Jezioro Buszewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Buszewskie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Buszewo, Buszewko
Region Pojezierze Poznańskie
Wysokość lustra 90 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 79,8 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

1,590 km
0,785 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

4,8 m
14 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Pniewy
Mapa konturowa gminy Pniewy, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Buszewskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Buszewskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Buszewskie”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Buszewskie”
Ziemia52°32′42″N 16°22′47″E/52,545000 16,379722

Jezioro Buszewskie – zbiornik wodny położony na wschód od wsi Buszewo, na terenie gminy Pniewy w województwie wielkopolskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma kształt lekko wydłużony w kierunku północ-południe. Jego dno jest regularne, o opadających łagodnie stokach, z jednym głęboczkiem, z brzegu twarde i o niewielkiej ilości osadów. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi niskie, w znacznej części podmokłe, bezleśne.

Największą część zlewni jeziora zajmują grunty orne - 61,2%. Obszary leśne na północno-wschodnim i zachodnim brzegu jeziora stanowią 22,2% zlewni. Zabudowania w miejscowościach Buszewo i Buszewko, położone w pasie przybrzeżnym jeziora zajmują 15,8%. Na stan jeziora (od ponad 20 lat) mają wpływ zanieczyszczenia z zakładów rolnych, położonych we wsiach Buszewo i Buszewko. Źródłem zanieczyszczeń wód jeziora są także spływy powierzchniowe z pól położonych w zlewni bezpośredniej jeziora, nawożonych m.in. gnojowicą. Jezioro Buszewskie jest zbiornikiem bardzo podatnym na degradację i jednocześnie silnie zanieczyszczonym, o czym świadczy kwalifikacja do III kategorii podatności na degradację oraz pozaklasowy stan wód.

Najbardziej niekorzystnym dla jeziora parametrem jest brak stratyfikacji wód, wynikający z małej głębokości średniej jeziora - mieszanie się wody w całej objętości jeziora w ciągu roku, powoduje wyższą produktywność zbiornika, a co za tym idzie spadek jakości wody. Niekorzystna jest również długa linia brzegowa w stosunku do objętości jeziora, zwiększająca możliwość kontaktu masy wody w zbiorniku z otaczającym terenem[1].

Jezioro rozciąga się wzdłuż szosy Lubosina – Buszewo, duża oś jeziora jest usytuowana w kierunku południowym. Bezpośrednią zlewnię zbiornika otaczają pola uprawne i łąki oraz zabudowania dwóch wsi po przeciwległych brzegach: Buszewa i Buszewka. Spływy z pól i wsi powodują eutrofizację jego wód. Jezioro zasilają okresowo wysychające dopływy z łąk i pól, natomiast odpływ znajduje się w południowo-zachodniej części i odprowadza wody do jeziora Lubosińskiego. Zbiornik w bardzo niewielkim stopniu jest wykorzystywany w celach rekreacyjnych. Są nad nim jedynie dzikie kąpieliska i pola namiotowe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan czystości wód powierzchniowych [dostęp 3 maja 2011]
  2. Romuald Krygiel, Paweł Mordal, Vademecum krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, Szamotuły, PTTK, 2002, s. 53

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]