderu.

Łańcuch - składa się z dziesięciu owalnych ażurowych ogniw z wizerunkiem otwartej księgi, na której położone jest gęsie pióro oraz dwunastu w formie zielono emaliowanych wieńców laurowych. Na podobnym wieńcu, lecz nieco większym zawieszona jest oznaka orderu.

Wstążka orderu jest niebieska z szerokimi żółtozłotymi brzegami. Kolory symbolizują morze i światło wiedzy. Kobiety noszą oznakę orderu na wstążce upiętej w kokardę (z wyjątkiem oznak dwóch najwyższych klas, noszonych na wstędze przez prawe ramię).

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Odznaczeni klasą Wielkiego Łańcucha[edytuj | edytuj kod]

(Stan na kwiecień 2024)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tłumaczenie Zofii Trzeszczkowskiej.
  1. https://www.ordens.presidencia.pt/?idc=198 (port.) [dostęp 2024-04-12]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]