Jezioro Buszewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Buszewskie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Buszewo, Buszewko
Region Pojezierze Poznańskie
Wysokość lustra 90 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 79,8 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

1,590 km
0,785 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

4,8 m
14 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Pniewy
Mapa lokalizacyjna gminy Pniewy
Jezioro Buszewskie
Jezioro Buszewskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Buszewskie
Jezioro Buszewskie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Jezioro Buszewskie
Jezioro Buszewskie
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szamotulskiego
Jezioro Buszewskie
Jezioro Buszewskie
Ziemia52°32′42″N 16°22′47″E/52,545000 16,379722

Jezioro Buszewskie – zbiornik wodny położony na wschód od wsi Buszewo, na terenie gminy Pniewy w województwie wielkopolskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma kształt lekko wydłużony w kierunku północ-południe. Jego dno jest regularne, o opadających łagodnie stokach, z jednym głęboczkiem, z brzegu twarde i o niewielkiej ilości osadów. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi niskie, w znacznej części podmokłe, bezleśne.

Największą część zlewni jeziora zajmują grunty orne - 61,2%. Obszary leśne na północno-wschodnim i zachodnim brzegu jeziora stanowią 22,2% zlewni. Zabudowania w miejscowościach Buszewo i Buszewko, położone w pasie przybrzeżnym jeziora zajmują 15,8%. Na stan jeziora (od ponad 20 lat) mają wpływ zanieczyszczenia z zakładów rolnych, położonych we wsiach Buszewo i Buszewko. Źródłem zanieczyszczeń wód jeziora są także spływy powierzchniowe z pól położonych w zlewni bezpośredniej jeziora, nawożonych m.in. gnojowicą. Jezioro Buszewskie jest zbiornikiem bardzo podatnym na degradację i jednocześnie silnie zanieczyszczonym, o czym świadczy kwalifikacja do III kategorii podatności na degradację oraz pozaklasowy stan wód.

Najbardziej niekorzystnym dla jeziora parametrem jest brak stratyfikacji wód, wynikający z małej głębokości średniej jeziora - mieszanie się wody w całej objętości jeziora w ciągu roku, powoduje wyższą produktywność zbiornika, a co za tym idzie spadek jakości wody. Niekorzystna jest również długa linia brzegowa w stosunku do objętości jeziora, zwiększająca możliwość kontaktu masy wody w zbiorniku z otaczającym terenem[1].

Jezioro rozciąga się wzdłuż szosy Lubosina – Buszewo, duża oś jeziora jest usytuowana w kierunku południowym. Bezpośrednią zlewnię zbiornika otaczają pola uprawne i łąki oraz zabudowania dwóch wsi po przeciwległych brzegach: Buszewa i Buszewka. Spływy z pól i wsi powodują eutrofizację jego wód. Jezioro zasilają okresowo wysychające dopływy z łąk i pól, natomiast odpływ znajduje się w południowo-zachodniej części i odprowadza wody do jeziora Lubosińskiego. Zbiornik w bardzo niewielkim stopniu jest wykorzystywany w celach rekreacyjnych. Są nad nim jedynie dzikie kąpieliska i pola namiotowe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan czystości wód powierzchniowych [dostęp 3 maja 2011]
  2. Romuald Krygiel, Paweł Mordal, Vademecum krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, Szamotuły, PTTK, 2002, s. 53

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]