Przejdź do zawartości

Kludno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kludno
Ilustracja
Kludno zimą
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kolno (~ 0,7 km)

Region

Pojezierze Poznańskie

Morfometria
Powierzchnia

6,98 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

morenowe

Położenie na mapie gminy Międzychód
Mapa konturowa gminy Międzychód, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kludno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kludno”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kludno”
Położenie na mapie powiatu międzychodzkiego
Mapa konturowa powiatu międzychodzkiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kludno”
Ziemia52°35′44″N 15°56′34″E/52,595556 15,942778

Kludnojezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, w obrębie wsi Kolno, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Wschodni brzeg jeziora graniczy z rezerwatem Kolno Międzychodzkie.

Dane morfometryczne

[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 6,98 ha[1].

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Na wschodnim brzegu jeziora zlokalizowany jest leśny rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie, chroniący głównie okazałe drzewostany dębowe oraz wiele rzadkich gatunków roślin[2]. Najliczniej reprezentowanym pod tym względem gatunkiem chronionym jest przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), która rośnie sporadycznie w pobliżu jeziora. Znaleziono tu także jedno stanowisko marzanki wonnej (Galium odoratum), zaś przy ujściu rzeki Kamionki znajduje się także dość liczne stanowisko porzeczki czarnej (Ribes nigrum), charakteryzującej rosnący tu ols porzeczkowy.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wykaz jezior w powiecie międzychodzkim. wrzesień 2008. s. 1/2. [dostęp 2010-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 grudnia 2014)]. Cytat: pozycja 37/46 (gm.Międzychód)
  2. WALORY PRZYRODNICZE REZERWATU „KOLNO MIEDZYCHODZKIE"-Flora. s. 6-7. [dostęp 2010-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-01)]. (pol.).