Orliczko (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orliczko
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Orliczko

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

84[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

21,6[2] ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,115 km
0,215 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


1,6[2] m
4[2] m

Objętość

269,4 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Pniewy
Mapa konturowa gminy Pniewy, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Orliczko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Orliczko”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Orliczko”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Orliczko”
Ziemia52°36′46″N 16°19′46″E/52,612778 16,329444

Orliczkojezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, w województwie wielkopolskim, na terenie powiatu szamotulskiego, w gminie Pniewy, we wsi Orliczko.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Orliczko ma pow. 21,6 ha. Głębokość średnia wynosi 1,6 m, maksymalna - 4 m, dł. 115 m, szer. 215 m. Dno ma dosyć wyrównane, jeden niewielki głęboczek. Roślinność brzegowa jest uboga, w jej skład wchodzi głównie trzcina pospolita i pałka wodna z niewielkimi kępami situ. Roślinność o ilościach pływających to niezbyt rozległe skupisko grążela żółtego. Przezroczystość wody jest mała, waha się od 0,5 m w lecie do 1 m wiosną i jesienią. Występują tu zakwity fitoplanktonu.

Jezioro położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie wioski Orliczko, której zabudowania leżą na południowo-wschodnim brzegu. Pozostałe brzegi zbiornika stanowią pola uprawne i łąki. Akwen ma jeden wielki odpływ. Wieś Orliczko i przyległe pola wywierają duży wpływ na żyzność wody, co powoduje przyśpieszoną eutrofizację[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według: http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
  2. a b c http://www.lutom.com.pl/orliczko.html [Odczyt dnia 22.07.2011]
  3. R.Krygiel, P.Mordal, Vademecum Krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, PTTK Oddział w Szamotułach, Szamotuły 2002, s. 88

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]