Order Złotego Lwa Nassau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy orderu Holandii, Luksemburga i Nassau. Zobacz też: Order Złotego Lwa (Hesja).
Order Złotego Lwa Nassau
Awers
Awers orderu i gwiazdy
Awers
Awers Krzyża Komandorskiego
(wersja przed 1902)
Baretka
Baretka
Ustanowiono 29 stycznia 1858
Powyżej Order Oranje-Nassau
Poniżej Order Domowy Orański

Order Domowy Złotego Lwa Nassau (nl.: Huisorde van de Gouden Leeuw van Nassau, fr.: Ordre du Lion d'Or de la Maison de Nassau) – wspólne odznaczenie dwóch gałęzi dynastii Nassau, panujących w Królestwie Niderlandów i Wielkim Księstwie Luksemburga, nadawane od 1858 i pozostające do wyłącznej dyspozycji monarchy.

Historia[edytuj]

Odznaczenie zostało ustanowione 29 stycznia 1858 przez króla Niderlandów (w unii personalnej także wielkiego księcia Luksemburga) Wilhelma III oraz jego krewnego Adolfa von Nassau-Weilburg, następcy tronu w Luksemburgu, wówczas jeszcze (do 1866) panującego księcia w niemieckim księstwie Nassau, anektowanym w tym roku przez Prusy. Posiadało od początku bardzo ekskluzywny charakter i tylko jedną klasę, Wielki Krzyż, i nadawane być mogło tylko członkom rodów panujących, dygnitarzom z tytułem "ekscelencja" na stanowisku co najmniej ambasadora, premiera, generała dywizji czy arcybiskupa oraz wysokim dostojnikom dworskim.

W 1873 król Wilhelm III, pragnąc nadać orderowi charakter ogólnego odznaczenia za zasługi, rozszerzył go o trzy nowe klasy (później cztery) według znanego schematu Legii Honorowej, dodając stopnie Wielkiego Oficera, Komandora, Oficera i Kawalera, na co książę Adolf się nie zgodził, pozostając przy I. klasie nadawanej przez siebie jako prywatny order domowy. W 1892, dwa lata po objęciu tronu Luksemburga, Adolf odwołał reformy Wilhelma III i przywrócił order Złotego Lwa do pierwotnej formy ekskluzywnego jednoklasowego odznaczenia.

Od 1905 roku, w skutek umowy pomiędzy wielkim księciem Adolfem Luksemburskim a królową Wilhelminą Holenderską[1], odznaczenie ma podwójny charakter – w Holandii jest orderem domowym, nadawanym przez monarchę według własnego uznania za szczególne zasługi wobec dynastii (ósmym w kolejności odznaczeń państwowych[2]), a w Luksemburgu najwyższym orderem państwowym[1]. Wielkim Mistrzem są wspólnie monarchowie obu krajów. Książęta, bracia i synowie obu tych głów państw są od urodzenia kawalerami orderu, a od 1984 holenderskie księżniczki są odznaczane w momencie uzyskania pełnoletności[3].

Insygnia[edytuj]

Insygnia orderu to oznaka i gwiazda. Oznaką jest emaliowany obustronnie na biało krzyż maltański ze złotym obramowaniem. W medalionie awersu znajduje się herb dynastii Nassau, złoty lew w niebieskim polu, a w medalionie rewersu dewiza domu Nassau i orderu "Je maintiendrai" (Zachowam). Między ramionami krzyża znajdują się złote stylizowane monogramy "N" (Nassau).

Gwiazda orderu jest srebrna, ośmiopromienna, i nosi na sobie medalion awersu oznaki, otoczony napisem "Je maintiendrai". Order noszony jest na żółtej wstędze z obustronnymi niebieskimi bordiurami, z prawego ramienia na lewy bok.

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Złotego Lwa Nassau.

Przypisy

  1. a b Honorary distinctions of the Grand Duchy of Luxembourg. Luksemburg: Service information et presse du gouvernement, 2007. ISBN 978-2-87999-162-7.
  2. Besluit draagvolgorde onderscheidingen (niderl.). officielebekendmakingen.nl, 2013-07-25. [dostęp 2015-11-26].
  3. Huisorden (niderl.). W: Onderscheidingen [on-line]. koninklijkhuis.nl. [dostęp 2015-11-26].

Bibliografia[edytuj]

  • Gustav Adolph Ackermann, Ordensbuch...'. Annaberg 1860
  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne[edytuj]